Shin Kori 3 a 4; Zdroj: KHNP

Jihokorejský reaktor APR-1400 je připraven na export do Evropy

Podle informací agentury Reuters schválila organizace European Utility Requirements (EUR) modifikace společnosti Korea Hydro & Nuclear Power Co Ltd (KHNP), které provedla na svém reaktorovém designu APR-1400. Toto schválení od EUR, technického poradce pro zařízení evropských jaderných elektráren, znamená, že jihokorejská státní společnost může v budoucnu expandovat se svým reaktorovým designem i na další trhy.

Získání povolení od EUR umožňuje KHNP vybudovat exportní verzi svého reaktorového modelu v souladu s požadavky zemí, které toto povolení vyžadují. Kromě Evropy se jedná i o země jižní Afriky nebo například Egypt, uvedla v pondělí společnost KHNP. Změny v designu reaktoru APR-1400 spočívají především ve způsobu chlazení při havarijních situacích.

KHNP, která je vlastněná korejskou státní společností Korea Electric Power Co (Kepco), provozuje v Jižní Koreji všech 24 jaderných elektráren.

Původně plánovaná výstavba reaktorů APR; Zdroj: KHNP

Výstavba prvního páru reaktorů APR-1400 – Shin Kori 3 a 4 v Jižní Koreji byla autorizována v roce 2006, ačkoli současné platné stavební povolení bylo vydáno až v dubnu 2008. První betonáž v Shin Kori 3 proběhla v říjnu 2008, respektive v srpnu 2009 v případě 4. bloku. Vstup do komerčního provozu byl původně pro 3. blok naplánován na konec roku 2013 a start 4. bloku na září 2014. Došlo ale ke zpoždění kvůli testování kabeláže související s bezpečnostními systémy a její následné výměně. První blok nakonec dosáhl minimálního kontrolovaného výkonu v prosinci 2015 a k elektrické síti byl Shin Kori 3 připojen následující měsíc. Po sérii testů zahájil blok komerční provoz v prosinci 2016. Spuštění 4. bloku je očekáváno na září 2018.

Další dva bloky APR-1400 jsou naplánovány v areálu elektráren Shin Kori a Shin Hanul. Nicméně KHNP oznámila, že v květnu byly práce na blocích Shin Hanul 3 a 4 pozastaveny do doby, než nová jihokorejská vláda oznámí svou politiku výstavby nových jaderných reaktorů. Minulý měsíc jihokorejská vláda rozhodla dočasně pozastavit plánovanou výstavbu Shin Kori 5 a 6.

Čtyři reaktory designu APR-1400 jsou konstruovány na elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech. Spuštění všech čtyř reaktorů je naplánováno na rok 2020.

Úvodní fotografie JE Shin Kori 3 a 4, zdroj: KHNPNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *