Jaderná elektrárna Liebstadt

Bulharský premiér chce obnovit projekt druhé bulharské jaderné elektrárny

Šest let po zastavení projektu výstavby druhé jaderné elektrárny v Bulharsku může dojít ke změně. Bulharský premiér Boyko Borissov prohlásil, že chce projekt obnovit. Zájem o projekt projevili čínští investoři.

Bulharsko vstoupilo do EU v roce 2007. Součástí dohody o přijetí bylo uzavření čtyř 440 MW bloků v jaderné elektrárně Kozloduy z bezpečnostních důvodů, které obsahovaly reaktor ještě z éry sovětského svazu.

Druhá jaderná elektárna

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o prohlášení bulharského premiéra. Jaderná elektrárna Kozloduy v Bulharsku disponuje v současné době dvěma reaktory o výkonu 1000 MW. Bulharsko se na rozdíl od některých jiných členských zemí EU těší velké oblibě jaderných elektráren, a díky tomu se otevřely dveře pro druhou jadernou elektrárnu Belene.

Projekt jaderné elektrárny Belene byl zastaven po uvalení moratoria v roce 2012. To ovšem může bulharský parlament zrušit. V sobotu bulharský premiér Boyko Borissov prohlásil, že by chtěl projekt uvést znovu do pohybu.

Premiérova strana GERB má pohodlnou většinu v parlamentu spolu s další stranou Spojených patriotů, a zrušení moratoria by tak nemělo být pro vládnoucí stranu problémem. I opoziční socialisté podporují rozvoj jaderné energetiky.

Premiér Borissov oznámil záměr den poté, co Čínská národní jaderná korporace (CNNC) potvrdila svůj zájem o implementaci projektu. Korporace poprvé projevila svůj záměr v roce 2016.

Aby bylo vyhověno i geopolitické situaci, Bulharsko přizvalo k projektu francouzskou společnost Framatom a ruská společnost Atomstroyexport pomůže s konstrukcí reaktoru. Bulharsko se zatím nerozhodlo, zda-li bude projekt jaderné elektrárny financován čistě soukromě bez jakékoliv státní garance či bez povinného výkupu elektřiny.

Jaderná elektrárna Belene má dlouhou a neslavnou historii.

Projekt jaderné elektrárny Belene byl spuštěn v roce 1981 a byl i zakoupen reaktor o Škody. Nicméně po událostech v roce 1989 byl projekt zmrazen. Po téměř třiceti letech byl český reaktor prodán v Rusku za téměř 200 milionů dolarů, protože byl považován za zastaralý.

Bulharsko chtělo projekt nicméně obnovit a v roce 2008 objednalo u ruské společnosti Atomstroyexport i reaktor, nicméně vláda kvůli obavám z ekonomiky zdroje  na projekt v roce 2012 uvalila moratorium. Od roku 2002 tak Bulharsko za znovunastartování projektu zaplatilo 1,5 miliardy euro a pokud se elektrárna celá dostaví, celková částka se má pohybovat okolo 10 miliard euro.

Cena elektřiny z budoucí jaderné elektrárny Belene je odhadována na 80-90 euro za MWh. Pro srovnání, cena elektřiny ze současné jaderné elektrárny Kozloduy je zhruba 30 euro za MWh.

Projekt jaderné elektrárny Belene je navíc bohužel považován za jeden z nejvíce skandálních projektů moderní bulharské historie. Čtyři vysoce postavení vládní příslušníci byli kvůli projektu obviněni z různých prohřešků, ale ani jedna kauza zatím nebyla dořešena.

Autor úvodní fotografie: Robert Niederer @flickr.com

Autor:13 odpovědí na Bulharský premiér chce obnovit projekt druhé bulharské jaderné elektrárny

 1. Petr napsal:

  No jo svobodný obchod už přestal fungovat podle představ globalistické původní elity (potomků kolonialistů a otrokářů) zvláště v EU.
  Kdo by si v globálním výběru něco dobrovolně kupoval od těch jihozápadních předražených neschopáků?
  EU bude muset nakonec začít kopírovat nápady nenáviděného Trumpa, buď cla nebo nějaká daň podobná druhému DPH dalších minimálně 20% na veškeré zahraniční mimoEU zboží.
  Na tom by vůči zbytku světa trvale vydělávali USA, EU, Čína a ještě možná Indie.

  • Jan Veselý Jan Veselý napsal:

   Myslíte tu EU, co měla loni přebytek obchodní bilance 350 miliard EUR?
   A co má tohle bohapusté plácání společného s bulharský jaderným programem?

