Domů
Jaderné elektrárny
Firma ČEZ zahájila tendr na stavbu nového bloku Dukovan, dostala souhlas vlády
jaderná elektrárna dukovany
JE Dukovany. Zdroj: ČEZ

Firma ČEZ zahájila tendr na stavbu nového bloku Dukovan, dostala souhlas vlády

Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách České republiky, uvedl ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela (za STAN). Stát bude podle něj průběžně kontrolovat rizikovost všech tří uchazečů i jejich subdodavatelů.

Vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. Začít stavět se má v roce 2029, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036. Síkela uvedl, že účast českých podniků na stavbě reaktoru může dosáhnout až 65 procent, což znamená pro české firmy zakázky za vyšší desítky miliard korun.

„Chceme udělat další krok k tomu, aby Česká republika byla energeticky soběstačná, abychom rozvíjeli dobrým a správným směrem naši energetickou politiku,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Předchozí vlády podle něj odkládaly rozhodnutí o tendru, projekt má tak několikaleté zpoždění. Jde podle něj o klíčový projekt z hlediska energetické soběstačnosti ČR.

Fiala zdůraznil, že tendru se nemohou zúčastnit firmy, které by mohly být pro Česko bezpečnostním rizikem. „Což je například Putinovo Rusko,“ uvedl Fiala. Tendru se podle takzvaného lex Dukovany nemohou zúčastnit firmy, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996, což je například Rusko a Čína.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že zahájení tendru spočívá ve zpřístupnění zadávací dokumentace uchazečům, mezi které patří francouzská společnost EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse. Podle Beneše je zadávací dokumentace uchazečům zveřejněna právě nyní. První nabídky od tří uchazečů dostane ČEZ do 30. listopadu letošního roku. ČEZ poté bude s uchazeči jednat a dostane druhé, vylepšené nabídky. S konečným pořadím uchazečů předstoupí ČEZ před stát v prosinci 2023, uvedl Beneš s tím, že smlouva bude podepsána do konce roku 2024.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že prvotní fáze tendru bude financována ze strany ČEZ, stát do projektu finančně vstoupí těsně před zahájením stavby. Podle Síkely bude o pořadí uchazečů rozhodovat cena, ale i co nejvyšší účast české vědy a podniků. Z až pětašedesátiprocentní účasti českých podniků na stavbě nového bloku bude podle něj profitovat také stát. Zástupci vlády i ČEZ si stojí za tím, že nový reaktor má stát zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známa až po ukončení soutěže.

Součástí nabídek bude také možná nezávazná opce na stavbu třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín a šestého bloku v Dukovanech. Podle Beneše ale nezávazné nabídky na stavbu dalších bloků nebudou mít vliv na současné výběrové řízení. „V hodnocení budeme hodnotit jeden blok,“ uvedl Beneš.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech.

Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Miloslav Černý
17. březen 2022, 17:29

Jestliže už v současnosti se to rýsuje jako ekonomický propadák, jak to bude potom vypadat v době uvedení do provozu (jestli). Při předpokládaném masivním rozvoji OZ, který se začíná prudce přirozeně rozvíjet ve všech směrech, to bude další negativní procitnutí. V poučitelnosti jsme velký pokrok bohužel neudělali.

Emil
17. březen 2022, 17:46

V současnosti se to rozhodně jako ekonomický propadák nerýsuje, i ty nejdražší jaderné elektrárny jsou při současných cenách elektřiny slepice, snášející zlatá vejce.

