Domů
Akumulace energie
Solární panely a úložiště ušetří sklárně Moser až 70 procent elektrické energie
Solární panel na střeše

Solární panely a úložiště ušetří sklárně Moser až 70 procent elektrické energie

Do více než 1000 střešních fotovoltaických panelů doplněných o dvojici bateriových úložišť investovala sklárna Moser v Karlových Varech. Solární elektrárna pokryje podle odhadů 60 až 70 procent spotřeby elektřiny. Světoznámá firma tak získá daleko větší soběstačnost a nezávislost na tržních výkyvech cen energií, řekl dnes ČTK generální ředitel sklárny Moser Pavel Mencl. Solární systém a baterie dodala sklárně společnost ČEZ ESCO, která do bateriového úložiště využila baterie původně určené pro automobilový průmysl, uvedl ČEZ v tiskové zprávě. Systém panelů a úložišť nyní začala sklárna využívat.

„My jsme k investici přistupovali jak z pohledu soběstačnosti, protože jsme viděli ty neuvěřitelné skoky v posledních letech. Druhá věc je odpovědnost k životnímu prostředí, protože na jednu stranu pálíme velké množství plynu, tak jsme chtěli zároveň více odpovědní k přírodě. A těch 1000 solárních panelů by mělo pokrýt až 70 procent spotřeby elektrické energie,“ uvedl Mencl.

Sklárna do panelů a baterií investovala zhruba 20 milionů korun. Když do přípravy před rokem šla, při tehdejších cenách odhadovala návratnost na zhruba šest let. Jenže ceny mezitím klesly, a tak v současné době je odhad návratnosti okolo 12 nebo 13 let.

Bateriové úložiště
Ilustrační foto

Baterie nasazené ve sklárně Moser jsou z českého programu sestavování úložných systémů, který využívá akumulátory ze sektoru automotive. Takzvaný second life program umožňuje alternativní uplatnění pro baterie, které nebylo možné z různých důvodů nasadit v elektromobilech, jako je tomu v Moseru. Program také prodlužuje životnost baterií vyřazených právě z elektroaut. Jde o akumulátory, které už sice nevyhovují nárokům provozu elektrických aut, ale další roky mohou spolehlivě sloužit právě ve stacionárních bateriích. Iniciativa je společným projektem společností ČEZ a Škoda Auto.

„Na míru dodávaná bezemisní řešení jsou také stále sofistikovanější a více respektující širší ekologický přístup. Do této skupiny patří i zakázka pro sklárnu Moser. Baterie si nenechá dovážet přes půl světa, ale věří českému řešení postavenému na akumulátorech elektromobilu vyrobených v České republice. Za mě je to jednoznačně důkaz, že ekonomická řešení mohou být i skutečně ekologická,“ doplnil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Hlavním zdrojem energie pro výrobu ve sklárně Moser zůstává plyn, který vyhřívá tavicí pece na sklo. I když sklárna zvažovala i možnost přechodu na elektrické pece, podle Mencla by šlo o velmi nákladnou investici, v řádech desítek milionů korun. Navíc by byla i stavebně náročná, protože současné plynové pece jsou z poloviny zapuštěné v zemi. Přechod na jiný způsob ohřevu by také částečně změnil technologii, na které sklárna s ruční výrobou luxusního skla staví.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Pravoslav Motyčka
13. březen 2024, 22:17

Typický špatný projekt , návratnost 12 nebo 13 let znamená ,že firma co jim to dělala ČEZ ESO navrhla nesmyslnou elektrárnu. Jen aby si namastili kapsu. FVE se navrhuje tak ,aby návratnost byla okolo 7 let.

Mex
14. březen 2024, 00:41

Navrhovali a začali to stavět asi za trochu jiné situace, kdy ceny elektriky letěly do nebe.

Jirka Líska
14. březen 2024, 09:24

Typicky špatný projekt?

Navrátnost FVE se počítá z kříšťálové koule.

Nikdo neví jak se bude vyvíjet cena EE a distribuce za dalších 5-10 let.

Návrh před rokem měl návratnost 6 let, teď má 12-13 a za dva roky to klidně může zase být 5 let.

A to, že jsou teď nějaké predikce vývoje EE je hezké, ale nic nezaručí.