   • Petr napsal:

    Má to společného to, že Británie a už ani Francie nejsou reálně schopní stavět kvalitní evropské reaktory jako ve své slavné minulosti.
    Dále to, že má šetrnější severovýchod EU obří výrobu, a naopak plýtvavý jihozápad nízkou plus díky předlužení už ani nezvládá dále nakupovat, takže Německo raději přednostně vyváží do Číny a USA, vytváří obří nerovnováhy pomalu ale jistě EU rozvracející.

    • Jan Veselý napsal:

     A Bulharsko je severovýchod nebo jihozápad EU? A odkdy se výkon ekonomiky hodnotí podle schopnosti stavět jaderné reaktory?
     Pořád to jsou jen bláboly odtržené od reality.

     • Carlos napsal:

      Vy jste si ještě nevšiml že Petr má asi psychologický problém a musí pořád dokola montovat nesouvisející věci do konspiračních teorií, pokaždé si najít nějaký podivný ukazatel podle čeho hodnotí ekonomiku a pak podle toho hodnotí státy?

      Myslím že je to nová inkarnace hodnocení podle výroby ocele. Jedno že nám obyvatelstvo chcípá na smog a otrávenou vodu a na hodinky za 50$ šetří půl roku, ale jsme vyspělí protože nám tu tečou řeky ocele. Nádherně by se v tom hodnocení vyspělosti vyjímal po boku Mugabeho, Zumy a dalších afrických despotů (kam země dořídili je veřejně známo).

     • Petr napsal:

      Já hodnotím hlavně úpadek západoevropského průmyslu v nejvyspělejších technologiích, nejenže se nestihli pořád naučit masově vyrábět klíčové počítačové čipy, ale dokonce už i zapoměli jaderné reaktory.

      Bulharsko samozřejmě není ani jihozápad a ani severovýchod EU. Proto si taky chtějí nechat nejraději dodat jadernou elektrárnu od Číny na klíč za nejnižší možnou cenu.

     • Carlos napsal:

      Che se mi s ním diskutovat, nechce se mi s ním diskutovat? No nic. zkusím to.

      Říká Vám něco taková věc jako patentová ochrana? Myslíte si že Intel jenom tak pustil do světa patenty aby si to dělal každý? Ne! Možnost kopírovat čipy končí dnem kdy se změnila výrobní technologie a přestalo být možné je po vrstvách obrušovat a kopírovat. Jednočipy Vám odleptají i v Evropě, to není problém, problém je že se prostě nikdy nevyplatilo zavést vývoj, v tom to je. Víte kolik to je práce takový procesor navrhnout?

      Mimochodem navrhnout počítač je silně netriviální záležitost, jestli jste se na to někdy díval, co to tam všechno je třeba řešit, tak se to nevyplatí pokud nejste paranoidní Rusko. Zkoušel jsem si to ze srandy jako myšlenkový pokus kolem pár procesorů, i slavné prastaré i8080 jejíchž pár klonů z Tesly mám. Pokud nemáte vážný důvod tak to neděláte, jednodušší je to kolem jednočipů, ale také to nemá smysl. Stejný důvod proč neděláte dnes digitální hodiny s pomocí děliček, registrů, čítačů a dalších věcí, je to drahé a pracné, hodíte tam jeden uC a 4 dekodéry pro sedmisegmentovku s registrem. Vytáhnete si z výstupu 4 dráty na znak, 4 na adresu (stačily by 2), zbytek udělá program v kontroléru. Nebo ještě jednodušeji, koupíte si vhodný uC a vhodný LCD display a valíte mu string. Prostě co řešit nemusíte, to v IT, ani jinde neřešíte.

      Ze základních otázek „Co, kde, jak a pro koho“ jste si jenom tak stanovil kde. V Evropě totiž neprobíhal vývoj polovodičů tak jako v USA, ne tak intenzivně, popravdě východ budoval socialismus, západ se vzpamatoval z války aby se mu začala hroutit koloniální panství a konstantně bojoval s komunistickými agenty. Super doba na vývoj mikročipů a IO. Do toho patenty, takže to nechali prostě Bellovi, RCA atd., kupovaly se když tak hotové výrobky. Japanizace Evropy nepřicházela v úvahu. Na vývoj elektronického průmyslu v Japonsku měla vliv nucená správa ze strany USA, omezení a další věci, to můžete uplatnit k poražené zemi, té můžete zakázat, nařídit, omezit, ne tak spojencům. Válka v USA vývoj urychlila tak o 10 let, v Evropě válka sebrala minimálně 5-10 let na rekonstrukcích, dalších 5 mohly vzít společenské problémy, pnutí a pád impérií. Takže co? Rozdíl 15 roků? Navíc zatímco v USA jel konzum naplno už od 45 roku, tak co tady? Mohlo se něco dělat když půlku Evropy vysávali sověti a západní se musela vyhrabat z ruin?

