
Rusko zahájilo instalaci řídicího souboru pro výzkumný reaktor MBIR
Volgodonská větev společnosti AEM Technology dokončila první etapu instalace regulačního palivového souboru do víceúčelového sodíkem-chlazeného výzkumného reaktoru na rychlé neutrony MBIR. Výzkumný reaktor MBIR se staví ve Výzkumném institutu atomových reaktorů (NIIAR) v Dimitrovgradě v ruské Uljanovské oblasti.
Vyacheslav Pershukov, zvláštní zástupce pro mezinárodní a vědecké projekty společnosti Rosatom, byl svědkem dosažení milníku, který AEM Technology, dceřiná společnost rosatomového Atomenergomash, oznámil tuto středu.

„Jde o unikátní vybavení, jedinečný projekt a Atommash je samozřejmě jeho součástí,“ sdělil Pershukov. „Tento úkol je pro společnost Rosatom poměrně složitý vzhledem k velkému objemu mezinárodních objednávek. Jeho jedinečnost znamená, že MBIR pro nás není prioritou z obchodního hlediska, ale spíše pro naši reputaci,“ uvedl.
Andrej Nikipelov, generální ředitel společnosti Atomenergomash, poznamenal, že tloušťka pláště řídicího palivového souboru činí 25-50 mm při průměru 4 metry, což je značný rozdíl oproti řídicím souborům v reaktorech VVER-1200, které mají průměr 300 mm.
Projekt MBIR bude dále zahrnovat hydrotesty a montáž ochranného krytu. Druhá část instalace řídicího souboru bude dokončena montáží všech vnitřních komponent.

Igor Kotov, generální ředitel AEM Technology sdělil: „Můžete říci, že dnes byla do knihy historie jaderné energie napsána nová stránka. MBIR je zásadně novým produktem a všechny operace provedl tým AEM Technology úplně poprvé.“
Atomenergomash je dodavatelem hlavního vybavení reaktoru MBIR. Jeho Volgodonská větev vyrábí celkem 14 součástí, včetně prvků obestavby a podpůrných konstrukcí.
Víceúčelový vědecký reaktor MBIR
MBIR je sodíkem chlazený rychlý reaktor s tepelným výkonem 150 MWt, který bude mít projektovanou životnost 50 let. Půjde o vícesmyčkový výzkumný reaktor umožňující testovat olovo, olovo-bismut a plynné chladivo, přičemž zdrojem energie má být palivo typu MOX (směs uranových a plutoniových oxidů).
NIIAR hodlá vybavit výzkumný reaktor i zařízením pro uzavřený palivový cyklus využívající pyrochemické přepracování použitého paliva, které společnost vyvinula pro provoz v pilotním režimu.

Projekt MBIR je otevřen mezinárodní spolupráci ve spojení s mezinárodním projektem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) na inovativní jaderné reaktory a nové palivové cykly.
Reaktor MBIR nahradí experimentální rychlý reaktor BOR-60, který na stanovišti NIIAR zahájil svůj provoz již v roce 1969.
Mohlo by vás zajímat:
Rusové nebankrotují a brání tradiční lokalitu a místní výzkumné odborníky, i když se to krátkodobě nevyplatí.
Kdežto přez destabilizující boom a krizi řízený Západ spoléhal na tištění peněz a přetahování odborníků ze zahraničí na nové projekty v nových lokalitách.
Ovšem třeba v Šanghaji už teď platí odborníkům větší peníze a ještě mají daleko lepší prostitutky a nesrovnatelně větší pořádek i bezpečnost v ulicích města než i v těch nejbohatších multikulturních metropolích jako Londýn, New York či prochcaná Paříž.
I v Německu už dlouhá léta podporují odborníky a výzkumné reaktory.
I když už jim teď nějak dochází trpělivost s tím jak si ti "odborníci" dělají z řeky Isar radioaktivní stoku:
Nechtějí je prostě podporovat až tak moc jako to dělá Rusko v Bárentsově moři nebo v Majaku a řeče Teča a jezerech Kyzyltaš a Karačaj.
Jéje, zase energetik a jeho oblíbený Karačaj, nijak nesouvisející s dnešním moderním jádrem.
Souhlas. Platy špičkových odborníků jsou už v Číně stejné jako na Západě nebo dokonce vyšší. Krásně je to vidět i na počtu čínských studentů, kteří studují VŠ v zahraničí. Stále větší procento z nich se po ukončení studia vrací domů do Číny a nezůstává žít a pracovat na Západě. Práci, kterou dostanou doma mají stejně nebo lépe zaplacenou, jak třeba v USA nebo Německu.
To je právě způsobené tou mezinárodní soutěží o odborníky, pak je musí mít uprostřed nejbohatších měst.
Kdežto když si je sami konzervativně vychováte, tak vám jich většina zůstane klidně i uprostřed Sibiře a za menší peníze.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se