Domů
Energetika v ČR
Rada ERÚ pracuje už jen ve třech radních, MPO to tak chce natrvalo
Venkovní elektrické vedení

Rada ERÚ pracuje už jen ve třech radních, MPO to tak chce natrvalo

Rada Energetického regulačního úřadu se opět zúžila. Původně pětičlenná rada pracuje od začátku letošního roku pouze ve třech členech, v závěru loňska totiž skončil radní Ladislav Havel. Rada tak nyní musí rozhodovat jednomyslně. Nižší počet radních zřejmě zůstane natrvalo, ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nově navrhuje stálé snížení členů rady úřadu z pěti na tři členy. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Rada ERÚ působí v neúplném počtu už více než rok. Na začátku roku 2023 skončil Petr Kusý, který se později přesunul do společnosti PREdistribuce. Ministerstvo od té doby zorganizovalo výběrová řízení na nového člena, i přes více zájemců však nikoho nevybralo.

Od začátku letošního roku je rada o dalšího člena chudší. Na konci loňského roku vypršel mandát Havlovi. Rada je tak pouze tříčlenná. Jejím předsedou je Stanislav Trávníček, jemuž končí mandát na koni roku, dalšími členy jsou pak Martina Krčová a Markéta Zemanová. Zákon ovšem počítá s pěti zástupci.

Ministerstvo ovšem nové radní podle posledních informací zřejmě nehledá, naopak počítá se stálým snížením počtu radních. V novele energetického zákona, označované jako LEX OZE III, navrhuje snížení počtu členů rady na tři, uvedl mluvčí. Přinese to podle něj flexibilnější rozhodování rady a snadnější proces doplňování jejích členů.

Aktuálně snížený počet radních práci nejvyššího orgánu ERÚ nezastavil. „I přes nižší počet členů je Rada ERÚ z pohledu zákona usnášeníschopná, v tomto ohledu tedy neobsazená místa v Radě ERÚ problém nezpůsobují,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Michal Kebort.

Zároveň ale upozornil na to, že podle zákona se musí v současné situaci pro schválení návrhu shodnout všichni tři členové rady, aktuální rozhodnutí tak musí být de facto jednomyslná. „Zároveň se vzhledem k nižšímu počtu radních rozděluje agenda, které vzhledem k probíhajícím změnám v energetice roste, mezi méně lidí,“ dodal Kebort.

Členy rady i předsedu volí a odvolává na návrh ministra průmyslu a obchodu vláda. Jednotliví členové rady zodpovídají za svěřené agendy úřadu. Do působnosti ERÚ patří mimo jiné regulace cen elektřiny, plynu a tepla, podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích, výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích nebo ochrana oprávněných zájmů zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Jan Stehlik
14. únor 2024, 18:00

To jsou ti členové díky kterým máme excelentní ceny energií.

Vyrábíme za desetniky, spotřebitele platí koruny.

Ve středověku lichvare házeli do Vltavy , teď je ticho.

Vitaskova aspoň měla snahu a vydávala indikovane ceny . Jojo. Spotřebitel je lovna zvěř.

Jiří
14. únor 2024, 22:24

jestli vám vadí ceny energií, můžete si pořídit solární ostrovní elektrárnu a vyrábět elektřinu sám.. potom vůbec nebudete muset řešit ceny za které se elektřina prodává v síti.

Xoor
15. únor 2024, 06:44

A co ty min 4 měsíce v roce, kdy ma nemalá část obyvatel vyšší spotřebu elektřiny? Co ty stále poplatky za odborné místo?

Připadá mi že naopak lidé s fve neustále řeší elektřinu. Výkup VB spoty atd.

Milan Vaněček
15. únor 2024, 07:55

Zajímavé jak se hned odkopou lidé, mající osobní finanční zájem na vysokých cenách elektřiny.

Xoor
15. únor 2024, 08:13

To jste se jako obvykle zcela netrefil.

Milan Vaněček
15. únor 2024, 09:34

ad Xoor: tak to se omlouvám

ad Emil: se mnou je v pokoji jen můj pes. Ale na Vás to o tom osobním zájmu na vysokých cenách sedí jako....

Emil
15. únor 2024, 09:41

Žádný osobní zájem na vysokých cenách elektřiny nemám, Vaněčku. Opět dokazujete že trpíte bludy a místo faktů neustále prezentujete jen své scestné dojmy.

Emil
15. únor 2024, 08:44

Ti "lidé, mající osobní finanční zájem na vysokých cenách elektřiny" - jsou teď s vámi v místnosti?

hlpb
15. únor 2024, 10:28

Majitelé FVE + baterie rozhodně cenu silové elektřiny ani distribučních poplatků řeší minimálně. Za velkou část své roční spotřeby (RD cca 60-70%) neplatí nic = vyrobenou a spotřebovanou energii, distribuční poplatky ani OZE poplatky. Navíc za přebytky dostávají zaplaceno. Zbylou část 30-40% své spotřeby pak odeberou ze sítě stejně jako lidé bez FVE.

Xoor
15. únor 2024, 16:19

Drtivá většina lidí je stále připojena k DS, tzn platí za jistič a také drtivá většina v zimě a dalších nepříznivých částech roku něco odebírá z DS, takže platí poplatky.

Sleduji nemálo FVE fór a diskusí - není den, aby tam někdo něřešil výkupy, nákupy a kam přejít. Naopak tím trávíte více času, protože jsou smlouvy třeba jen na 1 měsíc nebo spot a dnes se podmínky mění celkem často. Kdysi vás zajímalo maximálně vyučtování a výše záloh a mohl jste se věnovat něčemu jinému.

Pravoslav Motyčka
15. únor 2024, 00:42

Cena elektřiny je do značné míry dána odběratelem pokud má větší spotřebu vyplatí se mít cenu spotovou , tím to není až tak drahé.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se