Domů
Jaderné elektrárny
Izraelský ministr energetiky nechce, aby Saúdská Arábie měla jaderný program

Izraelský ministr energetiky nechce, aby Saúdská Arábie měla jaderný program

Izraelský ministr energetiky dnes vyjádřil nesouhlas s tím, aby Saúdská Arábie mohla rozvíjet civilní jaderný program v rámci možné dohody o normalizaci vztahů zprostředkované Spojenými státy. Informuje o tom agentura Reuters. Americký list The New York Times (NYT) v březnu uvedl, že by takový program představoval pro Rijád jednu z podmínek k navázání vztahů s Izraelem. Saúdská Arábie ani Spojené státy tuto informaci nepotvrdily.

„Izrael takové věci přirozeně nepodporuje. Nemyslím si, že by na to měl Izrael přistoupit,“ odpověděl izraelský ministr energetiky Jisrael Kac na dotaz Ynet TV, zda by souhlasil s potenciálním saúdskoarabským jaderným programem v rámci dohody o navázání vzájemných vztahů.

Saúdská Arábie podle lednového sdělení svého ministra zahraničí vztahy s Izraelem nehodlá normalizovat, dokud Palestinci nezískají vlastní stát.

Izrael se s odkazem na Irák či Libyi dlouhodobě obává, že by potenciálně nepřátelské státy v regionu mohly využít civilní jadernou energetiku a další projekty rozvíjené podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) platné od roku 1970 jako zástěrku pro tajnou výrobu jaderných bomb, píše Reuters. Irácký jaderný program, který začal v 70. letech 20. století, citelně zasáhl izraelský letecký úder v roce 1981, válka v Perském zálivu v roce 1991 a léta sankcí. Po spojenecké invazi do Iráku na jaře 2003 se zbraně hromadného ničení v Iráku nenašly. V roce 2003 Libye přiznala, že vyvíjela zbraně hromadného ničení, a slíbila, že se zbrojního programu tohoto druhu vzdá.

Minulý týden Izrael uvedl, že očekává, že by s ním Washington konzultoval jakoukoliv dohodu mezi USA a Saúdskou Arábií, která by ovlivňovala izraelskou národní bezpečnost. O Izraeli, který se k NPT nepřipojil a který nemá jaderné elektrárny, se předpokládá, že disponuje jadernými zbraněmi.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Richard Vacek
5. červen 2023, 12:57

Svět se mění a stává se neudržitelným upírat některým zemím jadernou energetiku.

intfor
5. červen 2023, 16:05

A má do toho Izrael co mluvit? A to i kdyby nechtěli jen jadernou energetiku, ale i jaderné zbraně?

Izrael sám si jaderné zbraně pořídil. A v jiných případech se říká, že každý stát se může rozhodovat sám a jinému do toho nic není.

JVr
6. červen 2023, 08:15

Ne nevím problém je především v těch méně stabilních státech, kde se k červenému tlačítku může dostat tzv. kde kdo? Myslíte, že by bylo dobré, aby některé nepříliš stabilní země v Africe měli jaderné hlavice s nosiči dlouhého doletu?

Pokud to někdo odpálí je většinou ještě i dost času to odpálit na něj, ale problém je v tom, že odpálil to jedinec a trpí pak stovky nebo miliony a v případě jaderných zbraní často trpí i desítky let.

Takže za mě ne, na jaderné zbraně je potřeba "řidičák" a nemyslím, že v Severní Koreji jsou lidé, co by si jej zasloužili, o S.A. si to osobně také nemyslím, ale raději S.A. jak Írán, Afganistán nebo Severní Korea...

Dpetr
6. červen 2023, 09:27

A co stát, kde soukromá armáda zatýká důstojníky armády a její velitel vyhrožuje ministrovi obrany, nedokáže si bránit hranice, vyhazuje do povětří přehrady, zůstávají po něm masové hroby, a vrchní propagandisti na prvním kanále státní televize vyzývají k jadernému útoku na západní města?

To je o něco lepší?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se