Domů
Energetika v ČR
Ocelářská unie: Zdražení energií fatálně ohrozí konkurenceschopnost firem
Spékací pásy v ocelárně
Zdroj: beeveephoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Ocelářská unie: Zdražení energií fatálně ohrozí konkurenceschopnost firem

Skokový růst regulovaných složek ceny energií může fatálně ohrozit konkurenceschopnost tuzemského ocelářství, tvrdí v dnešní tiskové zprávě Ocelářská unie. Podle ní hrozí růst nákladů firem o desítky až stovky milionů korun za rok a zvýšit je mohou ještě úsporné kroky vlády nebo případné sanování dluhů společnosti NET4GAS, kterou stát kupuje.

Energetický regulační úřad (ERÚ) pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky energií, která se na konečné ceně energií podílí v desítkách procent. Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti by podle návrhu měla vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji stoupne pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.

Unie upozornila, že návrh ERÚ by vedl k navýšení částky hrazené firmami oproti loňsku o 200 až 250 procent. Ve srovnání s letoškem je nárůst ještě vyšší. „Pro modelovou firmu s roční spotřebou 70 gigawattů elektřiny by to proti roku 2022 znamenalo navýšení nákladů o 51 milionů Kč (227 procent). Pro velkou hutní firmu by roční náklady vzrostly o více než půl miliardy korun,“ uvedla Ocelářská unie.

Zároveň odmítla argument vlády, že vyšší regulovanou složku elektřiny vykompenzuje nižší cena silové elektřiny od obchodníků. Podle unie totiž velké průmyslové firmy většinou jistí dodávku silové elektřiny nákupem produktů předem v tzv. tranších. Silová složka ceny elektřiny v takovém případě nijak rychle ani významně neklesá.

Oceláři dále připomněli, že Česko má podle dat Eurostatu čtvrtou nejdražší elektřinu pro velké zákazníky v EU. „Chytřejší členské státy EU ví, že v této situaci je podpora průmyslu klíčová, protože jinak nepřežije náročnou a nákladnou zelenou transformaci. Nikde přitom není role průmyslu tak makroekonomicky důležitá jako v Česku,“ řekl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban. Jako příklad uvedl Německo, kde firmy ani domácnosti od loňska neplatí na podporu obnovitelných zdrojů energie nic a vše platí stát prostřednictvím Klimatického a transformačního fondu. „Nejenže nehrajeme na rovném hřišti proti konkurenci ze zemí mimo EU, bohužel ani zápas s evropskou konkurencí není férový,“ uvedl k tomu ředitel Třineckých železáren Roman Heide.

Další hrozbou je podle ocelářů také zdražení plynu pro koncové zákazníky kvůli nutnosti sanovat miliardové dluhy provozovatele plynárenské přepravní soustavy Net4Gas, kterého zprostředkovaně kupuje stát. „Nárůst cen energií se chystá ve chvíli, kdy výrobci oceli napříč EU čelí velmi složité tržní situaci kvůli poklesu poptávky v klíčových odběratelských odvětvích včetně stavebnictví, nízkým cenám a tlaku dovážené oceli,“ upozornila unie. Připomněla, že objem výroby surové oceli v Česku v posledních měsících klesá.

Ocelářům se nelíbí ani plánované osvobození některých paliv využívaných v metalurgických procesech od daně, které plánuje vláda v rámci konsolidačního balíčku. Vláda v návrhu státního rozpočtu na rok 2024 nepočítá ani s penězi na výplatu kompenzace nepřímých nákladů ze systému obchodování s emisními povolenkami, což podle unie v minulosti slíbila. „Všechny tyto kroky představují pro české oceláře obrovskou hrozbu v době, kdy se od nich očekávají investice v řádu desítek miliard korun do dekarbonizace,“ dodal ředitel Třineckých železáren.

sip ktp

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
josef zak
6. listopad 2023, 16:43

I kdyby to byla pravda, tak proc to ma sanovat danovy poplatnik? Jsme nejprumyslovejsi zeme v eu, ale nemame suroviny, ani more, ani velkou reku… Mne to prijde tak, ze pro nas neni uplne nejvhodnejsi lpet na tezkem prumyslu.