      Ano místo toho abych polepil nějaké ty škody dané pěti lety nedostatku ocele a mědi, což byl případ USA, které měly i vlastní ropu, Evropa ji buď dovážela, nebo dělala benzin z uhlí, se musel první vůbec vybudovat znovu průmysl, obnovit hutě, elektrárny, železnice, vzpamatovat se z povraždění pár milionů lidí, v sumě nic, ale demograficky problém. Tak kde by se vzal konzum ženoucí inovaci? Jo když ve státech si lítali mašiny s ignitrony, tak tady jenom odporová či odbočková regulace…

     • Pavel napsal:

      Když už píšete o UK, tak pro upřesnění úpadek tamního průmyslu začal za vlády levičácké labouristické vlády stalinovy podržtašky jménem clement attlee, který začal ve velkém britský průmysl znárodňovat hned po 2SV. Vrchol úpadku nastal v 70. letech, kdy o britském průmyslu rozhodovali odborářští vepři placení KGB. Díky tomu dnes např. většina britských automobilek patří Japoncům, Němcům, Indům, atd. Je příznačné, že československý automobilový průmysl dopadl obdobně a jasně to dokazuje, že „montovnu“ z nás udělalo jen a pouze 40 let socialistického centrálního plánování.
      S jadernou energetikou je to do určité míry podobné. Největší ránu jí zasadila různá z moskvy placená antijaderná hnutí 80. let, přičemž nejvíce se to projevilo v Německu. Nikdy to však nedospělo tak daleko jako v UK během let odborářského řádění. Britský i francouzský jaderný průmysl (a donedávna to platilo i o tom německém) jsou samozřejmě sto bez problémů postavit jadernou elektrárnu. Problém je někdo jinde, a to v extrémně přísných předpisech, které se na stavbu nových JE v Evropě vztahují a hlavně v tom, že lití dotačních bilionů do oze kanálu způsobilo to, že se dnes v EU nevyplatí stavět žádný zdroj, jehož produkce není obdobně jako u oze parodií na elektrárny dotována. Tyto dvě okolnosti firmy a investoři v Rusku a Číně řešit nemusí a proto se tam nové JE staví.

     • Carlos napsal:

      No to se podívejme kam Josífek strkal prsty až, toto vrhá na dílo jednoho jistého spisovatele nové světlo, díky. Destrukce ekonomiky se zdá být inherentní vlastností všech systémů založených na socialismu a marxismu. Stejně tak je zajímavé že prvních pár let je tam růst a pak prudký sešup.

      Problém je že lidé u nás nechtějí slyšet kdo tu může za totální destrukci společnosti a průmyslu, svádějí to pak na jiné, novější, události, ale dvě generace destrukce jak morální tak technologické nevymázneme přes noc, bude to trvat minimálně 50 let a vzhledem k tomu co se teď děje ještě déle.

      S destrukcí jaderného know-how bych to ale zase tak na SSSR a jejich špionáž nesváděl, protijaderné hnutí vzniklo už někdy za tuhého McCarthismu, ovšem je pravda že tam vliv být mohl. Na druhou stranu řekněme že si za část může i průmysl a situace se znečištěním ke které to vedlo, dodnes třeba není vyčištěna řeka Hudson od PCB.

      Německo má tu smůlu že se znovu sjednotilo, bylo to moc rychlé, moc brzy a v zásadě je to stejné jako dostat transfúzi krve s HIV. A přestože asi hodně východních Němců si na to dává hodně velký pozor, tak ti západní se nechávají zlákat no a máme to. Máte pravdu že se v dalších evropských zemích nedostala situace tak daleko jako v GB, ale asi to bude tím že tam, jak jste říkal se k moci dostal agent a na kontinentů řádily rudé bojůvky, které od toho obyvatelstvo částečně odrazovaly. Když to ale vezmeme do důsledku, tak si Německo jenom sklízí to co zaselo někdy v roce 1917 ve snaze oslabit Rusko.

      Kdepak socialismus je z tohoto pohledu mor. Jenom je děsivé že se to pořád jako latentní infekce, mem, ve společnosti šíří, má to totiž úžasnou vlastnost, zatímco v normálním systému se říká že je to jak si člověk ustele, tak si lehne, tak socialismus lidem tvrdí že za problémy může vymyšlený nepřítel a že když mu seberou postel, tak se budou mít dobře, jenomže ta postel se velmi rychle proleží.