Miloslav Černý
17. březen 2022, 19:15

Nelze brát současný vývoj v neutěšených dobách jako dlouhodobou záležitost, což podpoří celosvětový zájem k uklidnění. Jinak se objevila další novinka v dosažení hloubkových vrtů do hloubky 20 km za 100 dní novou technologií 500 stupňů C. To umožní provozovat stávající elektrárny na fosilní paliva, ale s jiným levnějším etologický dostupným a to podstatně zdrojem energie. Není roku, kdy by se neukazovaly nové způsoby v řešení tohoto palčivé ho problému. Chce to větší víru v lidský potenciál pro jeho schopnosti, který se rozvíjí nezadržitelnou rychlostí. To už tedy bylo mnohokrát dokumentováno.

nikdo
17. březen 2022, 19:53

Prosím mohl by jste vysvětlit k čemu ty vrty budou? to mají být geotermální vrty? jaké jsou náklady? To že je možné vrt udělat rychle nemusí znamenat že je to levnější. Hodil by se odkaz na článek. Vírou se nenajíte ale může fungovat jako placebo.

Miloslav Černý
17. březen 2022, 20:06

Jestli Vám věrohodné záleží na této informaci, dokážete si jí zjistit sám. Tak je to i z dalšími informacemi v tomto rezortu. To platí i pro další přispěvatele. Nemuseli bychom se na těchto stránkách do budoucna potom setkávat s takovým negativismem v OZ.

Emil
17. březen 2022, 20:30

Zajímavé, že když se jaderná energie neefektivně čerpá z nitra země z 20km hloubky, tak ji považujete za "OZ", ale jak se začne využívat daleko efektivněji přímo na zemi, ten negativizmus tu šíříte hlavně vy sám.

hellokitty
18. březen 2022, 10:31

kde tam spomina jadrovu energiu prosim vas? ide o geotermalnu energiu, pokial si pod jadrovou energiou predstavujete energiu z jadra zeme, tak potom ok aj ked je to skor taky lingvisticka akrobacia nez skutocnost

nikdo
18. březen 2022, 12:32

To: hellokitty Hlavním zdrojem tepla v Zemi je rozpad radioaktivních izotopů uranu, thoria a draslíku, který k celkové tepelné ztrátě Země přispívá téměř dvěma třetinami. zdroj vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/teplo-z-nitra-zeme.html

nikdo
18. březen 2022, 12:35

To: hellokitty Hlavním zdrojem tepla v Zemi je rozpad radioaktivních izotopů uranu, thoria a draslíku, který k celkové tepelné ztrátě Země 1) přispívá téměř dvěma třetinami. vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/teplo-z-nitra-zeme.html

Emil
17. březen 2022, 20:14

No to je pravda že současný vývoj nelze brát jako dlouhodobou záležitost. Z dlouhodobého hlediska to totiž může být ještě mnohem horší. Zatím je ropy, plynu i uhlí ještě relativně dost a "jen" jsou tyto komodity drahé. V dlouhodobém horizontu mají být i úplně zakázané.

Přesně takové naivní představy jako např. že nás spasí 20 km vrty (čerpající jadernou energii) celou situaci jenom zhoršují.

Miloslav Černý
17. březen 2022, 21:09

Vypadá to, že se k Vám ta informace o těch vrtech dostála. Pak musíte vědět, že nelze srovnávat využití nekonečného množství pro lidstvo energie z hloubek země ze zbytečně budovanými nebezpečnými reaktory na povrchu a s tím spojeným stále uváděnými problémy hlavně těmi bezpečnostními a ekologickými. A i tak by nemělo jít o prioritní zdroj, ale jako doplňující.

Emil
17. březen 2022, 21:55

Reaktory budované na povrchu nejsou o nic nebezpečnější než jiné způsoby výroby elektřiny, nevím jak jste přišel na to že jsou "zbytečně budované", když je to např. v EU největší zdroj elektřiny a ještě k tomu elektřiny nízkoemisní, také nevím o jakých ekologických problémech mluvíte, s reaktory v EU opět nejsou ekologické problémy větší než s jinými zdroji, a pokud je podle vás množství energie z jaderného rozpadu z nitra Země "nekonečné", tak je logicky nekonečné i množství energie, které se dá získat z jaderného štěpení.