Pravoslav Motyčka
6. listopad 2023, 18:54

Pokud ArcelorMittal přejde čistě na el. energii pak ho to samozřejmě zatíží , otázka je , jestli jsou distribuční poplatky správně nastavené silnější kabel do 1 místa nestojí jako 10 slabších do 10 ti různých míst. A co se poplatku za OZE týče pak ať už konečně někdo řekne vládě , aby zrušila zákon o podpoře OZE z roku 2005 a poplatek se bude každý ro snižovat.

Milan Vaněček
6. listopad 2023, 18:57

Určitě ocelárny nejsou největší spotřebitel elektřiny v ČR, už jsou zcela minoritní. Ale všichni v republice potřebují nízké ceny elektřiny i když víme, že třikrát nižší, jako byly v letech 2015-9, ceny elektřiny už nebudou.

Ale pozor, byl přijat další zákon který umožní "zabetonovat" stabilně vysoké ceny elektřiny, viz

ekonomickydenik.cz/garance-ceny-elektriny-z-jadra-i-predkupni-pravo-statu-ke-strategickym-aktivum-to-vse-se-dostalo-do-linioveho-zakona/

Cituji:

"Novela liniového zákona, která se původně týkala hlavně dopravních staveb, se přičiněním poslanců stala tak trochu i zákonem o budoucí podobě české energetiky. Neplánovaně se poslancům podařilo do liniového zákona protlačit smlouvy o vyrovnávacím režimu, v zahraničí známé jako Contract for Difference. Další schválené návrhy s přesahem do energetiky přináší Ekonomický deník v následujícím přehledu.

S výše zmíněným návrhem přišel poslanec Libor Turek (ODS). Podle schválené podoby novely se smlouvou o vyrovnávacím režimu rozumí smlouva uzavřená mezi Českou republikou, operátorem trhu a investorem do nové elektrárny. Ten získá nárok na minimální garantovanou cenu za elektřinu vyrobenou v nízkouhlíkové výrobně a dodanou do elektrizační soustavy České republiky.

Jedná se o stabilizační cenový mechanismus, který garantuje investorovi do nové (třeba jaderné) elektrárny návratnost vložené investice. Turkův návrh podpořily výhradně koaliční strany, většina poslanců ANO i všichni přítomní zástupci SPD hlasovali proti."

Emil
6. listopad 2023, 19:17

Rád bych připomněl, že zákon umožňující uzavírat státu Contract for Difference už několik let máme, větrné elektrárny díky němu dostávají kontrakty daleko vyšší než tržní ceny elektřiny a daleko vyšší než požaduje ČEZ pro jaderné elektrárny. Zajímavé, že to Vaněčkovi zjevně nijak nevadí.

Přitom tento rozdílový kontrakt je pouze alternativou k PPA kontraktu, který už v zákoně také několik let je.

Milan Vaněček
6. listopad 2023, 19:33

Cituji:

"....kontrakty daleko vyšší než tržní ceny elektřiny a daleko vyšší než požaduje ČEZ pro jaderné elektrárny."

Tak jaké jsou ty ceny které požaduje ČEZ pro (nové) jaderné elektrárny? Dozvíme se to?

Milan Vaněček
6. listopad 2023, 19:39

Za odměnu uvádím citaci na dříve mnou diskutované a doporučované umístění FV panelů vertikálně ...

pv-magazine.com/2023/11/06/solyco-switches-on-vertical-pv-systems-on-green-rooftops-in-germany/

Je tam i pěkný obrázek.

Emil
6. listopad 2023, 19:47

Samozřejmě že dozvíme, ale těžko ta konkrétní částka bude dříve než budou vyhodnoceny nabídky a vybrána ta nejlepší. Zatím se musíte spokojit s tím co říká Daniel Beneš, že to musí být někde "mezi 70 až 100 eury za megawatthodinu".

