Domů
Obnovitelné zdroje
Deutsche Bank: Energiewende brzdí kapitálové výdaje
Síldo Deutsche Bank ve Frankfurtu, autor: Carsten Frenzl, Flickr
Zdroj: Carsten Frenzl / Flickr / CC BY 2.0

Deutsche Bank: Energiewende brzdí kapitálové výdaje

Německý obrat v energetice (Energiewende) působí jako brzda kapitálových výdajů, zejména u společností s vysokou spotřebou energie. Ačkoliv existují cíle energetické a klimatické politiky, panuje v Německu v souvislosti s energetikou velká nejistota. Vyplývá to z výzkumu největší německé banky – Deutsche Bank.

Jedním ze zdrojů nejistoty pro průmyslové podniky je podle Deutsche Bank budoucí cena elektrické energie. Ceny elektřiny v Německu jsou v současné době výrazně vyšší než je průměr EU, v neposlední řadě z důvodu vysokého podílu daní a poplatků. Vysokou měrou se na ceně elektřiny podílí zejména tzv. EEG poplatek, kterým je financováno rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. Nejistota ohledně podílu daní a poplatků na německé ceně elektřiny zůstane vysoká s ohledem na opakované úpravy vlády a nejisté požadavky na výši a způsob financování obnovitelných zdrojů energie.

cena elektriny DE

Průmyslové podniky s mimořádně vysokou spotřebou energie (například v chemickém průmyslu nebo hutnictví) v současné době výrazně těží z výjimek, jako je například platba 15% části z příspěvku na OZE. Budoucnost této výjimky a její výše je ovšem otázkou.

„Zastánci Energiewende správně argumentují, že absolutní úroveň cen elektrické energie nepředstavuje nevýhodu v mezinárodní konkurenci společností přijímajících tuto výhodu. Nicméně tento argument má značné slabiny v tom, že není jisté, jak dlouho vydrží tyto výjimky v platnosti,“ uvádí Deutsche Bank ve své studii.

Problémem je, že životnost elektráren a technologických zařízení ve většině případů dosahuje několika desítek let. Uvedené nejistoty, které lze vidět v politické diskusích, proto významně ovlivňují rozhodnutí o kapitálových výdajích. Nové kapitálové výdaje v energeticky náročných průmyslových odvětvích v posledních letech v Německu jsou nižší než výše odpisů, což představuje záporné čisté investice. Skutečný čistý hmotný majetek, který je důsledkem dřívějších investičních činností, klesá ve všech energeticky náročných odvětvích německého průmyslu.

Normalizované čisté kapitálové výdaje v % z celkových hrubých kapitálových výdajů v Německu. Zdroj: Studie Deutsche Bank
Normalizované čisté kapitálové výdaje v % z celkových hrubých kapitálových výdajů v Německu. Zdroj: Studie Deutsche Bank

Deutsche Bank ve studii rovněž uvádí, že cílů Energiewende nebude pravděpodobně dosaženo, pokud nebude nadále existovat systém štědrých dotací. V případě, že cíle nebudou dosaženy, vyvstává nejistota ohledně toho, jak budou politici reagovat. Přijdou drastičtější opatření, nebo dojde na úpravu cílů? Obvyklé podnikatelské riziko se zvyšuje o nejistotu vládního vlivu v podobě zákazů, nových zákonů a dotací.

Úvodní fotografie: Síldo Deutsche Bank ve Frankfurtu, autor: Carsten Frenzl

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr Závodský
30. leden 2017, 18:37

Evidentně analytici Deutsche Bank nečtou komentáře zde na webu. Jinak by věděli, že OZE přináší masivní rozvoj průmyslu v Německu, sníží ceny elektřiny pro průmysl i domácnosti, atd.

To, že Energiewende není jednoduchá cesta a má mnoho úskalí (některá z nich si mohou jenom Němci) je známo. I to, že politické zásahy do takových oblastí jako je energetika, musí být uvážené.

To že s tím přichází i takovéto instituce je dobře a snad ještě není úplně pozdě. Minimálně mohli začít postupným přechodem a spíše odstavovat staré uhelky a ne jaderky a potažmo nové plynovky. Za velké náklady mají stále vysokou produkci CO2.

Milan Vaněček
30. leden 2017, 19:38

Analytici Deutsche Bank se měli především starat o svoji banku, ta si na tom stojí hodně špatně, jen některé italské banky jsou na tom ještě hůře.

S druhým odstavcem souhlas, Němci ale plní své zadání - odstranit jádro a pomoci celosvětovému rozvoji fotovoltaiky a větrných elektráren. To realizovali velmi úspěšně, i když neplní dostatečně svoje ambice ve snižování emisí CO2 (dali si laťku dvakrát výše než EU a o pár procent ji nepřeskočí). Ale o to jim nešlo v prvé řadě, opakuji: šlo jim o odstranění JE v Německu - v tom jsou úspěšní a o celosvětový rozvoj FVE a VtE. To se jim povedlo, to už nikdo nezastaví.

Samozřejmě mohli nechat JE dosloužit, (ale většina Němců byla po Fukušimě proti tomu) a pak by mohli rychleji snižovat uhlí. Ale to by v Německu narazilo (podobné je to v ČR) na odpor horníků a sociálních demokratů.

Pavel
4. únor 2017, 13:35

20 miliard euro nákladů ročně, raketově rostoucí cena elektřiny, další obrovské náklady spojené s nezbytnou výstavbou severojižních vedení, které prozatím nepokročilo ani o píď, stavba uhelných elektráren a dovoz uhlí z jižní Ameriky to jsou výsledky toho jejich "zadání". O "úspěchu" může v tomto kontextu blábolit jen analfabet. Realita je taková, že je to katastrofa.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se