OKD plánuje do roku 2018 propustit více než polovinu pracovníků a uzavřít 3 doly

Společnost New World Resources (NWR), mateřská společnost těžební společnosti OKD, plánuje do roku 2018 propustit až 7 000-8 000 zaměstnanců OKD z celkových cca 13 000. Restrukturalizace by měla umožnit další fungování společnosti při současných nízkých cenách uhlí. Prohlásil to dnes generální ředitel NWR Dale Ekmark, kterého citovala agentura Reuters.

Ztrátová NWR je v jednání s českou vládou ohledně reorganizace a uzavření některých dolů pro zajištění nových finančních prostředků.

Ekmark na dnešní schůzi městské rady v Karviné prohlásil, že společnost by mohla snížit počty zaměstnanců ze současných zhruba 13 000 na 5 000-6 000 do roku 2018 a uzavřít 3 doly.

„Chtěli bychom vytvořit štíhlejší organizaci, která by byla udržitelná v tomto novém prostředí dlouhodobě nízkých cen uhlí. S ohledem na budoucí velikost OKD, 5000 až 6000 zaměstnanců vypadá jako ekonomicky životaschopné číslo.“ řekl Ekmark v prohlášení.

OKD, které momentálně bojuje o přežití, má 12 828 zaměstnanců, a je jedním z největších zaměstnavatelů regionu, ve kterém nezaměstnanost dosahuje 11 %, což značně přesahuje celostátní průměr 6,2 %.

NWR restrukturalizovala svůj dluh a vlastní kapitál v roce 2014, ale nadále se potýká s finančními problémy vlivem nízkých cen koksovatelného uhlí, které jsou na polovině hodnoty z roku 2011.

NWR již v prosinci prohlásila, že uzavření dolů Paskov a Lazy je bez podpory zúčastněných stran nevyhnutelné, Ekmark dnes dodal, že by mohl být uzavřen i důl Darkov.

Vláda ČR odmítla poskytnout společnosti finanční pomoc, ze které by podle ní těžili pouze akcionáři NWR, ale je ochotna pomoci postiženým horníkům zmírnit sociální dopady.Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *