Domů
Názory
Životaschopnost naší energetiky
Větrné elektrárny, vedení.
Zdroj: TenneT

Životaschopnost naší energetiky

Obsah tohoto článku nebyl zpracován ani upravován redakcí webu oEnergetice.cz a článek nemusí nezbytně vyjadřovat její názor.

Cévní soustava člověka je důležitá stejně tak, jako energetická soustava pro současný životní styl. Zatímco v lidském těle je krev nezastupitelným médiem, pro napájení našich spotřebičů je důležitá elektrická energie.

Moderní medicína je jakýmsi doplňkem lidského těla – nikdy ho nenahradí do
takové míry, aby bylo úplně životaschopné. A s původně vybudovanou energetikou je to úplně stejné – současná tzv. moderní energetika může tu původní vhodně doplnit, ne však plnohodnotně nahradit.

Staletími je prokázána snaha člověka o dosažení nesmrtelnosti pomocí např. kamene mudrců, a i v dnešní době tomu není jinak – prostřednictvím moderních poznatků naskýtající nové možnosti. Nikdy však nemůžeme být mocnější, než je samotná příroda a nikdy nemůžeme dohnat to, co má náš lidský druh odžito, a to jsou milióny let na této planetě.

S energetikou je to podobné. Fyzikální zákony jsou jen jedny a nelze je překonat nebo ideologicky či politicky přehlasovat. Elektrická energie má vznikat tam, kde je spotřebována – to je bez diskuse ideální stav. Ne vždy jde však vyrábět elektrickou energii v místě spotřeby a musí se proto přenášet na určitou vzdálenost – čím kratší, tím lepší. Jednoduchost výrobního procesu včetně přenosu je klíčová pro její udržitelnost. Čím složitější bude systém, tím bude náročnější na obsluhu i náchylnější na bezpečnost.

Kvalita cévní soustavy ovlivňuje bezesporu fungování celého těla a podobně je to s kvalitou energetické infrastruktury. Naše infrastruktura prochází pravidelnou údržbou i obnovou – v poslední době např. i posilováním přenosových či distribučních schopností. V současné době se také zaměřuje na obměnu původních výrobních zdrojů a dlouhodobě se snaží podporovat i ostatní výrobní zdroje, které jsou po ekonomické stránce neživotaschopné. Jedno indiánské přísloví praví „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni.“ – jak dlouho se budeme ještě chlácholit smysluplností dlouhodobé podpory těchto a podobných zdrojů?

Aby byla cévní soustava člověka využívána řádně, musíme k ní stejně jako k naší energetice přistupovat s ohledem na její původní účel. Vždy zvážit citlivost zásahů a jejich dopadů předtím, než je vykonáme. V opačném pořadí budeme narušením vyváženého stavu v cévní i energetické soustavě čelit potížím a nebudeme žít jako doposud.

Štítky:Názor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Roman Kosařík
19. leden 2024, 14:32

S rozvojem vědeckého poznání, zdokonalováním, snižováním cen a zvyšováním účinnosti těchto dle autora "neživotaschopných" zařízení může přijít den, kdy čím dál více jedinců zjistí, že zůstávat připojený k této "cévní soustavě" je to pomyslné cválání na mrtvém koni, takže sesednou.

Vladimír Šťastný
20. leden 2024, 06:18

Až budou OZE plnohodnotnou a levnou náhradou, dejte vědět.

Milan Vaněček
20. leden 2024, 10:28

Bude to dřív, než postavíte jakoukoliv jadernou elektrárnu (=bude to dřív než za 15 let).

Bob
21. leden 2024, 13:05

Nebudou, pokud to bude založeno na většinové produkci FVE.

Třeba VE, částečně i bioplyn, to je něco jiného. Ale všichni víme, že u nich jsou u nás omezení a nikdy nebudou mít dostatečný výkon.

I Vte jsou na tom s výrobou, v době, kdy potřebujeme podstatně lépe, než FVE.

Michael
19. leden 2024, 15:19

Tohle je s prominutím nebetyčný blábol nehodný úrovně tohoto serveru. Např. "Fyzikální zákony jsou jen jedny a nelze je překonat nebo ideologicky či politicky přehlasovat". Chtěl bych vidět jediný fyzikální zákon, který vylučuje cíl získávat veškerou energii z nefosilních zdrojů. Ze všech obhájců fyzikálních zákonů se nakonec vyklubou zcela obyčejní zastánci starých pořádků, které nás dostaly tam, kde jsme - na hranu budoucího přežití na této planetě. K čemuž se hodí pro změnu jiné indiánské přísloví: když jsi v jámě, přestaň kopat.

TechnikTom
19. leden 2024, 21:25

Pokud bychom skutečně byli na hraně přežití, tak v Evropě roste jedna jaderka za druhou...

Jediné "rychlé" a spolehlivé řešení bez nutnosti řešit další technické komplikace .

Zatím jdeme cestou OZE, kdy se najednou "zjistí", že se musí následně překopat distribuční a rozvodná soustava.

Pak se zjistí, že bez akumulace to nepůjde.

Prostě pořád vytloukat klín klínem a přitom je k dispozici jednoduché a vyzkoušené řešení.

Pokud se nikdo nemá k jeho použití, tak prostě podle politiků není tak zle jak se nám snaží namluvit.

Pravoslav Motyčka
19. leden 2024, 21:28

Nahrazení fosilních zdrojů nefosilními je jen otázkou ceny. Ta klesá časem s vývojem technologií a růstem poměru spotřeby energie /HDP. Zatím je cena plné náhrady nepřijatelná. Nicméně rozumnou výstavbu JE a přečerpávacích el. a tepelných čerpadel , by bylo možné nahradit uhlí a většinu plynu , za 8let bude možné nahradit většinu ropy používané dopravě - budou na to ekonomicky přijatelné technologie.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se