Rejpal
17. březen 2022, 21:08

Pane Černý jedinná levná energie kterou na Našem území máme je energie z uhlí a stávajích JE. Všechny ostatní zdroje jsou drahé. Jedinné co by mohlo dramaticky snížit ceny el. energie by bylo zakázání jejího vývozu a prolomení limitů těžby uhlí a zrušení povolenek CO2. Pak by ceny energie padly na 1/3. Jenže to se nestane. A Váš příspěvek o hloubkových vrtech je sice zajímavý , ale nic nemluví o cenách za takový vrt. Navíc geotermální energie není místně nevyčerpatelná. země má špatnou vodivost , ten vrt vychladne a pak se musí udělat nový. Toto jsou články typu vydržte bude lépe ve skutečnosti nás čeká ekonomický propad na jehož konci bude EU s životní úrovní někde na úrovni Číny.

Miloslav Černý
18. březen 2022, 01:58

Kapacitu ovlivňuje vodivost je pravda, tu ale ovlivňuje složení a jeho hustota, která bude jistě příznivější než blíže povrchu. A co se týče kapacity, tak je to otázka samotné individuálně navržené koncepce. Dovedl bych si to představit pro jednoduchost jako u tepelné čerpadla voda voda, kdy kapacita přírodního výměníku bude ovlivněna vzdálenosti mezi vstupem a výstupem nosného média. Je to teprve ve fázi výzkumu a těchto záležitostí si jsou propagátoři zcela jistě vědomi. Podstatný je, že je ten výzkum již zafinancován.

nikdo
18. březen 2022, 12:26

Mě se to bohužel včera nepovedlo najít proto jsem se ptal. Dnes mě napadlo použit jiný prohlížeč a ten mě to našel technika.magazinplus.cz/2431-neomezena-energie-se-ukryva-pod-zemi-a-uz-existuji-plany-na-jeji-tezbu.html

Ta technologie je ve fázi experimentu takže bych z ní nic nevyvozoval dokud nebudou mít aspoň jeden jimi deklarovaný vrt tak nebude možné propočítat ani ekonomiku projektu.

Kdo ví jak to bude s bezpečností vyskytli se případy kdy geotermální vrty způsobily zemětřesení www.technickytydenik.cz/rubriky/energetika-teplo/jak-elektrarna-muze-vyrobit-zemetreseni_44687.html

Myslím že to nepůjde tak rychle jak si autoři projektu představují.

Miloslav Černý
19. březen 2022, 10:44

Děkuji za příjemné překvapení Vašeho relevantního zájmu. Těch novinek na poli těchto vhodnějších budoucích energetických zdrojů se objevuje podstatně více a nebylo by možné je na těchto stránkách všechny prezentovat. Zmíním se ale ještě o jedné. Astralanům se podařil významný pokrok v technologii elektrolyzerů na výrobu vodíku. Jeho mnohem efektivější produkce bude další vspruhou pro rozvoj OZ.

nikdo
18. březen 2022, 12:36

To: hellokitty Hlavním zdrojem tepla v Zemi je rozpad radioaktivních izotopů uranu, thoria a draslíku, který k celkové tepelné ztrátě Země 1) přispívá téměř dvěma třetinami. vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/teplo-z-nitra-zeme.html

nikdo
18. březen 2022, 12:48

Omlouvám se že jsem se ptal, mě se to včera nepovedlo najít dnes se mi to podařilo najít s jiným vyhledávačem technika.magazinplus.cz/2431-neomezena-energie-se-ukryva-pod-zemi-a-uz-existuji-plany-na-jeji-tezbu.html

Tohle je bohužel stále ve fázi experimentu nevíme nic o ekonomice provozu ani o bezpečnosti www.technickytydenik.cz/rubriky/energetika-teplo/jak-elektrarna-muze-vyrobit-zemetreseni_44687.html dokud neudělají aspoň jeden vrt tak z toho nelze nic vyvozovat natož na tom zakládat energetiku.

Jan Veselý
17. březen 2022, 20:07

Jenže, Emile, je v tom háček. Ta "hostina" je teď, ne po roce 2036. Na tu současnou hostinu už přišli jiní, kteří umí stavět rychle.

