Domů
Evropská Unie
Šéf IEA: Evropě se podařilo zvládnout energetickou krizi relativně dobře
Venkovní elektrické vedení

Šéf IEA: Evropě se podařilo zvládnout energetickou krizi relativně dobře

Evropě se podařilo relativně dobře zvládnout energetickou krizi spojenou s ruskou invazí na Ukrajinu. Agentuře DPA to řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Vyjádřil rovněž naději, že se členské země IEA z této krize dokázaly poučit.

„Téměř dva roky po začátku invaze mohu říci, že Evropa prošla touto krizí s několika škrábanci, ale bez větších ničivých následků,“ uvedl Birol.

Krize podle něj sice měla negativní hospodářské dopady, ale nezpůsobila zhroucení ekonomiky.

„Opravdu velice doufám, že jsme si z toho vzali ponaučení a že diverzifikujeme dovoz energie a přejdeme na energetické technologie, které jsou domácí a neškodí klimatickým cílům,“ uvedl Birol.

„V evropské energetické politice bylo mnoho problémů, nejvýznamnějším však byla nadměrná závislost na dovozu energie z jedné jediné země,“ dodal.

Mezinárodní agentura pro energii je mezivládní organizací, která vznikla v roce 1974 v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K jejímu vzniku přispěla tehdejší ropná krize. Organizace funguje zejména jako poradce členských zemí v otázkách energetiky. Bez zahrnutí přidružených zemí má agentura 31 členů, mezi které patří rovněž Česko a Slovensko.

pmh jrm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Pravoslav Motyčka
11. únor 2024, 13:29

IEA není objektivní energetická agentura , ČR zažila největší pád životní úrovně od roku 1945. Který navíc letos dál pokračuje. HDP Na konci roku 2024 bude nižší než v roce 2019. Pro srovnání Čína bude mít v roce 2024 asi o 40% vyšší HDP než v roce 2019 a EU jako celek klesne pod úroveň Číny ve 30tých letech pak už nás bude dohánět Indie , za mě hrůzostrašný vývoj.

Láďa
11. únor 2024, 14:42

Kampak na ta čísla chodíte. Mám hádat?

Pravoslav Motyčka
11. únor 2024, 20:56
Dpetr
11. únor 2024, 22:20

HDP klesl o 0.4 % to je podle vás největší pád životní úrovně od 1945?

Pravoslav Motyčka
11. únor 2024, 22:52

Za poslední 3 roky byla inflace kumulativně 27,1%. mzdy ve stejném období vzrostly o 6%. takže -21,1% pokles životní úrovně - průměrný. Nic takového od války nebylo. HDP je není ukazatel životní úrovně , když zdraží energie 3 x tak HDP vzroste , aby vy z toho nic nemáte. Žijete vůbec v ČR ? Nechápu jak toto někdo nemůže vidět ?

Dpetr
12. únor 2024, 06:30

Z toho rozhodně nevyplývá, že to tu nebylo od roku 1945.

Žiju v ČR, a vidím, že většině lidí se životní úroveň trochu zhoršila, ale víceméně je stále velmi slušná. Za totáče jsme s našimi byli nejdál jednou v Tatrách v ubytovně ROH, a žili z ruky do huby, nyní jsou rodiče v důchodu, měsíčně jim zůstává přes 10 tisíc a dvakrát do roka jezdí do zahraničí. Přes to neustále poslouchám propagandu, jak se důchodcům daří zle.

Vladimír Šťastný
12. únor 2024, 06:38

Dpetr Jasně, když se daří vašim rodičům, musí to tak nutně mít všichni, že jo?

Dpetr
12. únor 2024, 07:40

Vladimír Šťastný: to jsem neřekl, ale přesto, že měli za pracovního života podprůměrné platy, tak v důchodu rozhodně neživoří.

Myslím, že důchodci jsou na tom u nás obecně dobře. Jasně, že pokud někteří zbyli sami a snaží se udržovat RD, kde žili jako rodina, tak to může být jiné, ale má to tak vůbec být?

Josef
11. únor 2024, 16:31

Pane Motyčko to je jak z VUMLU, ale statistiky nedoložíte, že?

Petr
11. únor 2024, 20:22

Srovnáváte nijak zvlášť hlubokou energetickou krizi, která v podstatě rozjela zájem Čechů o OZE a energetické úspory, s měnovou reformou v 50. letech, krach pětiletky 1960–1965, okupaci 1968, normalizaci, přechod od plánovaného hospodaření k trhu v 90. letech, realitní krizi před 15 lety...

