Domů
Evropská Unie
Polsko následuje další země v žalobě proti Evropské komisi, nesouhlasí s emisními limity
Bulharská tepelná elektrárna Varna; Zdroj: Energoremont Kozlodui

Polsko následuje další země v žalobě proti Evropské komisi, nesouhlasí s emisními limity

Bulharsko se přidá k žalobě Polska proti Evropské komisi ve snaze zvrátit limity stanovené prováděcím rozhodnutím, které stanoví emisní limity pro velká spalovací zařízení. Klíčové je rozhodnutí zejména pro uhelnou energetiku, kde se dotkne řady elektráren. Bulharská vláda argumentuje tím, že musí chránit odvětví energetiky, které dodává v zemi cca 40 % elektřiny.

Proti jednomu z hlavních legislativních aktů Evropské unie v oblasti emisí v energetice se ohradila po Polsku další země. Proti prováděcímu rozhodnutí, kterým se stanoví závěry o nejlepších dostupných technikách BAT pro velká spalovací zařízení, se ohradilo také Bulharsko, které díky tomu bude společně s Polskem koordinovat kroky ve věci žaloby u Evropského soudního dvora.

Prováděcí rozhodnutí stanoví přísnější limity pro emise NOx, SOx, CO nebo také rtuti. Pro řadu elektráren jsou ale tyto limity příliš přísné, a aby je splňovaly, bude nutné provést dodatečná opatření, která tyto emise efektivně sníží. Limity budou účinné od roku 2021.

Zmíněnou žalobu podalo jako první Polsko již 11. října a v pěti bodech se odvolávalo zejména na proces přijetí prováděcího rozhodnutí a také na nesprávné posouzení dopadů jeho přijetí (body žaloby zde). Důsledkem těchto porušení podle žaloby je, že Evropská komise stanovila nepřiměřeně vysoké emisní standardy na základě nepřesných a nereprezentativních vzorků dat.

Jaderná elektrárna Kozloduj. Zdroj: wikimapia.org
Jaderná elektrárna Kozloduj. Zdroj: wikimapia.org

Reakce obou států je s ohledem na složení energetického mixu více než pochopitelná. Polsko je evropskou zemí, která je nejvíce závislá na výrobě elektřiny z uhlí. Nad to se v otázce rozvoje jaderné energetiky stále nepřenesla přes fázi tenderu a nadále to vypadá, že má Polsko k jaderné energetice velice daleko.

Alternativou aktuálně pro Polsko nejsou ani obnovitelné zdroje, kterým se sice v této zemi předpovídala slibná budoucnost, nicméně aktuální politická situace dalšímu rozvoji OZE v zemi nepřeje.

O závislosti na výrobě elektřiny z uhlí se dá bezpochyby hovořit i u Bulharska, které z vyrábí elektřinu v zemi z více než 40 % z uhlí. Přesto závislost na výrobě není taková, jako je tomu v Polsku. Nutno dodat, že podíl výroby elektřiny z uhlí v Bulharsku je prakticky stejný jako v České republice.

{„country“:“BG“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-12-01″,“to“:“2018-01-15″,“caption“:“Výroba elektřiny podle zdrojů v Bulharsku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-12-01″,“end_date“:“2018-01-15″}

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se