Domů
Jaderné elektrárny
Jaderná elektrárna Dukovany chce zvýšit výkon a vyrobit tak víc elektřiny
Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany chce zvýšit výkon a vyrobit tak víc elektřiny

Jaderná elektrárna Dukovany letos zvýší svůj výkon o 2,3 procenta. Umožní to zvýšení teploty v primárním okruhu. Elektrárna možnost zvýšení výkonu analyzovala přes pět let. Využije k tomu projektovou rezervu. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300.000 MWh. Novinářům to dnes řekl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Teplota v primárním okruhu vzroste o 0,9 stupně Celsia na 300,4 stupně Celsia na výstupu z reaktoru. Výkon se bude navyšovat postupně při plánovaných odstávkách. Zvýšená výroba podle ředitele odpovídá spotřebě asi 100.000 českých domácností. „Projekt probíhá poměrně dlouho, přípravy určitě více než pět let. Je to zejména o bezpečnostních analýzách, drobných technických úpravách a různých výpočtech,“ řekl Havlín. Zvýšení teploty podle něho nezvýší spotřebu vody, kterou elektrárna potřebuje.

V úhrnu letos ČEZJaderné elektrárně Dukovany vydá za obnovu zařízení asi 3,3 miliardy korun, meziročně víc. Loni se elektrárna modernizovala za více než dvě miliardy. Investicemi chce společnost zajistit, aby bylo možné provozovat dukovanské bloky nejméně 60 let, tedy do roku 2047.

Součástí modernizace je zavedení paliva nové generace, prodloužení palivových cyklů nebo čištění klíčových tepelných výměníků.

Zásobu paliva má jaderná elektrárna na tři roky. Dokončuje zvýšení kapacit jeho skladů. „Získáme další rok a půl až dva roky zásoby paliva navíc a ještě máme ve skladu nějaký potenciál pro další zvýšení (kapacity), takže ve finále, pokud se rozhodneme zvýšit zásoby, by zde bylo palivo až na šest roků provozu všech čtyř bloků,“ řekl Havlín. Podle loni uzavřené smlouvy bude dodavatelem paliva i americká společnost Westinghouse. „První dovoz do elektrárny očekáváme na konci letošního roku. Celý letošní rok a část příštího roku bude probíhat licencování s tím, že palivo od Westinghouse bychom chtěli zavést poprvé na konci příštího roku,“ řekl Havlín.

Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od firmy TVEL z ruského státního holdingu Rosatom. Dodávky jsou pode Havlína plněny a smlouva se společností dál platí. „Kontrakt je ještě na několik roků a my jsme ho dokonce navýšili tak, abychom si sklad naplnili a udělali si větší rezervu,“ řekl Havlín.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách, vedle Dukovan také v jihočeském Temelíně. Čtyři bloky Dukovan byly postupně zprovozněné v letech 1985 až 1987. Od 19. ledna je třetí z nich v plánované odstávce. Odstávky dalších bloků by měly začít na konci května, v polovině srpna a na konci prosince. Potrvají podle Havlína 72 až 78 dní.

Vloni elektrárna vyrobila 14,3 TWh, výrobní hranici 14 TWh její dodávky převýšily potřinácté. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Miloslav Černý
26. leden 2024, 14:13

Při max. možném dlouhém provozu všech našich jaderných současných elektráren ve spojení se vzrůstajícím rozvojem OZ máme zajištěnou dostatčnou kapacitu ve výrobě energie. Takže se nemusí vůbec tlačit na pilu s výstavbou nových kontraverzních těch velkých.

jiri sekerac
26. leden 2024, 17:40

Souhlas, resit jadro az za deset let. V te dobe jiz bude i trh pro konkurencni vystavbu nahrad, ci jine reseni

Bob
26. leden 2024, 18:03

Naopak, jádro se mělo řešit už před deseti lety.

Jak by se nám teď hodilo, kdyby se nyní nové reaktory uváděly do provozu v situaci, kdy v několika letech hrozí uzavření uhelných elektráren.

Michael
26. leden 2024, 18:28

Jak přesně by se nám hodilo? Jsme čistí vývozci, vyvážíme několik TWh ročně a přesto jsme měli stejně drahou elektřinu jako Němci a nutnost cenových stropů. Jediný co by zajistil další reaktor, že budou výrobci ještě víc vyvážet. Ceny by neklesly ani o halíř...

jiri sekerac
26. leden 2024, 19:06

myslis Bobe, ze by elektrina byla levnejsi? Jadro pokryva temer 50 procent elektriny, klesajici podil uhli je v tom, ze soukromy vlastnik Seven s danou cenou a cim dal vice narazovymi pozadavky odberatelu a monopolem vlastnich zdroju Cezu jednoduse postrada rentabilitu. Brzy skonci a dalsi blok by prevzal cast nesoumerne poptavky, specialne v lete. Splacel by se podstatne dele, nez treba Temelin a to pri nevypocitatelnych nakladech vystavby. Potrebujeme regulovatelne plynove zdroje, plus OZE a bateriova uloziste

Bob
26. leden 2024, 19:55

Zhruba 40% elektřiny vyrábíme z uhlí. Jenže to brzo skončí (pravděpodobně do 3-5 let). Takže už nebudeme vývozci. Budeme rádi, když nějakou elektřinu vůbec seženeme, protože i většina sousedů bude deficitní. A to čeho bude málo bude drahé.