Pravoslav Motyčka
11. únor 2024, 23:45

Ano přesně tak , Současná ekonomický systém je horší než komunistický. A to výrazně například v 60 tých letech byl dokončen přechod na 5 denní pracovní týden zkrátila se pracovní doba u směnných provozů V roce 1968-69 dosáhl při tomto zkrácení pracovního týdnu HND růstu 7,3% , růst osobní spotřeby obyvatel byl 8,7% růst nákladů 2,3% Viz kniha Hospodářské dějiny a ekonomické teorie P.Sirůček a kol(2007) , doufám že nebudete knihu ekonomů z roku 2007 osočovat z podpory komunistů. Komunistické hospodářství narazilo na své limity někdy na konci 70 tých let , 80. léta už byly hospodářsky špatná, ale to co se stalo teď se od 2 sv. války nestalo. Náš ekonomický systém přestává fungovat , je tady zase ten státem řízený chaos jako byl před rokem 89. Problém není v parametrech, ale v systému a současné ideologii, komunisti se alespoň pokusili o přestavbu , ale EU to ještě vyhrotila. Nefunguje energetický , ani zemědělský trh prvovýrobců , ty jsou zcela zničené. Do toho se jim podařilo ochromit trh automobilový a stavebnictví. Energetická krize není příčinou , ale důsledkem současné ideologie. Ta krize , která je už 5 let nekončí , drahé energie , které už nestojí tolik co stály nejsou příčinou současných problémů, tím je ztráta části světového trhu díky špatnému ekonomickému a politickému systému , který je toho příčinou.

Pravoslav Motyčka
12. únor 2024, 01:04

A ještě dodatek:

Celé se to bude vyvíjet následovně: Tady se ještě zvýší regulace v zájmu zelené ideologie se začne tlačit na neefektivní úspory energií všude OZE a dále pojede dotačně byrokratický průmysl. Výsledkem bude dlouhodobé poškozování hospodářství to bude časem stoupat tím jak další a další opatření budou mít menší a menší ekonomický smysl. Naproti tomu Asie včele s Čínou postupuje zcela pragmaticky a buduje energetický mix založený na co největší elektrifikaci a výrobě elektřiny z dostupných domácích zdrojů + síť rychlovlaků po celé Číně. Masivně podporuje technické vzdělávání mladé generace. A krom toho mění krajinu budováním umělých řek a kanálů tak , aby se ohromné rozlohy polopuště změnily na stepy. Výsledkem bude zemědělská produkce na těchto nových plochách o objemu vyšším než mají dnes USA. Zhruba za 8 let bude mít Čína plně elektrifikovanou městkou dopravu nová auta budou pouze elektromobily a zhruba za 15 let už bude SZ Čína obilnicí Asie. V té době bude Čína supervelmoc. Díky naší tupé politice bude Rusko a jeho spojenci faktickou součástí ekonomiky Číny,takže hranice Asie bude na hranicích Polska - to je v podstatě už nevyhnutelný vývoj a důsledek sankcí na Rusko a Bělorusko. Tím jak se Čínské investice dostanou do těchto zemí a po válce budou Čínské společnosti přes Černé moře snadno vyvážet do Turecka a států, severní Afriky to opět poškodí ekonomiku EU a krom toho časem vzniknou dopravní koridory tzv.

"nová hedvábná stezka" a zboží s JV Asie se tak bude moci rychle dopravovat až do Běloruska. Navíc Rusko dokončí výstavbu flotily ledoborců aby udrželo sjízdnou severní cestu po celý rok. Tento vývoj je pro EU všechno jiné než pozitivní, je hrozný. Definitivní ztráta Ruska a jeho získání Asii potažmo Čínou je největší geopolitická prohra západu ad rozšíření komunismu do Číny po 2 sv. válce. Západ za to v nelepším případě získá část Ukrajiny - válkou zbídačenou zadluženou a demograficky se hroutící zemi bez zdrojů, která bude černou dírou na peníze.

Vladimír Šťastný
12. únor 2024, 06:42

Podniky utíkající z Německa kvůli drahým energiím je zvládnutá situace? Birol by měl chodit taky mezi obyčejné lidi, což platí pro každého činovníka a zaměstnance EU.

Martin Hájek
12. únor 2024, 09:34

Birol není zaměstnanec EU ale IEA :-). A mluví o škrábancích, to je asi ten nerůst Německé ekonomiky, kde kolabuje těžký průmysl.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se