Roman Kosařík
14. březen 2024, 11:23

Však v době projektování ta návratnost byla a cenu energií nelze předpovídat se 100% přesností. Pokud jde o úsporu primární energie ze sítě a nikoliv o posílání přebytků, není žádné množství panelů ani baterií dostatečné, aby nešlo přidat víc. Proč neustále cpát peníze do chřtánu státu, distributorovi, obchodníkovi, šejkům a zloprckům, když už si ji každý z nás může po nějaké vstupní investici nachytat a využít? Dtto tlak na zateplování budov a přechod na úspornější zdroje vytápění. Nebudu přece topit pánu Bohu do oken, když jsou dneska možnosti tu energii v prvé řadě vůbec nespotřebovat. A šťourat se prstem v nose, nic nepodniknout a pak vyřvávat něco o drahotě je přece tak snadné...

Bob
14. březen 2024, 12:24

Množství instalovaných panelů FV (výkon v kWp) by vždy měl vycházet z nějaké energetické a ekonomické bilance.

Narvat tam plnou střechu, kolik se tam vejde není většinou správný přístup.

Mimochodem v mé blízkosti si dali instalovat FVE na šikmou střechu sice na správnou stranu co se týká orientace (skoro na jih), ovšem celý den stíněné o dvě patra vyšší budovou vzdálenou cca 4 m.

Jinak by se dal parafrázovat příspěvek p. Kosaříka takto:

Pokud jde o úsporu primární energie ze sítě a nikoliv o posílání přebytků, je potřeba uvažovat, zda maximální množství panelů a baterií není zbytečně velké. Proč cpát peníze jak instalační firmě, tak hlavně výrobcům v Číně, pokud ta kapacita zvláště panelů bude většinu roku nevyužita. Protože bude vyrábět nadbytek energie, kterou nebudete schopni smysluplně využít, ani poslat do sítě (nebo poslat, ale za zápornou, nebo minimální cenu).

Xoor
14. březen 2024, 12:36

Dneska seženete panel ~22%@450Wp za 2200kč s DPH. konstrukce vás výjde na normální střechu na cca 1000kč/panel. Předimenzování znamená, že se posune soběstačnost více do okrajových částí roku a v zimě to nebude tolik ztrátové. Většina hybridních střídačů v zimě, pokud trochu pracují, papká i +100W (nabíjení, vybíjení).

Roman Kosařík
14. březen 2024, 16:00

Přesně jak píše Xoor: při tak směšné ceně za panely a konstrukce absolutně nedává smysl nepokrýt celou střechu a zvýšit si soběstačnost, když už tam někdo poleze. A nějak jsem si nevšiml, že by klesala cena práce a tudíž náklady na montáž.

Ty peníze ale výrobci panelu pošlete jen jednou při koupi. Nikdo vám je už neveme, nikdo vám je na střeše nezdraží a máte celkem jistotu, že vám budou dávat každý rok +- podobné množství energie po velmi dlouhou dobu. Čím víc jich budete mít, tím méně vás ovlivňují nepředvídatelné ceny energie zvenčí, v porovnání se situací, kdy musíte platit za veškerou dodávku a nějaký skrček na východě se zrovna sprnčí a zavře kohouty.

Pro mě je nadbytek letní energie naprosto irelevantní. Když to vyženu ad absurdum, v létě taky neřešíte, že se tepelná izolace vašeho domu dělaná primárně kvůli snížení tepelných ztrát v zimě doslova fláká. V zimě jste naopak rád za každý cm navíc.

Bob
14. březen 2024, 16:45

Když ad absurdum:

V supermarketu mají slevu na jogurty s datem spotřeby za 5 dní. Taky si jich koupíte 50 (plné auto), když už tam jedete i když dopředu víte, že jich budete muset většinu vyhodit?

Analogie - pořídíte si tolik panelů, že polovinu roku budete tu elektřinu "vyhazovat". Sice se vám prodlouží soběstačnost o měsíc více na jaře a měsíc na podzim, ale v topné sezóně to navýšení moc nepoznáte. Ono v noci (a ta je v zimě dlouhá) Vám nepomůže navýšit ani tisíckrát. A ani ve dne to není o moc lepší, zvlášť, když je zataženo.

