Domů
Jaderné elektrárny
Malé modulární reaktory jsou alternativou k uhelným elektrárnám a teplárnám. Westinghouse je chce začít stavět do roku 2030
Ad
Zdroj: Westinghouse
Zdroj: Westinghouse

Malé modulární reaktory jsou alternativou k uhelným elektrárnám a teplárnám. Westinghouse je chce začít stavět do roku 2030

Základem nové koncepce české energetiky má být jádro. Vláda chce do plánů zahrnout kromě elektřiny z velkých jaderných elektráren i malé modulární reaktory. Jaderné zdroje pomohou České republice splnit závazky emisní neutrality EU. Malé modulární reaktory se mohou do deseti let stát čistým a bezpečným zdrojem energie, vlastní technologii AP300™ SMR nedávno představila společnost Westinghouse Electric Company.

Toto desetiletí se zapíše do historie energetiky. Po dlouhých letech jaderného útlumu zažívá Evropa nukleární oživení. Snahy Evropské unie omezit zdroje produkující energii z uhlí a ruská agrese na Ukrajině zapříčinily, že si mnoho evropských států uvědomilo potřebu stabilního, bezpečného a bezemisního zdroje energie. Stále více vlád tak při dekarbonizaci přemýšlí nad jádrem jako nad svým hlavním energetickým zdrojem.

Uhelné elektrárny jsou postupně odstavovány a jádro se jeví jako vhodná alternativa. Výrobci jaderných technologií se na přelomu desátých a dvacátých let začali soustředit na vývoj malých modulárních reaktorů, tedy technologie, která dokáže zkrátit čas na výstavbu jaderných zdrojů energie. Jako malé modulární reaktory se označují reaktory s výkonem do 300 MWe. Nový reaktor společnosti Westinghouse by měl být certifikován v roce 2027, následovat bude licencování v konkrétní lokalitě a výstavba prvního bloku. AP300 SMR bude schopen napájet elektřinou zhruba 300 000 domácností.

S další elektrifikací procesů se zákonitě očekává vyšší spotřeba. Elektřina vyrobená v České republice dnes pochází především z uhlí. V roce 2022 měly uhelné elektrárny podíl na výrobě z více než 35 procent. Česko musí k naplnění strategických vizí bezemisní energetiky ujít ještě dlouhou cestu a podstatný bude čistý energetický mix, v němž klasické jaderné reaktory mohou v ideálním případě doplnit právě menší jaderné jednotky.

Vzhledem k menšímu elektrickému výkonu vyžadují SMR i nižší kapitálové investice, mají kratší dobu výstavby a pro jejich umístění není nutné zastavět příliš velkou plochu. Jaderná energie není na rozdíl od jiných zdrojů závislá na počasí a denní době. V České republice je již identifikováno několik lokalit, které se po hlubším průzkumu mohou stát vhodnými místy pro výstavbu malých modulárních reaktorů. Jde zejména o lokality uhelných elektráren a tepláren, kde již existuje navazující energetická infrastruktura.

AP300 SMR je jednosmyčkový tlakovodní reaktor o výkonu 300 MWe vycházející z osvědčeného reaktoru AP1000®. Jde tak o jediný malý modulární reaktor, který je postaven na základech již provozovaného zařízení. Životnost nového reaktoru je navržena na 80 let. Technologie společnosti Westinghouse jsou velkou příležitostí především pro český energetický průmysl. Z dodavatelského hlediska jsou AP1000 i AP300 technologicky stejné, rozdílná je pouze velikost a výkon.

Zdroj: Westinghouse

Nová technologie společnosti Westinghouse nabízí čistou a bezpečnou elektřinu a následné využití pro dálkové vytápění či odsolování vody. Díky svým možnostem se hodí pro integraci společně s obnovitelnými zdroji. AP300 SMR rovněž otevírá cestu k vodíkovému hospodářství tím, že umožňuje nákladově efektivní a čistou výrobu vodíku integrovanou s elektrárnou.

Společnost Westinghouse můžete sledovat na twitterovém účtu @WECNuclearCZ.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Mirek
12. červen 2023, 13:40

Tak nevím, jak se Westinghouse uplatní. Jiné projekty SMR (NuScale, BWRX-300 a Rolls-Royce) jsou jistě pokročilejší. Nedávno NuScale oznámila podstatné zvýšení níkladů.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se