Domů
Jaderné elektrárny
Vědci v Kalifornii podruhé hlásí čistý zisk energie při jaderné fúzi
Experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X. Zdroj: Max-Planck-Institut
Experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X. Zdroj: Max-Planck-Institut

Vědci v Kalifornii podruhé hlásí čistý zisk energie při jaderné fúzi

Americkým vědcům z laserového centra v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) se opět podařilo při jaderné fúzi získat více energie, než kolik při experimentu spotřebovali. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího LLNL. Konkrétní čísla se teprve vyhodnocují, experiment byl ale úspěšnější než ten prosincový, kdy se fúzi poprvé podařilo realizovat tak, aby byla energeticky zisková.

Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku, a to tak, že stvoří jádra těžších prvků, jako je helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak. Americké ministerstvo energetiky, které je hlavním sponzorem LLNL, jadernou fúzi označuje za budoucnost čisté energie i pokrok na poli národní obrany.

Experimentální tokamak ITER; Zdroj: iter.org
Ilustrační foto

Vědci už před desetiletími zjistili, že jaderná fúze je zdrojem energie Slunce a dalších hvězd, a týmy po celém světě už roky usilují o replikaci tohoto procesu na Zemi. Průmyslové využití jaderné fúze, které by mohlo být budoucností bezuhlíkové energetiky, je však podle médií při optimistických odhadech ještě dekádu, ne-li několik dekád daleko.

Na jihovýchodě Francie ve vědecko-výzkumném středisku Cadarache by měl být do konce roku 2025 pro první testy spuštěný reaktor ITER. Samotná stavba za mnoho miliard eur začala v roce 2013, projekt nicméně už od roku 2007 financují USA, Čína, Evropská unie, Rusko, Indie, Japonsko a Jižní Korea. Plně funkční pro jadernou fúzi by měl tokamak v Cadarache být v roce 2035.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Jiří Švarc
7. srpen 2023, 13:58

Další oblast, kde čekám, že Evropa zas bude o parník poslední. Spuštění DEMO podle mě sklouzne někam k roku 2060, zatímco Čína a USA připojí k elektrické síti tipuji na přelomu 30. a 40. let.

Petr prochaska
7. srpen 2023, 14:22

Jen jestli to nebude jako posledně, kdy se sice vyprodukovalo více energie než se vystřelilo pomocí laserů. Nicméně na nabití lazerů bylo potřeba 50x tolik energie než se nakonec získalo.

Emil
7. srpen 2023, 14:28

To samozřejmě bude, na tomto obrázku se nic zásadního nemění: ibb. co/JQZhpT9

Milan Vaněček
7. srpen 2023, 16:06

No kdyby byly fůzní reaktory za 40 či 50 let, tak by vůbec nemělo smysl stavět už nyní štěpné jaderné reaktory se svým radioaktivním odpadem... Jaderná fůze by zcela vytlačila jaderné štěpení....

Ivan
7. srpen 2023, 16:20

jenže oni nebudou.. takže stavět jádro má a furt bude mít smysl, protože spoléhat se na to, že něco bude není moudré, byť Vám je to blízké.

intfor
7. srpen 2023, 16:28

Tohle někteří říkali už když se stavěl Temelín a pořád nic. O jaderné fúzi pro energetiku se mluví už mnoho desetiletí ve stylu: "Za 40 let už." Ale nebude to pravděpodobně ani za dalších 40 let. A reálná energetika se nemůže budovat na naději v to, že se podaří nějaký vědecký průlom. Musí se budovat na tom, co skutečně umíme udělat.

Miloslav Černý
7. srpen 2023, 16:56

Předpoklady dostatečného množství bezjaderné energie jsou u nás i za současného stavu technologických znalostí dosažitelné. Na přechodnou dobu nám pomůže dosluhující jádro. Tak to bylo i v minulosti, když se přecházelo postupně z jednoho druhu na výhodnější nový.

intfor
7. srpen 2023, 17:48

Tak můžeme třeba pálit uhlí, nebo plyn. Ale aby to bylo jen na OZE, to za současného stavu reálně uplatnitelných znalostí, dovedností a ekonomických souvislostí možné není.

Milan Vaněček
7. srpen 2023, 18:19

Evropě stačí 80%, nemá smysl se honit za každou cenu za 100% OZE. Ale je potřeba masivně sázet stromy, ty nám klima ochladí a CO2 spotřebují, mají ho rády...

A to vše umíme a je to mnohem levnější a rychlejší a ekologičtější než nadgigawattová jaderná monstra...

Xoor
8. srpen 2023, 15:58

"Ale je potřeba masivně sázet stromy, ty nám klima ochladí a CO2 spotřebují, mají ho rády..."

Vy jste někdy byl vědec? Takové vyjádření bych čekal od eko náctiletých dětí.

Vladimír Wagner
7. srpen 2023, 17:08

Podrobně jsem rozebral situaci i na tomto serveru (stačí se podívat do sekce názory na můj článek z prosince). Ve fúzních reakcích se sice vyprodukuje více energie, než dodá laserový svazek "pepřovému" zrnku paliva, ale je velmi malá účinnost konverze energie do energie laserového svazku a jen jeho malá část se koncentruje do zrnka s palivem. Navíc je frekvence výstřelů laserem menší než jeden za den a v reálném termojaderném reaktoru by musela být nejméně deset za sekundu.

K reálné fúzní elektrárně má tak násobně blíže magnetické udržení plazmatu a zařízení ITER.

I když se termojaderná energetika podaří rozjet, pořád zůstanou efektivní součástí energetického mixu štěpné reaktory i obnovitelné zdroje. Každá má specifické vlastnosti a ve vhodné kombinaci se doplňují a vytvářejí efektivní mix.

Vladimír Wagner
7. srpen 2023, 17:09
Karásek
7. srpen 2023, 20:37

A i tak stejně nedojde ke komerčnímu využití termojaderné fůze za 20, 30 ani 50 let. Je to jen díra na peníze.

Vlado
8. srpen 2023, 07:46

Když fungují vodíkové bomby, proč by nemohla fungovat termojaderná fúze?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se