Domů
Komoditní trhy
Na českých krátkodobých trzích s plynem a elektřinou padaly loni rekordy
Vedení vvn ČEPS
Zdroj: ČEPS

Na českých krátkodobých trzích s plynem a elektřinou padaly loni rekordy

V loňském roce byla zaznamenána nová maxima zobchodovaných objemů na krátkodobých trzích s elektřinou i plynem organizovaných českým operátorem trhu, společností  OTE, a.s. Elektřiny se zobchodovalo meziročně o 7,1 % více, nárůst u zemního plynu byl téměř 9%. Průměrné ceny naproti tomu klesaly - u elektřiny (viz graf cen zde) i plynu (viz graf cen zde) zhruba o 60 %. Informovala o tom společnost OTE, a.s.

Loňský rok se nesl na trzích s elektřinou a plynem ve stylu postupného uklidňování napjaté situace z roku 2022, o čemž svědčí i značný pokles průměrných dosažených cen.

Zatímco v roce 2022 atakovala průměrná cena elektřiny na denním trhu hranici 250 EUR/MWh, v loňském roce činila 100,8 EUR/MWh. Obdobná situace panovala i na vnitrodenním trhu s elektřinou, kde průměrná cena klesla o 56 % z 241,0 EUR/MWh na 105,5 EUR/MWh.

I na krátkodobém trhu se zemním plynem došlo ke značnému poklesu vážené průměrné ceny uzavřených obchodů, a to z předloňských 109,9 EUR/MWh na 43,76 EUR/MWh, což představuje pokles o 60 %.

Co naopak na všech uvedených trzích rostlo, bylo zobchodované množství. Denní trh s elektřinou zaznamenal meziroční nárůst o 6,6 % na 25,9 TWh, vnitrodenní trh s elektřinou dokonce nárůst o 8,8 % na 5,6 TWh. Na vnitrodenním trhu se zemním plynem došlo k obdobnému růstu jako na vnitrodenním trhu s elektřinou, tedy o 8,8 % na 5,6 TWh.

Na všech třech trzích tak došlo k dosažení nových historických maxim zobchodovaného množství elektřiny, respektive zemního plynu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Pravoslav Motyčka
13. leden 2024, 14:54

Kdo má burzovní ceny el. energie , tak má silovou elektřinu za cca 60% ceny fixních tarifů. Zájem o burzovní tarify ať už měsíční nebo hodinové bude proto dále růst jak u firem tak u domácností.

Petr prochaska
13. leden 2024, 16:52

To je dáno tím, že elektřinu obchodníci nakupují dopředu. Takže na letošek nakoupili loni ještě za 140 EUR/MWh. Nyní už je cena 90 EUR/MWh. Takže za tuto cenu obchodníci nakupují na příští rok. V začátku konfliktu na Ukrajině bylo naopak výhodněší mít fixní tarif.

Bob
14. leden 2024, 16:26

To je ovšem možné jen proto, že zatím je nadbytek elektřiny z uhlí.

To se ale brzo změní. Pravděpodobně už za 3-5 let budou uhelné elektrárny odstaveny. Jak je jednou definitivně odstavíte (třeba na půl roku), bude je velmi obtížné (až nemožné) znovu je uvést do provozu. Třeba proto, že se uzavře i blízký důl.

Pak budou nastávat tyto situace pro ty odběratele co nebudou mít dlouhodobý kontrakt na elektřinu:

- budou delší období, kdy bude muset nakupovat za velmi vysoké ceny.

- krátkodobě pro ně vůbec nebude energie, protože jí nebude dost v celé soustavě.

Pravoslav Motyčka
14. leden 2024, 00:35

Ale to je jasné proč se tak stalo, nicméně platit zisky obchodníkům je nesmysl. Fix má smysl jen v případě ,že jeho cena je pod cenou burzy jinak jsou to vyhozené peníze , protože odejít z burzy lze kdykoli.

