Domů
Evropská Unie
EU ukončí opatření omezující dovoz solárních panelů z Číny
Solární elektrárna

EU ukončí opatření omezující dovoz solárních panelů z Číny

Evropská unie od 3. září zruší platnost obchodních opatření, která omezovala prodej solárních panelů z Číny. Oznámila to dnes Evropská komise (EK), která koordinuje obchodní politiku EU. Unie poprvé zavedla antidumpingová a antisubvenční opatření na čínské solární panely a fotovoltaické články v roce 2013 a prodloužila je o 18 měsíců v březnu 2017, kdy naznačila, že by je poté mohla ukončit, napsala agentura Reuters.

Podle dosavadních pravidel mohli čínští výrobci prodávat solární panely a články v Evropě bez cel, pokud je prodávali nejméně za stanovenou minimální cenu. Ta se však postupně snižovala. Pokud prodávali za menší než stanovenou cenu, byla na dovoz těchto produktů uvalena cla až 64,9 procenta.

Informace o tom, že opatření nebudou prodloužena, se objevily již minulý týden. Podle zdrojů musela EU najít rovnováhu mezi zájmy výrobců v unii na jedné straně, kteří se báli o své zisky, a na druhé straně zájmy těch, kteří panely dovážejí a instalují a chtějí, aby náklady na výrobu solární energie byly co nejnižší.

Fotovoltaický panel
Ilustrační foto

Rovněž se obávala odpovědi Pekingu vzhledem k tomu, že obě strany byly kvůli této záležitosti v roce 2013 na pokraji obchodní války.

Skupina evropských producentů solárních panelů EU ProSun, která podala stížnost na levný dovoz z Číny v roce 2012, se však domnívá, že stále existují dobré důvody k tomu, aby tato opatření nadále platila. Peking se rozhodl omezit instalace nových solárních elektráren, což znamená, že čínští výrobci mají nadměrnou kapacitu, která dosahuje až 30 gigawattů.

Tu budou muset udat jinde a mají jen několik málo trhů, kam ji mohou prodat. Ve Spojených státech čelí clům a cla plánuje také Indie, což jsou za Čínou druhý a třetí největší trh se solární energií. Celý evropský trh činí zhruba sedm gigawattů.

SolarPower Europe, která zastupuje skupiny v solárním odvětví, které s cly nesouhlasí, naopak upozorňovala na studie EK a konzultační firmy EY, které naznačují, že pokud budou opatření odstraněna, poptávka může vzrůst až o 30 procent a mohlo by vzniknout až 45.000 pracovních míst.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Petr
1. září 2018, 09:36

Globalisté v EU potřebují maximálně vystupňovat tlak na Německo, a když to nestačilo s běženci, tak letos přidají i zlikvidování německého OZE výrobního průmyslu, který byl tak dlouho a pyšně budován německým národem za obřích finančních obětí.

Koncovkou má být levné skoupení patentů a technologií, a pak opětovné uzavření trhu EU ovšem s novými monopolnějšími továrnami kolonizátorských banksterů ve Španělsku či Itálii.

Josef
2. září 2018, 01:46

Myslím ,že je to dobrá zpráva. Je naprostý nesmysl dělat průmyslové zboží, které si můžeme lacině koupit. Čína dostane eura a pokud jí nemají být k ničemu bude za ně poptávat jiné evropské zboží, které se v EU produkuje výhodněji než v Číně takže vlastně vydělají obě strany - a to je právě to , co nechápou lidé typu Trump - veškerá ochranářská politika vede pouze k nižší životní úrovni obyvatel na obou stranách.

Jan Veselý
2. září 2018, 10:24

Spousta lidí neumí pochopit, že mezinárodní obchod není hra s nulovým součtem.

Petr
2. září 2018, 11:57

A spousta lidí neumí pochopit, že hlavním cílem nejvyšších globalizátorů s vedením skládajícím se z potomků otrokářských kolonizátorů a je financujících banksterů bylo ovládnout celý svět, a ne v poctivé globální konkurenci soutěžit s vnitřně daleko efektivnějším miliardovým Čínským mraveništěm.

Takže když se nepodařilo Čínu utopit v luxusu a korupci jako USA 1929, a už se jim nedají prodávat draze ani prohnilé a vytunelované Západní akciovky či předražené obyčejné nemovitosti, protože Čínská vláda a tajné služby dovoluje nakupovat v zahraničí jen zdravé firmy jako jsou výjimečné technologické či klíčové infrastrukturní.

A dokonce to nepůjde ani přez energie protože Čína jede na domácím uhlí, natahuje si zajištěné pozemní trubky na plyn, vyhrála v solárech, chystá se stavět 200 nových jaderných rektorů a místo ropy už masivně preferuje elektrickou dopravu včetně MHD pro většinu obyvatel.

Plus v posledních nadějných disciplínách jako je tištění peněz a robotizace Čína nyní dosáhla vyšší rychlosti než Západ.

Tak to je neodvratný konec globalizace.

Buď by musel Západ přejít na systém jako v Česku a odvrhnout veškerý zbytečný luxus s přednostním hledáním zábavy a vzdělání v čtení a zahrádkách, nebo bude následovat další studená válka s obřím omezením celoplanetárního obchodu.

Pak pro nás následuje další problém, jestli se pak Evropa podle tradičních kolonizátorských (a na hypotékách závislých banksterů) zastaralých návodů utopí v černé Africe, nebo poslechne rady a vynálezy jediného skutečně vyvoleného :) evropského národa a futurističtějším řešením moře práce i levných podmořských surovin bude ROBOT.

eR99
3. září 2018, 11:46

Přesně tak. Naprostý souhlas.

Martin Hájek
31. srpen 2018, 20:15

Definitivní konečná pro evropský fotovoltaický průmysl. Větrníky jsou další v pořadí. Pak přijdou na řadu elektromobily.

Milan Vaněček
1. září 2018, 07:22

To je stejně hloupý výrok jako kdyby jste řekl že to je definitivní komec firmy Apple protože si nechá montovat svoje iPhone v Číně z asijských součástech.

Ve Vašem oboru se zřejmě necení know how, patenty neexistují....

Naopak stále levnější fotovoltaické elektrárny v EU budou budovány a prodávány spotřebitelům a utilities po celé EU - to je ten evropský fotovoltaický průmysl využívající kvalitních a nejlevnějších součástek většinou (cca 60%) z Číny.

Radek
1. září 2018, 07:28

Aneb vývoz ekologického problému do jiné země. Čím asi tak dosahují v Číně těch nižších nákladů?

Milan Vaněček
1. září 2018, 08:46

V případě panelů to je1) levné investiční peníze na stavbu velkých továren

2) podhodnocená měna

3) pár fabrik si nechají postavit od němců a švýcarů, pak kopírují další

4)obrovský vnitřní trh který absorbuje výkyvy trhu exportního

5) pro polysilikon potřebujete levnou energii, tu Čína má u svých obrovských vodních elektráren. Wacker (německý) má továrny pocelém světě protože potřebuje levnou a z marketingových důvodů i čistou (tj především vodní) energii.

To jsou nejdůležitější věci.

loudil
1. září 2018, 23:29

Dodal bych ještě nízké mzdy dělníků proti USA a Evropě. Čínští dělníci sice nyní bohatnou nejrychleji na světě /za 5 let 2012-2016 růst platů o 64 %/ na 3,60 USD za hodinu ,letos již patrně cca. 4 USD/na hodinu = skoro 100 Kč. Přesto ovšem zůstává značný rozdíl ve srovnání s dělníky EU. Platy dělníků v Číně jsou zhruba na úrovni Portugalska.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se