Emil
17. březen 2022, 20:24

Jenže, pane Veselý, jednak vy ani nikdo další vůbec nemáte tušení, kdy a jestli vůbec ta "hostina" skončí, a hlavně jsem reagoval na mylný předpoklad, že "už v současnosti se to rýsuje jako ekonomický propadák".

Jan Veselý
17. březen 2022, 22:05

Rozhodně skončí dříve než v roce 2036. Skončí až nové zdroje dostatečně nasytí trh nebo přijde pořádná recese a poklesne poptávka. Vzhledem k tomu, co se začalo dít na českém trhu s FVE a jak se do toho opřeli v Německu i jinde, tak je mě to opravdu hřeje na duši. Aspoň k něčemu je ta Putinova válka dobrá.

Emil
18. březen 2022, 06:22

Vzhledem k "úspěšnosti" vašich předchozích předpovědí můžeme slovo "rozhodně" v klidu zanedbat. Podobně se Němci dříve "opřeli" i do stavění plynovodů, přenosových linek nebo odstavování uhelných elektráren. Jak to dopadlo víme.

Vladimír Šťastný
18. březen 2022, 05:21

OZE se začíná přirozeně prudce rozvíjet? Ale, ale, kampak se koukáte? Za dvacet let nedokázaly přesvědčit, že je možné je stavět a provozovat bez dotací, o tom, že nedokáží vyrábět podle poptávky a spotřeby už ani nemluvě. Už jsem to psal vícekrát, ale rád vám to zopakuji. Stavění na OZE a imbecilní energetická politika EU nás zahání do takové situace, že cena nových, stabilních zdrojů nebude vůbec rozhodující, podstatné bude, že vůbec nějaké budou a budou schopny vyrábět podle našich potřeb.

hlpb
18. březen 2022, 07:15

Tendr zahájen, časový harmonogram stavby JE je fakt úsměvný.

Už jen "pouhých 15-20 let" se dočkáme elektřiny, to je fakt fofr.

Pro jaderníky mám ale skvělou zprávu, už se jen asi 6500x vyspíte a budete se moci těšit na EE z nového bloku. Dokonce už můžete začít stříhat metr, sorry jako, vlastně měřící pásmo, ale nevím jestli seženete 65 metrové, ta rychlost mě fakt bavíííí

Vladimír Šťastný
18. březen 2022, 08:54

Mě zase baví vaše zabedněná škodolibost. Když nebudou funkční klasicky a jádro, z čeho pak budete krmit svou nemovitost v době, kdy váš domácí zázrak nic nevyrábí? A pokud máte baterku, která to všechno utáhne, jako že jí nemáte, kolikrát ji za těch 20 let vyměníte?

hlpb
18. březen 2022, 09:30

to není škodolibost, to je konstatování tragické reality JE. Vladimíre neříkej, že ti nepřijde tragikomické, že dnes narozené dítě dosáhne v době spuštění nového bloku plnoletosti. Spousta místních atomfiliků, kteří mají 60 let se spuštění ani nedožije...

hlpb
18. březen 2022, 09:30

to není škodolibost, to je konstatování tragické reality JE. Vladimíre neříkej, že ti nepřijde tragikomické, že dnes narozené dítě dosáhne v době spuštění nového bloku plnoletosti. Spousta místních atomfiliků, kteří mají 60 let se spuštění ani nedožije...

Vladimír Šťastný
18. březen 2022, 09:57

Teď budu škodolibý zase já, jo? Co myslíte, že se stane, když se nový blok nepodaří dostavět v předpokládaném termínu? Je to prosté, o to později půjdou do důchodu stávající bloky, protože jednoduše nebude kde brát. Vy, kteří se zde zaklínáte domnělou nebezpečností výroby ee z jádra, byste měli mít enormní zájem na tom, aby byly nové jaderné bloky(protože jich bude více) dokončeny včas.

