Domů
Rychlé zprávy
Německo pravděpodobně nesplní svoje klimatické cíle pro rok 2020

Německo pravděpodobně nesplní svoje klimatické cíle pro rok 2020

Ve středu vyšel německý report „Ochrana klimatu 2016“, podle kterého Německo zřejmě nesplní vlastní navržené klimatické cíle pro rok 2020. Do voleb se přitom Německo nechystá k žádným dalším razantním krokům v této oblasti.

Informační portál Platts informoval, že Německo ve středu vydalo svůj druhý roční report „Ochrana klimatu 2016“. Z reportu je patrné, že nejlidnatější země Evropy pravděpodobně nedodrží vlastní navržené cíle pro rok 2020, do kterého se měly omezit emise CO2 o 40 % ve srovnání s rokem 1990.

Dle nejnovějších odhadů je Německo na cestě ke snížení emisí CO2 o 37,0 až 40,4 % v roce 2020. Nicméně report uvádí, že se pravděpodobně dosáhne spíše spodní odhadované hranice s poznámkou, že ve hře je stále mnoho důležitých neznámých.

Ministryně pro životní prostředí Barbara Hendricksová ze strany SPD prohlásila, že opatření na ochranu klimatu z akčního programu začínají mít znatelný dopad například v podobě snížení nákladů za energie či vytváření pracovních míst.

Volby odsouvají možné mimořádné kroky

Vláda nezvažuje žádné další mimořádné kroky před rokem 2018 vzhledem k volbám v září 2017. Opatření zavedená v roce 2014 zatím snížila vypouštění emisí o 47 až 58 milionů tun CO2 v porovnání s potřebnou hodnotou 62 až 78 milionů tun. Celkově by na dosažení svých cílů muselo Německo snížit vypouštění emisí CO2 o 500 milionů tun do roku 2020. Za hlavní oblasti pro zlepšení označila ministryně energetické úspory, uhelné elektrárny a elektrifikaci dopravy.

Předpověď pro rok 2020 počítá s ekonomickým růstem země či globálními cenami paliv. Samotné Německo potom plánuje vyřadit jaderné elektrárny do roku 2022, což má v současné době vyšší prioritu než vyřazení uhelných elektráren. Budoucnost německých uhelných elektráren byla určena Klimatickým plánem 2050, který německá vláda přijala těsně před COP22.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Martin Hájek
16. prosinec 2016, 17:28

"Možná budoucnost země bez uhelných elektráren byla znejistěna Klimatickým plánem 2050, který německá vláda přijala těsně před COP22."

Realita je samozřejmě přesně opačná, budoucnost uhelných elektráren byla klimatickým plánem v zásadě potvrzena a zajištěna. Na přímou otázku, zda má Německo konkrétní datum pro odstavení uhelných elektráren, odpověděl vysoký úředník Německého ministerstva zahraničí Peter Fischer pro Euractiv takto:

Tyto data jsou v klimatickém plánu. V roce 2050 už nebudeme uhlí využívat.

To je vcelku vyčerpávající a poměrně jasná odpověď. Sliby se slibujou, blázni se radujou.

Pavel
17. prosinec 2016, 00:41

To je důsledek té zrůdnosti s názvem energiewende. USA i ČR snižují emise co2 rychleji než Německo s celou energiewende, které je stojí 20 miliard eur ročně a to ještě ani nezačali stavět severojižní vedení.

C
17. prosinec 2016, 10:48

Ano, jenže to se v USA děje přechodem na plyn, u nás si tam přičtěte obměny vozového parku, zateplování a zvyšování účinností elektráren. Zrovna nedávno vyšel článek že opět jedna z uhelných snižuje spotřebu paliva, tedy zvyšuje účinnost, na výrobu 1kWh.

A výstavba vedení by již měla běžet, sice zatím v podobě kratších úseků, ale i ty by měly pomoc s dostáním proudu ze severu na jih.

Josef
18. prosinec 2016, 23:32

Stát jako je Německo z principu nemůže opustit jaderné i fosilní zdroje. Navíc proč také Němci mají uhlí na 200 let. Takže do roku 2100 mohou zcela bojkotovat jádro a těžit uhlí a čekat na vývoj techniky , který by umožnil 100% nahrazení výroby energie pomocí OZE i v jejich podmínkách. My bychom teoreticky mohli také pokračovat v těžbě uhlí , ale u nás už lidé nechtějí nové doly , jádro je přijatelnější varianta.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se