V každém případě energetický trh čeká zemětřesení.

intfor
14. leden 2024, 08:46

Víte, že podniky dělají třeba kurzové zajištění měn, dlouhodobě nákupy surovin apod.? Myslíte, že jsou tím vždy pod cenou burzy? Ne nejsou, dělají to ale proto, aby měli známou cenu a nepodléhali výkyvům na burze. Ano, trh s elektřinou se změní, zmeni se cenotvorba, zavislost na čase spotreby, ale fixace cen bude mít i nadále význam.

Martin
14. leden 2024, 11:10

Marže obchodníků u spotovych produktu je větší než u fixních cen, ale jinak snete dal ?

Pravoslav Motyčka
14. leden 2024, 15:23

Jo a jaká je marže obchodníků u burzovních cen, je 290kč /MWh pro malé spotřeby a 160kč /MWh pro velkou potřebu - to je cena trhu , cena burzy 2023 (průměr) 2420kč /MWh s odměnou obchodníka máme cenu 2710 kč /MWh. Fixní cena cca 3700MWh. Takže fix je o 37% dražší. A to je proti průměru cen burzy. Domácnost má velkou spotřebu o víkendech , kdy je cena el. energie na burze nízká a kdo má tepelné čerpadlo nebo bojler může si bez problémů přesunout spotřebu do výhodnějších hodin. Já mám cenu burzy za prosinec 2100kč/MWh i s odměnou obchodníka. Přitom průměr burzy s odměnou obchodníka byl 2560kč. A nějaké zajišťování firem proti drahé burze je nesmysl , burzu mohu opustit kdy chci a jít do fixních cen, zajišťovat se nemá smysl. Většina velkoodběratelů už na burze je a s rozšiřováním OZE bude navíc téměř jisté, že o víkendech a v noci bude cena el. energie nízká celoročně , protože OZE nejdou vypnout. Zejména domácnosti se tomu mohou výborně přizpůsobit , protože většina spotřeby elektřiny v domácnosti je o praní , sušení , mytí a ohřevu vody a nebo topení tepelným čerpadlem vše si mohu jednoduše časově přehodit do levnějších hodin odpoledne a v noci. Například průměr ceny burzy je o 21% vyšší než mám já spotřebu a to na to z prominutím kašlu jen jsem nastavil tepelné čerpadlo aby více topilo v noci dopoledne , když se drahá elektřina tak se topí méně. Kdo má třeba bojler , tak ušetří ještě více. A kdo by měl spotřebu třeba 15MWh /rok a ušetřil 1,6 kč kWh + DPH = 1936kč MWh tak ročně ušetří 29 000kč proti Fixu :)

Bob
14. leden 2024, 16:48

Pro obchodníky (dodavatele) elektřiny jsou jednoznačně výhodnější spotové ceny. Mají jistou svoji marži (která není zrovna malá). Veškeré riziko je na straně odběratele.

V případě fixní ceny je to zcela naopak. Riziko je na straně dodavatele. S cenou nemohou jít příliš vysoko kvůli konkurenci jiných dodavatelů. Pokud ji však dají příliš nízko, aby nabrali hodně zákazníků, riskují, že prodělají. Zvláště, když mají za dlouhodobé kontrakty nakoupené nízké % a spoléhají na to, že levně dokoupí na spotu. Viz Bohemia energy.

Jinak samozřejmě OZE typu FVE a VtE, které dělají největší nežádoucí výkyvy výroby lze lehce vypnout. Taky proto musejí mít FVE do 100 kWp vypínání pomocí HDO a nad 100 kWp dálkově plynule omezovanou dodávku do sítě.

Hlavní problém ale je, že zvláště u nás je a v budoucnu ještě více bude OZE reprezentováno hlavně FVE. A ty se jak známo "vypínají" samy v době mezi západem a východem slunce (reálně vyrábějí zanedbatelně a málo ještě nějakou dobu před západem a po východu) a tedy i v době ranní a večerní odběrové špičky. Akumulátory (pokud vůbec jsou) mívají nízkou kapacitu, než aby to výrazně změnily.

Martin
14. leden 2024, 17:33

Pane Motyčka, asi bude nejlepší když si nejdříve přečtete energetický zákon, různé nařízení Energetického regulačního úřadu a pak si třeba přestanete plést hrušky s jabkama ;-)

O Vašich ekonomických počtech škoda mluvit :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se