Nejsem na světě proto, abych u spouštění nových bloků mával praporem, jen z přirozeného zájmu chci, aby i další generace měla zajištěný životní standard minimálně jako my. To bez nepřetržité dodávky ee jde jenom sotva.

hlpb
18. březen 2022, 10:32

Vladimíre, mě stáří JE bloků absolutně netrápí ať se klidně provozují jak dlouho chtějí. Ale je zcela jasné, že JE z důvodů ekonomických a hlavně délky a složitosti výstavby nemá proti OZE v budoucnu absolutně žádnou šanci. Je to pomalá mastodontní technolie. Hlavně bude zajímavé sledovat, jestli bude superdrahou EE z nových bloků v roce 2040 vůbec někdo od března do září chtít odebírat. V letošním roce už od března jsou majitelé FVE z 90% zcela nezávislí na dodávkách EE ze sítě. Jen letos bude instalováno cca 30.000 FVE tzn. že dalších cca 100.000 obyvatel přestane odebírat od března do září EE se sítě, k tomu stovky firem sníží tento odběr na 1/2. K tomu se začínají stavět obří pozemní FVE, jen do roku 2030 se předpokládá, že roční výroba FVE dosáhne v ČR cca 15 TWh. Samozřejmě nakumulovaná do 7 měsíců.

hellokitty
18. březen 2022, 10:42

do akumulacie energie sa teraz masivne investuje a dovolim si tvrdit, ze za tych 15-20 rokov nez sa tu postavi nejaky 1 reaktor budu uz komercne dostupne riesenia o ktorych sa nam tu ani nesnilo

tak ako sa nam v case tlacitkovej nokie nesnilo o smartphonoch alebo pred 10 rokmi, ze budu rakety z obeznej drahy rutinne pristavat naspat na zem

JVr
18. březen 2022, 11:44

"neříkej, že ti nepřijde tragikomické, že dnes narozené dítě dosáhne v době spuštění nového bloku plnoletosti"

No stejně tak by mu mohlo přijít tragikomické, že dnes postavené soláry, větrníky a baterie budou už dávno zlikvidované, než to nebohé dnes narozené dítě dospěje a bude potřeba je zlikvidovat a nakoupit/budovat nové. Tedy pro další generaci z toho, co teď v OZE (vyjma vodních elektráren a že se jich hodně plánuje :)) vybudujeme, nezbude nic.

Zdeves Pavel
18. březen 2022, 11:06

Problém je že neexistuje žádný referenční blok u potenciálních účastníků. Co se tedy bude nabízet? Se nemůže dodávat na " klíč" protože není oddlužen a nikdo mu nepuci peníze.Ale půjčí nám . Dosud od roku 2008kdy podepsal kontrakt nepustil blok ani v USA, při nákladech 31 mld. USD. Gramatika může stavět prototyp(?), podobné Korejci.

asdfrb
18. březen 2022, 11:42

Takze z fora mypower. Chlapik tam ma 14 kWp fotovoltaiku. Ta mu za januar 2022 v priemere denne vyrobila 18 kWh elektriny. No len taky drobny zadrhel to malo, ze to pokrylo 29% jeho dennej spotreby. Takze za januar si zo siete cucol krasnych 1.3 MWh elektrickej energie. Odkial by cucal, kebyze nie su tie hnusne atomky ?

Rocna spotreba elektrickej energie na Slovensku je nieco pod 30 TWh rocne. Slovenske domacnosti maju rocnu spotrebu plyny 2 miliardy m3 plynu rocne, t.j priblizne 20 TWh energie v plyne. Kedze plyn ide byt fuj fuj, tak toto je potrebne nahradit. Dajme tomu ze budeme setrit, nasadime vsade tepelne cerpadla a budeme potrebovat len 6 TWh elektrickej energie. No len taky drobny zadrhel je v tom, ze tych 6 TWh elektrickej energie grou bude treba prave v tych vasich zmienenych 5 mesiacoch. Aka mate riesenie. Bavyme sa o horizonte 5 rokov.

nikdo
18. březen 2022, 12:39

Prosím toto ignorujte. Nedaří se mě vkládat odpovědi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se