Domů
Německo
Evropská regulace může být překážkou pro německé plány na výstavbu 25 GW plynových elektráren
Paroplynová elektrárna Magnum
Zdroj: Vattenfall

Evropská regulace může být překážkou pro německé plány na výstavbu 25 GW plynových elektráren

Německo
8 komentářů
7. červenec 2023, 08:41
Jan Budín

Evropská komise má podle zahraničního serveru Clean Energy Wire výhrady k plánům Německa podpořit pomocí aukcí výstavbu 25 GW nových elektráren spalujících zemní plyn. Podle dokumentů, které má k dispozici německý deník Handelsblatt, bude Evropská komise posuzovat navržené opatření jako kapacitní mechanismus, pro který musí být splněny podmínky stanovené v Nařízení EP a Rady o vnitřním trhu s elektřinou.

Plány Německa na výstavbu nových plynových elektráren, které budou nezbytné pro zajištění dodávek elektřiny v době, kdy obnovitelné zdroje nebudou vyrábět dostatek elektřiny k pokrytí poptávky, byly zveřejněny na začátku letošního roku. Podle březnového vyjádření ministra hospodářství Roberta Habecka by se mělo jednat o zhruba 25 GW nových řiditelných zdrojů.

S ohledem na to, že podpora výstavby těchto zdrojů formou aukcí představuje veřejnou podporu, zahájila Evropská komise proces posuzování, zda je navržené opatření Německa v souladu s evropskými pravidly pro veřejnou podporu.

Dokumenty, které má k dispozici německý deník Handelsblatt, ukázaly, že Evropská komise mimo jiné po Německu požaduje, aby bylo navržené schéma podpory v souladu s pravidly pro kapacitní mechanismy, která jsou definována v Nařízení EP a Rady o vnitřním trhu s elektřinou.

Podle těchto pravidel musí být například kapacitní mechanismy otevřeny pro všechny technologie a také pro zahraniční zdroje. Členský stát, který usiluje o zavedení kapacitního mechanismu, musí navíc prokázat jeho nezbytnost a přesně vyčíslit potřebný nový řiditelný výkon.

"To je v konfliktu s přáním německé vlády ohledně rychlého a nekomplikovaného řešení," uvedl deník Handelsblatt.

Ministerstvo hospodářství v této souvislosti uvedlo, že probíhají intenzivní jednání s Evropskou komisí, která jsou "konstruktivní na všech úrovních".

Podle zahraničního serveru Clean Energy Wire není navíc šetření ze strany Evropské komise jedinou překážkou pro rychlé zavedení plánovaných aukcí. To může být totiž zpomaleno i potřebnými legislativními změnami na národní úrovni.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Pravoslav Motyčka
7. červenec 2023, 11:44

Každému kdo rozumí energetice bylo celou dobu jasné ,že Německo musí zahájit obří výstavbu plynových zdrojů pro regulaci soustavy. Jinak nebude možné připojovat další OZE potažmo odstavovat uhelné elektrárny. Podle mě jim ani těch 25GW nebude stačit budou potřebovat více jsou totiž období kdy vítr na souši u moři dává 5% instalovaného výkonu a FVE protože je večer nefungují vůbec.

Mirek
7. červenec 2023, 12:22

Každopádně se Němcům plyn neodebíraný z Nord Streamu pěkně prodraží. Spoléhají na vodík, ale tento proces je na samém začátku, nehledě na to, že energie z vodíku bude také dost drahá, když vezmeme do úvahy nízkou energetickou efektivnost celého vodíkového cyklu. Ale protože energie z OZE (na výrobu vodíku) je chvílemi velmi levná, tak to snad Němci skousnou. Jen mít dost toho vodíku a potřebnou přepravní infrastrukturu.

Paul Nieem
7. červenec 2023, 14:23

Rozumně přepravit vodík jednoduše nelze. Nikdo to nezaplatí. Buď takto vyrobený vodíky spotřebovat na místě - palivové články a nebo ho mísit se zemním plynem. Především mísení dává docela i smysl. Ostatně důvod, proč automobilky do elektromobilů zvolily baterky místo palivových článků, je vcelku jasný. Praštěný nápad využití vodíku jako paliva se do povědomí veřejnosti dostal v USA někdy v sedmdesátkách čistě jako politický projekt, jak se vymanit ze sevření OPEC. Dokonce tam běžely reklamy, že vodík v autě je bezpečnější než benzín včetně názorné ukázky.

Jan Veselý
7. červenec 2023, 14:57

Vodík v osobní dopravě byl vždy jen PR akce ropných koncernů.

A transport vodíku bude v drtivé většině probíhat v polotovarem, počítá se s amoniakem, syntetickým methanem a methanolem.

Už jen na vytlačení zemního plynu z výroby těchto chemických surovin to stojí za to.

Galipoli
10. červenec 2023, 10:40

Jenže (např) MeOH se vyrábí (v současnosti) reakcí vodního plynu (z uhlí a vodní páry) s vodíkem (ze zemního plynu).

Amoniak se vyrábí obdobně - zdroj vodíku ze zemního plynu parním reformingem. A je to vysoce nenergeticky náročný proces (Haberův–Boschův proces - při tlaku 15–25 MPa a teplotě 400–500 °C)

Máte spočítanou cenu na 1 kg produktu (NH3, MeOH) pokud byste používal elektrolytický vodík a (např) CO2 ze vzduchu?

Petr Turek
8. červenec 2023, 10:42

Dovedete si představit situaci, kdyby v SRN neřídili energetiku podplacení RF šílenci, ale odborníci a ponechali v provozu řekněme 60 % jaderek tedy cca 100 TWh produkce??? Všechny tyto další nesmyslné investice by byly zbytečné a nebo by byly významně nižší...

S politováním, kdyby nenastalo....

Michal K.
13. říjen 2023, 09:47

hovorilo sa o tom, ze hlavne Zeleni su plateni z usa

Zbyněk Poisl
9. červenec 2023, 13:45

To je ukázka ekologie a la SRN. Odstavit bezemisní jádro a stavět paroplyn. Pak se ještě dočteme, že plnit klimatické cíle se nedaří. To je Potěmkinismus jedna báseň.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se