JE prodávají na dlouhodobé kontrakty (na rok a déle), nebudou je moc zajímat krátkodobé poklesy cen silové elektřiny. Vypínat se za dobrého počasí budou hlavně FVE. Mimo jiné proto, že síť nebude schopna takové nárazové přebytky přenést a spotřebitelé spotřebovat.

Jestli to půjde (se zavíráním uhelných), tak rychle jak předpovídají, tak je už pozdě i na stavbu plynových elektráren.

Kromě toho, to co se u nás rýsuje jsou FVE + PE + PPE, kde cca 3 měsíce v roce a pravděpodobně ráno a večer i zbytek roku bude elektřina vyráběna z velké části z plynu.

Přitom jen ty 3 zimní měsíce je asi 50% roční spotřeby, když se bude přecházet na topení elektřinou.

Kromě toho, že budeme závislí na dovozu a bude to neekologické a brzo nám to zatrhnou to bude také hodně drahé. Zvláště s dalším rychlým růstem ceny emisních povolenek.

jiri sekerac
26. leden 2024, 21:41

Prave jste si odpoved sam, tri mesice v zime jsou 50 procent spotreby roku. Co treba okamzite neco resit co s komunalnim odpadem? Jsou zeme, ktere z toho maji az 10 procent elektriny, zatimco my to davame na skladky, ktere maji take obdobu emisnich povolenek, a to neustale zakone zvysujici se poplatky za ulozenou tunu

Bob
26. leden 2024, 22:42

To už se řeší a jsou oblasti, kde se bude odpad na energetické účely svážet zdaleka a více už nepůjde vyrobit, nebo to nebude efektivní.

Samo o sobě to i tak stačit nebude.

Zatím se staví téměř výhradně FVE a ty nám na zimu moc nepomohou. Naopak budou nerovnováhu zima-léto jen zhoršovat. Ono bude problém i ráno a večer v létě s tím minimem akumulace, co se s nimi instaluje. A to si ještě takovou elektřinu (s akumulací jen 1 hod.) v Německé aukci cení na 100 €/MWh.

Miloslav Černý
27. leden 2024, 10:14

Na obzoru se jeví slibná akumulace do CO2. Dostavba pár původně plánovaných přečerpávaček kapacitně výkoných máme také v záloze, navíc jejich nezanedbatelný přínos v období sucha by byl zřejmí, v té době bude dost elektřiny ze solárů. Umělá inteligence si hravě dokáže poradit, kdy budou přínosnější. Velká rezerva se stále nabízí v kogeneracích ve spojení s tepelnými čerpadly. Dostat se do hloubky 20 km novými způsoby pro neomezené množství se jevý také možným přínosem. Němci si jsou moc dobře vědomi těchto možností, takže bych byl z jejich kritikou zdrženlivý.

Bob
27. leden 2024, 10:41

Ani stlačování CO2 to nezachrání (fyzikální zákony a účinnost).

Vrty do 20 km, to je čiré scifi.

Nové přečerpávačky za 5 let, nebo do 2050? Sice bych nebyl proti, ale taky nereálné. Ne jen časově, ale že se vůbec postaví. A platí pro ně to, co pro JE: mělo se začít nejpozději před 10 lety (jako dostavba Temelína na 4 JR).

Miloslav Černý
27. leden 2024, 12:44

Zpětně už postavit velké jádro už nejde, nemusí to být až taková tragedie v souvislosti s těmi co máme a s ohledem vývoje OZ v celém svém spektru. S výstavbou nového velkého jádra už ten rychlík dohnat nejde.. Tomu CO2 právě ty fyzikální zákony jsou nápomocny. proto ten zvýšený zájem vývoje tímto směrem. Je to způsob, jak vidět ten jenom hanebný CO2 v lepším světle, že dokáže také pomáhat, dluží nám to, má se kát za co.

minduton
27. leden 2024, 07:49

Máme leda hovno. A co ty GWatty výkonu v odstavovaných uhelkách? Ty nahradíte bleskurychle čím?

Baton David
27. leden 2024, 17:07

Luštěninami, lidi budou povině prdět do pytlíku a odevzdávat plyn na nově vzniklých úřadech, nic rychlejšího vymyslet nepůjde, nebo spíš to vypadá na regulaci na straně spotřeby

Baton David
27. leden 2024, 17:07

Luštěninami, lidi budou povině prdět do pytlíku a odevzdávat plyn na nově vzniklých úřadech, nic rychlejšího vymyslet nepůjde, nebo spíš to vypadá na regulaci na straně spotřeby

David
26. leden 2024, 15:13

Jenom poznámka ... navýšení výroby 0,3 TWh odpovídá cca 10% roční výroby z FVE.

Karásek
26. leden 2024, 19:34

Ten výkon se už jednou navyšoval, tak aby se to nepřepísklo.

Jaroslav Studnička
26. leden 2024, 20:05

Expert Karásek promluvil :-)

Slavomil Vinkler
27. leden 2024, 10:10

No já tedy nevím, nějak mi těch 0,9°C zvýšení nedává ani teoreticky 2,5%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se