Domů
Jaderné elektrárny
Belgie podepsala s Engie finální dohodu o prodloužení provozu dvou jaderných bloků o 10 let
Belgická jaderná elektrárna Tihange
Zdroj: Trougnouf (Benoit Brummer) / Creative Commons / CC-BY-4.0 (licence)

Belgie podepsala s Engie finální dohodu o prodloužení provozu dvou jaderných bloků o 10 let

Belgie stvrdila svou dohodu s francouzskou společností Engie na podmínkách prodloužení provozu dvou jaderných bloků Tihange 3 a Doel 4. Kromě desetiletého provozu po provedení nezbytné renovace stanovuje vzájemná dohoda také náklady související se zpracováním jaderného odpadu. Původně chtěla Belgie s jadernou energetikou skončit v roce 2025, s ohledem na energetickou situaci v Evropě chce ovšem mít zejména v zimních obdobích mezi roky 2025 a 2030 dostatek výrobních zdrojů.

Francouzská společnost Engie oznámila, že se zástupci belgické vlády dne 13. prosince podepsala finální dohodu týkající se prodlouženého provozu jaderných bloků Tihange 3 a Doel 4. Dohodu nyní musí schválit také Evropská komise, které dohodu strany předložily ke konzultaci. Původní životnost dvou bloků zprovozněných v roce 1985 končí za dva roky, nově mají vyrábět elektřinu dalších 10 let.

Hlavní body vzájemné dohody jsou následující:

  • Závazek investovat do renovace dlouhodobé provozuschopnosti (LTO) zařízení 1,6-2 miliardy EUR (zhruba 40-50 miliard Kč). Zároveň vynaložit maximální úsilí na jejich zprovoznění v listopadu 2025 za splnění veškerých standardů jaderné bezpečnosti.
  • Vytvoření právní struktury pro provoz jaderných bloků s rovným dílem mezi Belgií a společností Engie. Výkupní cena elektřiny pak bude garantována mechanismem Contract for Difference, a to na základě reálných nákladů na renovaci zařízení.
  • Stanovení výše nákladů spojených se zpracováním jaderného odpadu ze zařízení Engie v Belgii na 15 miliard EUR (přes 365 miliard Kč) splatných ve dvou fázích.
  • Zrušení omezení na neevropská aktiva Electrabel (dceřiné společnosti Engie).

Provoz obou reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 2080 MW (netto) společně s demontáží odstavených bloků zaměstná zhruba 4 000 lidí. Dohoda o prodloužení životnosti si podle Engie vyžádá nábor dalších 200 zaměstnanců již během následujících měsíců.

Otočka zpátky k jádru

Belgie původně plánovala s výrobou elektřiny z jádra v obou svých elektrárnách skončit v roce 2025. Energetická situace v Evropě ji však donutila zákon z roku 2003 přehodnotit. Ze sedmi jaderných bloků ze 70. a 80. let minulého století tak zatím odstavila dva. Tři nejstarší bloky (Tihange 1, Doel 1 a 2) mají být provozovány do roku 2025, aby pokryly časové období, kdy zbývající dva bloky budou procházet renovací na dalších 10 let provozu.

„Jsme velmi potěšeni, že můžeme oznámit konečný podpis této dohody, která umožňuje vyvážené sdílení rizik spojených s prodlouženým provozem dvou jaderných bloků. Pro skupinu ENGIE odstraňuje nejistoty související s odpovědností za jaderný odpad. Naše týmy usilovně pracují na co nejrychlejší implementaci LTO, aby posílily bezpečnost dodávek elektřiny v Belgii,“ uvedla Catherine MacGregor, generální ředitelka ENGIE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Zdeves Pavel
18. prosinec 2023, 16:23

Když se chce, tak to jde prodloužit provoz . Zdá se, že nejvíce zabednenych zůstalo v Německu díky jejich zeleným ekoteroristum.

Petr
18. prosinec 2023, 21:16

Ty podmínky prodloužení provozu jsou naprosto šílené. Je to jen projaderný populismus, nic víc. Kdyby investovali ty peníze do solárů, větrníků a vodíku, udělali by lépe.

Pravoslav Motyčka
18. prosinec 2023, 21:25

Ty podmínky jsou takové proto , že před tím ty JE chtěli uzavřít. Kdyby nic takového neplánovali nestálo by je to nic. Právě kvůli takovým jako Vy co věří jen v OZE +vodík je teď nutno zaplatit horu peněz.

Emil
18. prosinec 2023, 22:03

Už od roku 2003, kdy schválili zákon na uzavření všech reaktorů do roku 2025, nedělají téměř nic jiného, než že "investují ty peníze do solárů, větrníků a vodíku". Výsledek? Téměř polovinu elektřiny stále vyrábí v těch jaderných elektrárnách, které chtěli do dvou let všechny zavřít a stále za ně nemají žádnou náhradu, po 20 letech snažení.

Kdyby takové rozhodnutí udělali před deseti lety a ne teď na poslední chvíli, nemuseli by platit vůbec nic, protože by ty investice provozovatel dělal průběžně ze svého. Typická ukázka, jak to dopadá, když energetiku začnou řídit Zelení.

Jan Veselý
18. prosinec 2023, 23:16

Pokud nemají po 20 letech snažení náhradu, tak se až tak moc nesnažili, že?

Vladimír Šťastný
19. prosinec 2023, 06:31

A kdo tu náhradu, podotýkám spolehlivou a řiditelnou, má?

Emil
19. prosinec 2023, 07:05

Jestliže se rozhodli zlikvidovat polovinu svojí energetiky a ještě k tomu se "až tak moc nesnažili" ji nahradit, jak tvrdíte, tak to lze těžko nazvat jinak než sabotáží.

Zdeněk
19. prosinec 2023, 05:26

"Kdyby investovali ty peníze do solárů, větrníků a vodíku, udělali by lépe." Jako vtip dobrý i když smutný.

Pravoslav Motyčka
18. prosinec 2023, 19:24

To ano , ale většinu JE pozavírají .

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se