A v té době zhruba 3-4 měsíců, kdy je ale nejvíce spotřeby budete nakupovat extrémně draze. Vysoké stálé platby celý rok.

Diferenciace ceny silové elektřiny teprve přijde s odstavováním uhlí (nedostatek elektřiny) a zaváděním chytrých elměrů.

Vaše přirovnání kulhá. Zateplení chrání i v létě před přehříváním. Zvláště to pod střechou, která se může rozehřát v závislosti na barvě a materiálu klidně na 60-70 °C za jasného letního dne.

Mex
15. březen 2024, 02:57

Bob a jogurty:

Je to dost do absurdna dovedený příklad. I když i tady by se možná dal z toho vykřesat nějaký rozumný směr. Třeba je rozdat chudým děckám.

Ale s tím potenciálním přebytkem by se jistě dalo pracovat kreativněji. Například všem zaměstnancům, případně i jen okolojedoucím, umožnit nabíjení e-aut zdarma. Prostě udělat nabíječku bez poplatku, což mimochodem provozuje i dost jiných lidí, co mají velké soláry.

Nebo udělat smlouvu s lidmi z okolí a dodávat jim po část roku elektřinu zdarma. Tak to třeba dělám i já.

Nebo část plynové technologie doplnit levným elektrickým ohřevem. Ne třeba vlastní tavicí pece, ale při práci se sklem jsou většinou potřebné i různé temperovny, kde výrobky postupně chladnou a které možná také potřebují vyhřívání. Ale to by si jistě oni vymysleli lépe, protože svou technologii znají, na rozdíl ode mě. A výroba tepla z elektriky je většinou investičně velice levná věc.

A kdyby už fakt nevěděli, tak v nejhorším můžou těžit bitcoiny. ;-)

richie
15. březen 2024, 09:35

ad Mex 15. březen 2024, 02:57

z technologickeho hladiska suhlasim .. riesit sa to da, samozrejme s istymi obmedzeniami vzhladom na typ prevadzky a technologie ..

ale na druhej strane, kazda sranda nieco stoji .. a tu to po ekonomickej stranke bude viac ako otazne (kristalovu gulu mam v servise na reklamacii)

Bob
15. březen 2024, 10:31

Filantropii se jistě meze nekladou.

Ovšem jak výrobní podnik, tak třeba i majitel RD musí i při instalaci FVE hledět na náklady. V případě podnikatele je dokonce základem generovat zisk.

Takže filantrop, co neví co s penězi je rozdá (zde elektřinu), ale většina si to dovolit buď nemůže, nebo nechce.

A spotřebovávat (jakoukoliv) elektřinu na Bitcoiny je enviromentální (to slovo nemůžu použít, zablokovali by příspěvek). Minimálně si uvědomte, co obnáší výroba všech těch propriet a výsledkem je reálné nic.

Karásek
14. březen 2024, 11:55

Velmi dobré řešení. S takovými řešeními padá další argument proti OZE. Kdybych napsal něco víc, tak by byl můj příspěvek smazán.

Milan Horak
14. březen 2024, 12:48

Hezký den, může mi někdo vystvětlit jak se prodlužuje životnost baterií vyřazených z elektroaut?

To se to rozebere a špatné články se vyhodí? Jak rychle pak degraduje taková baterie?

Dik

Michal K.
14. březen 2024, 13:09

asi je to skor myslene tak, ze aj ked ta bateria uz neni uplne vhodna pre BEV, ako stacionarne ulozisko ee moze este dlhe roky fungovat. A tak sa jej zivotnost/doba pouzitia predlzi

richie
14. březen 2024, 16:10

presne tak, ale vzhladom na to ze su to LI-ION clanky (a nie LFP, ktore sa primarne pouzivaju ako storage) - instaloval by som ich pre istotu v dostatocnej vzdialenosti od ostatnych prevadzok

Michal K.
14. březen 2024, 13:10

nuz, ale navratnost 12-13 rokov. To uz vzbudzuje otazky. Predsa len za tu dobu, mozu odist niektore komponenty systemu, a budu potrebne dalsie investicie

richie
14. březen 2024, 16:12

tak riesili to v case dost zlych cien ... tiez som dopadol podobne ;) .. (vlastne este horsie, aktualna navratnost atakuje 18r)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se