      Tak mne napadá jestli náhodou neexistue nějaká kniha, nebo práce o vlivu SSSR na rozpad koloniálních panství a občanské války v Africe. Nějak se mi zdá totiž že kolem cítím připálené pirohy.

      Přísnost či nepřísnost regulí pro JE je spíš vedlejší, důležitější je to jak je namyšleno obyvatelstvo, jaké má názory, atd. To je ten hlavní problém který je třeba brát v potaz. když si vymyslí zálohu N-3 a podobně, to se dá nějak udělat, pořád jste v kategorii „řeší inženýři“, ale pokud obyvatelstvo dané oblasti nechce tak s tím nic neuděláte.

   • Petr napsal:

    Jinak ten přebytek se okamžitě vypaří, až opět zdraží suroviny (což už teď 2018 rychle letí), a bude velká část Afriky i Asie surovinové peníze utrácet prioritně za postupně stále dražší základní výrobky, jenž se už většinově dělají jen v Číně.

  • Carlos napsal:

   Nekonspirujte tu už zase.
   Taky je možné že se s novou krví v podobě E. Macrona (kdysi to Rothschildovského bankéře), rozhodne čmajznout pozici USA.

   Jakou to slavnou minulost myslíte? Tu jak se jim rozsypaly koloniální panství? Nebo tu kdy je budovaly? To ale o JE ani nikdo nesnil tehdy.

   Vaše konspirační teorie jsou občas zábavné, ale většinou připitomělé a mimo. Zeptal jste se někdy jestli je to opravdu taková ztráta že GB ani Francie už neumí JE? A mimochodem tam nemáte Němce.

   K jakým změnám došlo v ekonomice a průmyslu, směřování ekonomiky v posledních dekádách? Poměrně velkým, nevšiml jste si třeba že už nefrčí těžký průmysl, který je třeba k výrobě takových zařízení? Dnes je v kurzu lehký průmysl, 3D tisk, počítačem řízené procesy, IT, telco. V zemích co si to nechají vnutit montovnictví a lpění na starém průmyslu který má dnes nízkou přidanou hodnotu, u nás je to úžasně vidět, největší prachy se dnes točí v IT a pod. a ministr průmyslu přijde s podporou výcviku lidí pro starý průmysl, jako cestou pro budoucnost. S prominutím je to jako kdybyste pro přístup ke kobaltovým rudám přepadl Demokratickou republiku Kongo, udělal z ní kolonii a udržoval skrz to obrovskou armádu*, místo toho abyste podmázl místního prezidenta. (kolik lidí bychom museli mít v armádě abychom to ovládli? milion? A milion žoldáků k tomu?)

   S pominutím je to jako si stěžovat že už neděláme desetitisícové série tramvají, nebo že neumíme dělat elektronky ve velkém. Prostě není poptávka (A divíte se po několika haváriích a tom jak kde kdo svého času práskal jadernýma bombama? Jo to mi připomíná youtu. be/U_DUaYKJCAA?t=90), tak se průmysl přeorientoval a časem schopnost vyrobit reaktory a celé JE ztratil, stejně jako došlo k omezení schopností vyrobit velké turbíny pro hydroelektrárny, nebo je tato dost omezená. Prostě se už nestaví nové velké hydroelektrárny a možnosti transportu jsou také omezené.

   • Petr napsal:

    A proč potřebovali Rothschildi rozvrátit všechny původní politické strany ve Francii, a miliardami uplácet novináře k vzestupu svého agenta Macrona?
    Nejspíš proto, že výrobní úpadek západu EU (po té co Čína nespadla do připravené pasti jako USA v roce 1929) ve skutečnosti už nesmírně vadí, a při dalším pokračování stejným směrem by jim tamní obyvatelé nutně hromadně přestali do budoucna splácet veškeré dluhy, které na ně bankéři pečlivě navršili.

    Protože na co je dlužní otroctví, když není pro ty otroky pořádná práce, ovšem když se i dávno pacifikovaní otroci přestanou krmit a šatit, tak své bankéřské pány velmi rychle zaříznou.

    • Carlos napsal:

     No a kde máte ty účetní výkazy? Velmi rád bych je viděl. Může to být divné, možná se něco naučil u nich, získal kontakty, kdo ví, ale hlavně se tradiční politické strany vyprázdnily a zklamaly, lhaly, nakecaly lidem kde co a nakonec je to semlelo. Stejný dvod proč u nás vyhrál Babiš, proč se do parlamentu dostal Okamura… protestní hlasy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *