Německá vláda by tento týden měla jmenovat tři bývalé vrcholné představitele z hlavních hnědouhelných spolkových zemí do čela „uhelné komise“. Komise, jejíž oficiální název zní „Komise pro růst, strukturální změny a zaměstnanost“, má do konce letošního roku stanovit termín pro odklon Německa od uhlí. 

Německá vláda pravděpodobně podle zahraničního serveru Platts vyslyší volání nejvíce ohrožených spolkových zemích po větším slovu v „uhelné komisi“ a jmenuje do jejího čela tři bývalé vrcholné představitele z Braniborska (Matthias Platzeck/SPD), Saska (Stanislaw Tillich/CDU) a Severního Porýní-Vestfálska (Ursula Heinen-Esserová/CDU).

Kancléřka Angela Merkelová v dubnu řekla, že komise bude pod dohledem Ministerstva hospodářství a energetiky a ne Ministerstvem životního prostředí. Ministr hospodářství a energetiky Peter Altmaier (CDU) byl ve sporu s Ministerstvem životního prostředí o konečné odpovědnosti za rozhodnutí o způsobu odklonu od uhlí.

Altmeier již dříve uvedl, že odklon od uhlí nebude náhlý a potrvá několik desítek let. I přes pozvolný odklon od uhlí však Altmaier stále plánuje snížit výrobu elektřiny z uhlí na polovinu do roku 2030.

{"country":"GER","type":"PIE","from":"2018-01-01","to":"2018-05-13","caption":"V\u00fdroba elekt\u0159iny v N\u011bmecku v leto\u0161n\u00edm roce.","url":"http:\/\/31.31.77.189\/energodock\/get_electricity_shares.php","source":"shortcode","start_date":"2018-01-01","end_date":"2018-05-13"}

Německá dvojí výzva

„Německo čelí při odklonu od uhlí dvojí výzvě kvůli rozhodnutí o odklonu od výroby elektřiny z jádra do roku 2022,“ řekl minulý měsíc Altmaier a zdůraznil, že preferuje postupný útlum s cílem udržení pracovních míst.

Podle zpráv médií bude mít „uhelná komise“ 23 členů pokrývajících všechny aspekty politického spektra včetně odborů a enviromentálních skupin.

Enviromentální skupiny v mezidobí pokračují v lobbování za uzavření až 10 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren do roku 2020, aby došlo ke splnění klimatických cílů Německa, zatímco Spolkový svaz energetiky a vodohospodářství (BDEW) varuje před očekávaným úbytkem řiditelných zdrojů. Podle BDEW může Německo do roku 2023 přijít o svou výkonovou rezervu.

Štítky: Německouhlí

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *