Domů
Jaderné elektrárny
AV ČR: Česko má předpoklady, aby zde byl postaven prototyp fúzní elektrárny
Experimentální tokamak ITER; Zdroj: iter.org
Zdroj: ITER

AV ČR: Česko má předpoklady, aby zde byl postaven prototyp fúzní elektrárny

Česká republika má podle odborníků z Akademie věd ČR všechny předpoklady, aby se stala zemí, ve které bude kolem roku 2050 postaven a uveden do provozu prototyp jaderné fúzní elektrárny, umožňující vyrábět elektřinu bez negativních dopadů na životní prostředí. Prototyp by mohl být například na místě některé z bývalých uhelných elektráren a jeho výstavba by byla výrazným přínosem pro české firmy. Vyplývá to z odborného stanoviska AVex vypracovaného Akademií věd České republiky (AV ČR) pro poslance, senátory a vedení ministerstev a krajských úřadů. ČTK má stanovisko k dispozici.

Podle odborníků jaderná fúze představuje prakticky nevyčerpatelný zdroj energie a elektrárny na jejím principu budou bezpečné. Mimo jiné kvůli tomu, že v jejich reaktorech není možná samovolná fúze a při jakékoli závažnější poruše se palivo rychle ochladí a proces slučování jader se okamžitě zastaví. Prototyp fúzní elektrárny DEMO se začne v Evropě stavět v druhé polovině 30. let a v plném provozu bude kolem roku 2050. Česko má předpoklady, aby to bylo právě zde, uvedli experti a zdůvodnili to mimo jiné aktivní účastí země na projektu DEMO nebo výstavbou fúzního reaktoru typu tokamak COMPASS-U v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

„Výstavba prototypu fúzní elektrárny DEMO na našem území by s rozpočtem přes 20 miliard eur (zhruba 488 miliard Kč) umožnila rozsáhlé zapojení českého průmyslu do stavebních a technologických zakázek s vysokou přidanou hodnotou. Stavba elektrárny v místě s dostatečným připojením na energetickou soustavu, např. v lokalitě některé z bývalých uhelných elektráren, by přispěla k ekonomickému rozvoji celé oblasti, protože řadu komponent bude nutné vyrábět v místě výstavby z důvodu velkých rozměrů znemožňujících transport,“ konstatovali odborníci.

Pro úspěšnou kandidaturu ČR na umístění elektrárny DEMO je podle nich nyní klíčové úspěšné dokončení projektu COMPASS-U, zahájení včasné přípravy kandidatury, zvýšení podpory pro přípravu odborníků pro české firmy, aby byly schopné se ucházet o zakázky ve fúzních projektech, a podpora souvisejícího průmyslu.

Stavbu fúzní elektrárny bude platit Evropská unie s rozhodující účastí evropského průmyslu. Přípravné práce na projektu začaly v roce 2014, nyní jsou ve fázi koncepčního návrhu projektu. Termín na podání kandidatury na umístění elektrárny zatím nebyl určen. Podle AV lze ale předpokládat, že rozhodnutí o jejím místě bude přijato do konce tohoto desetiletí.

V Československu se počátek výzkumu jaderné fúze datuje do 70. let 20. století. Instalace současného tokamaku v Praze začala v roce 2005. Hlavním cílem zařízení byla vědecká a technická podpora budování Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) ve Francii. Na obřím projektu spolupracuje přes 30 zemí. Zařízení má otevřít cestu k levné, bezpečné a životní prostředí nezatěžující energii.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Jiří Švarc
16. listopad 2023, 16:26

Když se podívám na historii odkládání termínů u ITER, tak DEMO v Evropě bude podle mě tak 2070, obdobný projekt v Číně okolo roku 2040.

Paul Nieem
17. listopad 2023, 13:04

ITER má zpoždění prachobyčejné 3 roky a neměl by je nebýt čínského viru.

Emil
17. listopad 2023, 13:12

Původní termín dokončení z roku 2005 byl rok 2015: "Stavba začne již koncem tohoto roku a měla by být dokončena v roce 2015. Poté bude reaktor 20 let v testovacím provozu."

aldebaran. cz/bulletin/2005_28_ter. php

Pravoslav Motyčka
16. listopad 2023, 19:48

Nevěřím tomu ,že fůzní el. dokáží dodávat elektřinu za rozumnou cenu. A z principu nejsou lepší než jaderné el. s rychlými reaktory ani ekologičtější, protože tyto JE zpracovávají vyhořelé palivo takže neprodukují žádný nový opad. Přitom paliva pro ně má ČR na vyšší stovky let. Takže nemá smysl stavět fůzní elektrárnu , tu ať si postaví Němci.

Paul Nieem
17. listopad 2023, 13:36

Rychlé reaktor vytvářejí samozřejmě nebezpečný odpad. Jen ho může být méně a může být méně radioaktivní. Stavba některých typů jaderných reaktorů by mohla být dokonce jednodušší, ale palivo bude dražší. Z nějakého důvodu je zažitý fakt, že se tam naláduje už jednou použité palivo a jede se dál a ještě efektivněji.

Rychlé reaktory jsou tu s nám stejně dlouho jako štěpné reaktory. Stavily se spíše historicky, dnes se hodně angažuje Čína (CFR-600). Důvodem je dvojí využití, protože produkují hodně plutonia pro výrobu jaderných bomb. Těch má Čína stále méně než Rusko nebo USA a k tomu aby je dohnala potřebuje Pu. Naopak Rusko plánuje stavbu různých rychlých reaktorů a některé vyžadují vysoce obohacené palivo (BN-1200, BN-600, SVBR-100). Ty pravděpodobně budou sloužit k likvidaci starých jaderných zbraní.

Jsou v plánu thoriové reaktory, které jsou asi ve stejné fázi jako ITER. Nás zajímat nemusí, protože Thorium mají k dispozici víceméně jen severské státy a málo. Takové reaktory jsou velice zajímavé pro Indii a USA.

Zajímat by nás spíše mohly superkritické reaktory. Mají vysokou účinnost, máme nějaký ten uran i do budoucna.

Karásek
16. listopad 2023, 23:32

Proč už to několik desítek let neběží jak to bylo slibováno? Jen se do toho budou sypat peníze a výsledek nebude.

Karásek
17. listopad 2023, 09:35

Podle slibů jaderné mafie už fůzní elektrárna měla dávno stát a vyrábět energii zdarma. Skutečnost je taková, že to nebude nikdy a jen to bude černá díra na peníze.

Baton David
17. listopad 2023, 18:37

Oddělte si ty vaše mafie, fúzní mafie se nerovná štěpná mafie. Největší tunel/černou díru ale způsobuje oze mafie

Petr
17. listopad 2023, 22:16

Jakékoliv jaderné reaktory jsou ekonomický a bezpečnostní nesmysl.

Emil
17. listopad 2023, 22:25

Ten "ekonomický nesmysl" ČEZu jen za loňský rok vydělal 47 miliard Kč (zisk před zdaněním). Víc takových "ekonomických nesmyslů".

Jaroslav Studnička
17. listopad 2023, 23:35

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

A míň takových hloupých Petrů.
.

Karásek
18. listopad 2023, 00:45

Bude Studničkův komentář pro porušení pravidel diskuse vymazán?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se