Domů
Německo
Německo chce urychlit výzkum jaderné fúze, pomoci má nový program financování
Vnitřní stěny vakuové komory a divertor tokamaku JET se rekonstruovaly do podoby budoucího vybavení tokamaku ITER (zdroj ITER).
Zdroj: ITER

Německo chce urychlit výzkum jaderné fúze, pomoci má nový program financování

Německo
7 komentářů
30. červen 2023, 12:36
Jan Budín

Německé ministerstvo pro vzdělání a výzkum chce prostřednictvím nového programu financování urychlit výzkum jaderné fúze. Základem má být nový poziční dokument ministerstva který bude konzultován s odborníky z oboru.

"Energetická krize nám ukázala, jak zásadní jsou čisté, spolehlivé a cenově dostupné dodávky energie. Fúze je obrovskou příležitostí, jak vyřešit všechny naše energetické problémy," uvedla ministryně Bettina Stark-Watzingerová, která představila poziční dokument pro výzkum jaderné fúze.

Německo již má vedoucí postavení ve výzkumu jaderné fúze a mělo by této výhody lépe využít spuštěním nového programu financování, uvedla Stark-Watzingerová. Cílem programu je podle ní posunutí výzkumu fúze na další úroveň tak, aby se fúzní elektrárna stala co nejdříve skutečností.

Ministerstvo uvedlo, že jeho poziční dokument bude tvořit základ pro strategickou reorientaci národního výzkumu v oblasti jaderné fúze a pro cestu k první elektrárně, a to tím, že se zaměří na posílení německých společností, aby mohly stavět elektrárny na jadernou fúzi, a na vytvoření fúzního ekosystému.

V pozičním dokumentu jsou nastíněny oblasti činnosti a možná strategicky zaměřená opatření v oblasti výzkumu magnetické a laserové fúze, které mají být základem pro vytvoření programu financování. Uvedená opatření lze rozdělit do dvou okruhů. Na jedné straně se jedná o další rozvoj technologických přístupů a na straně druhé o vytvoření ekosystému jaderné fúze, který umožní podporovat odbornou přípravu a další vzdělávání odborníků a usnadňovat spolupráci německých i mezinárodních subjektů.

Po zveřejnění dokumentu je plánován konzultační proces s německými odborníky na jadernou fúzi, aby mohly být jejich připomínky zohledněny při tvorbě budoucího programu financování.

"Na cestě k výrobě energie pomocí jaderné fúze stále existují velké výzvy, které lze zvládnout pouze v úzké spolupráci mezi politiky, vědci a průmyslem," uvádí poziční dokument.

FDP kritizována za přílišné zaměření na jadernou fúzi

Koaliční strana Svobodných demokratů (FDP) byla opakovaně kritizována za nadšenou podporu jaderné fúze, jejímž cílem je napodobit procesy probíhající ve Slunci a vyrábět tak elektřinu. Stark-Watzingerová byla na konci loňského roku široce zesměšňována za výrok, že německý fúzní reaktor by mohl být připojen k síti "do deseti let", což je časový plán, který považují za nereálný i horliví zastánci této technologie.

Kritici upozorňují, že trvání FDP na jaderné fúzi je zbožným přáním, které odvádí pozornost od okamžitých kroků, jež jsou nezbytné v boji proti změně klimatu - podobně jako kontroverzní podpora využití syntetických paliv pro automobily a vodíkových kotlů pro vytápění.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Mirek
30. červen 2023, 13:54

Pochybuj, že by Němci s fúzí výrazně nějak samostatně uspěli. Pracují na tokamaku ASDEX u Mnichova. Princeton University a Oak Ridge National Laboratory spolu s německým Institute for Energy and Climate Research.

Ve světě je ale několik dalších projektů fúze:

Velkorysý program ITER postupuje, i když pomaleji, než se předpokládalo.

General Atomics (GA) se sídlem v San Diegu v Kalifornii vyvíjí nový koncept fúzního pilotního závodu (FPP, Fusion Pilot Plant) typu tokamak.

Slibná může být fúze s využitím izotopu bóru 11.

Zajímavý je britský „kapesní“ fúzní reaktor ST40.

Průlomové výsledky dosahuje Čína na tokamaku EAST.

Snad se něco z toho podaří zdárně dokomčit.

Karásek
30. červen 2023, 23:11

Vyhozené peníze.

miro novak
1. červenec 2023, 10:06

clanok ale nie je o OZE.

Martin
1. červenec 2023, 21:57

Dobře vy ?

Martin
1. červenec 2023, 21:58

:-)

Pravoslav Motyčka
1. červenec 2023, 23:07

jaderná fůze je OZE....

Petr Poruban
4. červenec 2023, 21:48

Ano, vždyť fůzní jaderná energie je za veškerou energií ze Slunce ať už se jedná o světlo pro FVE nebo vítr pro větrníky.

Obnovitelná tedy určitě není a tím pádem ani to záření a vítr. To hlásají jen ti, co nerozumí fyzice.

Nevím, proč by se za stejně pseudo obnovitelnou neměla považovat i štěpná jaderná energie z JE. Štěpné materiály taky jen tak nedojdou. Při té koncentraci energie to možná bude to jediné, co se jednou vyplatí těžit mimo Zemi, například na planetkách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se