Domů
Jaderné elektrárny
Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce má povolení k uvádění provozu; zatím nepravomocně
Chladící věže JE Mochovce
Zdroj: Slovenské elektrárne

Třetí blok jaderné elektrárny Mochovce má povolení k uvádění provozu; zatím nepravomocně

Bratislava 13. května (zpravodaj ČTK) – Slovenský úřad jaderného dozoru (ÚJD) dnes vydal povolení uvést do provozu dostavěný třetí blok jaderné elektrárny Mochovce. Rozhodnutí není pravomocné, sdělil ČTK úřad. Dostavba dvou jaderných bloků elektrárny se oproti původním plánům opožďuje a náklady na projekt se citelně zvýšily. Oba dva bloky se začaly stavět ještě za socialismu.

„Z legislativního hlediska je zavážení paliva, kterým se začíná uvedení zařízení do provozu, možné až po nabytí pravomocně vydaného rozhodnutí ÚJD,“ uvedl úřad.

Podle dřívějších informací se očekává, že vůči rozhodnutí se odvolají například ekologové a že se spouštěním třetího bloku se začne později. Mělo by to ale být ještě letos.

V Mochovcích na jihu Slovenska jsou od konce 90. let v provozu dva jaderné bloky. Dokončení celé elektrárny se proti původním plánům opožďuje a rozpočet projektu z původních 2,78 miliardy eur (71 miliard Kč) postupně vzrostl na více než dvojnásobek této částky. Čtvrtý blok elektrárny dobudován ještě nebyl.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích začala v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz ale byly práce v 90. letech pozastaveny a následně obnoveny až v roce 2008. Původně se počítalo s tím, že třetí a čtvrtý blok elektrárny budou hotovy v letech 2012 a 2013. Realizaci projektu provázely například informace o použití nekvalitního materiálu a policejní razie v elektrárně.

Elektrárnu Mochovce provozuje společnost Slovenské elektrárne (SE). Kontrolní podíl v podniku získal v roce 2006 italský koncern Enel. Později do akcionářské struktury SE vstoupil Energetický a průmyslový holding (EPH). Zbylých 34 procent SE drží slovenská vláda.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(19)
TRIMHO62
13. květen 2021, 17:47

Takto to dopadne,keď pustíte k riadeniu talianských trtkov,ktorí jadrovú elektráreň videli len z rýchlika.

Lukáš
13. květen 2021, 19:39

Taliani išli do toho len preto, lebo vopred vedeli, že si pri tej vláde, ktorá vtedy bola pri moci dobre všetci namastia kapsy zo štátnych a európskych peňazí. Tretí a štvrtý blok v mochoviach môžu kludne vyhlásiť za 8.div sveta.

Josef
14. květen 2021, 09:51

Až ta JE poběží bude Slovensko s podílem JE jako Francie. Což Vám přinese prosperitu. problémy při stavbě JE jsou vždycky, ale dnešní JE vydrží fungovat 80 -100 let.

Carlos
14. květen 2021, 11:45

No to slyším poprvé že by JE měla zajistit prosperitu, to zní skoro jako od jednoho z těch podnikatelů co chtějí nahnat děcka na učňáky povětšinou nevalné kvality, aby měli lidi do fabriky, místo toho aby se zaměřilo na obory s vysokou přidanou hodnotou a celé se to modernizovalo.

Energetické zdroje jsou pro prosperitu jednou z podmínek, nikoliv jedinou a nejdůležitější. Aby bylo možné cokoliv ve společnosti dělat, tak potřebujete kvalitní soubor pravidel, jakousi stabilitu, chuť podnikat, soubor jakýchsi kulturních norem, které to podporují. Mám vážné obavy že ni tu ani na Slovensku tomu tak není.

Josef
14. květen 2021, 13:52

No já nevím, ale pokud se dnes podíváte kolik chybí lidí ve stavebnictví a příbuzných oborech a že živnostníci, třeba instalatéři si vydělají dvojnásobek průměrné mzdy, pak to zase není tak špatný nápad. Ona představa, že máme populaci géniú a budeme dělat vývoj je dost iluzorní. Většina lidí na to nemá a buďto se naučí něco použitelného a budou se mít dobře a těžit z toho a nebo vystudují nějaké odpadní školy a pak budou mít celý život problém zakopnout o dobře placenou práci.

Carlos
14. květen 2021, 14:51

Josefe,

je jedna věc pokud se do řemesla pustíte o své vůli a pak to děláte na živnost a když nějaký "capitain dino" vymýšlí věci které spíš vypadají že mu jde o to mít lidi do fabrik než o cokoliv jiného. On je totiž u nás problém ve školství že je mnohdy zoufale nemoderní a ne moc kvalitní. Problém je že lidi čekají něco jiného trochu než je nabízeno a kvalita výuky také nebude nic moc. A celé se to propisuje. A místo toho aby se začal řešit ten problém tak že se identifikují důvody a problémy se školstvím, tak se vymýšlí restrikce.

A jako společnost se debaty o školství štítíme.

To raději trváme na devítiletých základkách a vymýšlí se jak se zbavit osmiletých gymnázií i když původní systém byl založený na jakémsi oddělení obecné a měšťanské školy a podobně to mají v Rakousku, Německu, Británii... Nechceme si přiznat nutnost nějaké reformy učňovského školství, že to nejde tak jak to je.

Ale to by se o tom muselo diskutovat a toho se někdo asi bojí. Místo toho se vymýšlí věci jako maturita z matiky ano, nebo ne.

Karásek
13. květen 2021, 22:06

Podivné a nelogické na tom bylo, že Slovensko si tehdy dalo podmínku, že se musí dostavět jaderné bloky. V opravdu tržním prostředí by se to nestalo, ale dala by se šance tomu typu energeie, který by byl nejekonomičtější. Tady se ukázalo, že jaderná energeie to není. Tak proč bychom se o to znovu měli pokoušet v ČR?

Lukáš
13. květen 2021, 23:49

Čo je na tom podivné? Pre mňa je podivné to, že Nemci, Dani a Briti spaľujú drevnú štiepku z Kanady a USA a tvária sa, že to je ekologické.

Navyše JE je ekonomická a výhodná pri súčasnej cene EE a ďalej to bude len výhodnejšie pre stále rastúce ceny emisných povoleniek, neviem ako sa s tým vysporiada napríklad plyn či spaľovanie biomasy.

Navyše projekt JE Mochovce bola od počiatku navrhovaná na štyri bloky s tým, že sa postavia 2 a neskôr ďalšie 2.

Karásek
14. květen 2021, 10:31

Prokažte, kdo a jaké množsví té dovezené štěpky spaluje?

Emil
14. květen 2021, 10:43

Třeba tady to máte celkem přehledně. Vede britská elektrárna Drax, která loni spálila zhruba 7,1 milionu tun dřevěných peletek, převážně z USA:

globaltimber. org. uk/pellets. htm

Ivan Novák
14. květen 2021, 09:18

TEHDY to jednak vypadalo, že ENEL obnoví svůj domácí jaderný program a EMO34 jim poslouží k občerstvení know-how, jednak byli k dispozici lidé s bezprostřední zkušeností se stavbou EMO12 a ETE a jde o důvěrně známou technologii. Po Fukušimě se italská energetická politika změnila, takže u ENEL na Slovensku převážil zájem na vyvádění peněz z podniku.

Když se to opravdu chce a umí, je JE samozřejmě stále dlouhodobě nejekonomičtější.

Karásek
14. květen 2021, 10:33

Pane Nováku a nezapomínáte při tom posuzování cen jaderné energetiky taky na náklady na zadní palivový cyklus. Jedná se hlavně o to sto tisíc let zabezpečit vyhořelé palivo. To není totiž nikdo schopen.

Emil
14. květen 2021, 10:46

Je toho schopen každý, není to nic složitého. Inspiraci může hledat ve Finsku.

Karásek
14. květen 2021, 23:28

Emile, v tom Finsku ještě neuplynulo 100 000 let, což znamená, že nic neprokázali. Takovou dobu totiž bude vyhořelé palivo smrtící. Víme?

Emil
16. květen 2021, 07:39

Což je velká výhoda, že je to jen sto tisíc let, protože jiné toxické odpady jsou "smrtící" navždy, a také se běžně ukládají do země. Nešíření štěpných produktů bylo prokázáno miliardou let v Gabonu, přestože tam chyběly prakticky všechny bariéry, které jsou ve Finsku.

Milan
14. květen 2021, 12:07

Co to tady plácáte za nesmysly? Copak v energetice nějaké tržní prostředí existuje? V opravdu tržním prostředí by OZE moc šancí neměly.

Chtělo by to trochu objektivity pane Karásku a ne hanět vše co není OZE a OZE jen adorovat.

Karásek
14. květen 2021, 23:25

Tak Milane, proč jaderné elektrárny ve výstavbě musí mít garantované ceny? A ty ceny jsou mnohem vyšší, než za OZE. Zkuste to nějak vysvětlit. Ale neplácejte opět nesmysly.

Ivan Novák
14. květen 2021, 09:30

To rozhodnutí je na webu UJD zveřejněné, i když, nevímproč, ne v sekci veřejných vyhlášek. Z jeho podmínek vyplývá, že hotovo není a že stavebník má před zavezením prvního článku ještě neveřejně zdokladovat dokončení a otestování čehosi nejen kolem blokové úpravy kondenzátu, ale dokonce i v jaderné části. Kdybych byl odpůrce, střelím do toho s tím, že je tím mařeno rovné právo všech účastníků řízení. Škoda. Ale třeba takový postup ÚJD slovenské předpisy umožňují, nevím.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se