Milan Vaněček
7. listopad 2023, 10:07

Takže to bude nakonec dvojnásobek či více, jako je to obvyklé u EdF či Westinghouse.

jiri sekerac
7. listopad 2023, 01:57

tady vubec nejde o tezky prumysl, ale o veskere strojirenstvi. Prijde sem investor a prvni co ho zajima je konvertibilita, zdaneni, dostupnost vhodnych zamestnancu a cena energii. Koruna. Zvysujici se danova zatez. Cesi nejsou, ale dovezeme Filipince a Mongoly a ceny elektriny, plynu jedna z nevyssich na svete s nejistou budoucnosti

josef zak
7. listopad 2023, 11:44

Mozna ziji v bludu, ale cena elektriny u nas je treba drazsi nez v nemecku, ale asi ne zasadne. Pro strojirenskou firmu by mel naklad na energii predstavovat male procento nakladu, takze takova firma by zdrazeni mela ustat. Problem je koruna a chybejici lidi (na papire vypada dobre system v dansku).

jiri sekerac
7. listopad 2023, 13:37

Německá firma bude kupovat na burze a nebude platit OZE, bude to mít možná levnejší. Ale jasně, není to zásadní. Proto píšu o všech specifikách. Teda krom ještě jednoho, světových politických ambicích našich politiků, od Zemana, Vystrčila až po Fialu s Černochovou

JVr
7. listopad 2023, 10:53

Jojo zajímavé je, že v době kdy máme stále běžící elektrárny, do kterých se investuje poměrně málo, stavíme také velké "prd", tak máme jednu z nejdražších elektřin v EU. Kdybychom sanovali to, že máme vystavěno 12 GW v JE a 12 GW v obnovitelných zdrojích, asi bych to i chápal.

Třeba u DE chápu, že mají elektřinu drahou, staví nová vedení, nové obnovitelné zdroje atd., ale u nás... jediné, co mě tak napadá je, že těmi emisními povolenkami platíme přechod Němcům... anebo si určité zájmové skupiny mastí kapsu.

Celkově drahé energie jsou prů*er, protože skoro vše je založeno na energii (ne nutně na elektrické), doprava, nájmy, průmyslová výroba, zemědělství. Tzn., pokud naši politici s tím něco v dlouhodobém hledisku neudělají... a stále se mi zdá, že nepochopili problém... tak v dlouhodobém horizontu směřujeme tam, kde slunce ani žárovky nesvítí.

Nemyslím si že bychom měli něco dotovat z veřejných prostředků, jak to dělají Němci, ale nechat ERÚ zvyšovat fixní složky... mám takové obavy, že efektivita vynaložených prostředků v ČEPS, ČEZ Distribuce,... apod. nebude tak úplně ideální a stálo by možná za to, si tam trošku posvítit.

josef zak
7. listopad 2023, 11:46

Nebude to treba tim, ze mame spokecny trh? Vsak ty penize za drahe energie jsou pekne videt na ziskovosti cezu.

Michal K.
7. listopad 2023, 11:53

nuz to mate tak. V skratke zdravy rozum je v EU zakazany, v energetike obzvlast. A ono to uz na tom svete tak chodi, bud si vyberiete, ze chcete byt uspesny a bohaty alebo hlupy. No a my sme si vybrali.

josef zak
7. listopad 2023, 12:10

Za to na slovensku a v cr ten zdravy rozum vylozene kvete. Paleni uhli ma celou radu negativnich externalit (ekologickych, zdravotnich i ekonomickych). Povolenka je vyborny zpusob, jak zdanit ty co zatezuji a pomoci v rozvoji tem to zatezuji mene.

Michal K.
7. listopad 2023, 16:05

no napr. ziadna krajina pre pomoc inej neznicila na komplet svoje letectvo a pvo okrem jednej jedinej.

takze certifikat najvacsi hlupaci europy patri zasluzene na Slovensko

Slavomil Vinkler
8. listopad 2023, 16:06

A překoveme meče v pluhy. To je teď nejvíce potřeba.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se