Domů
Německo
Počet zaměstnanců v sektoru OZE v Německu během 7 let klesl o třetinu
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Počet zaměstnanců v sektoru OZE v Německu během 7 let klesl o třetinu

Zatímco výkon instalovaný v obnovitelných zdrojích v Německu v minulém desetiletí prudce vzrostl, počet pracovních míst v sektoru naopak značně poklesl. Podle poslední analýzy svazu německých odborových asociací klesl celkový počet zaměstnanců od roku 2011 zhruba o třetinu. Ještě výraznější přitom byl pokles v oblasti výroby a instalace zdrojů, který byl však částečně vykompenzován růstem počtu pracovníků v provozu a údržbě.

S prudkým rozvojem sektoru obnovitelných zdrojů začal na začátku tohoto tisíciletí stoupat i počet lidí, které v Německu zaměstnával. Zpočátku se jednalo zejména o pozice v oblasti výroby a instalace, které ještě před deseti lety dominovaly solární elektrárny, později se část pracovních míst přesunula do provozu a údržby.

V roce 2011 bylo podle dat Německého svazu odborů (DGB) v oblasti výroby a instalace obnovitelných zdrojů zaměstnáno v Německu více než 300 tisíc pracovníků, z toho bezmála 133 tisíc připadalo na fotovoltaické elektrárny. Za pouhých 5 let se však tento počet snížil na dvě třetiny, o další dva roky později na pouhou polovinu.

Největší podíl měl podle svazu na ztrátě pracovních pozic kolaps v oblasti výroby a instalace fotovoltaických panelů s ohledem na masivní nárůst levné výroby v Číně. Částečný pokles je patrný i v případě větrných elektráren, jejichž výstavba v Německu v poslední době značně zpomalila.

Vývoj počtu zaměstnanců v německém sektoru obnovitelných zdrojů do roku 2018 (výroba a instalace). Zdroj: DGB
Vývoj počtu zaměstnanců v německém sektoru obnovitelných zdrojů do roku 2018 (výroba a instalace). Zdroj: DGB

Naopak stabilní nárůst pracovních pozic bylo možné v posledních dvou desetiletích pozorovat s ohledem na rostoucí počet solárních, větrných, bioplynových či dalších zdrojů v oblasti provozu a údržby. Tento sektor rovněž není vzhledem ke stávajícímu vysokému počtu instalací nijak zásadně ovlivněn změnami v německé politice či schématu podpory výstavby obnovitelných zdrojů.

Vývoj počtu zaměstnanců v německém sektoru obnovitelných zdrojů do roku 2018 (provoz a údržba). Zdroj: DGB
Vývoj počtu zaměstnanců v německém sektoru obnovitelných zdrojů do roku 2018 (provoz a údržba). Zdroj: DGB

Celkově tak podle analýzy odborového svazu poklesl počet pozic v sektoru obnovitelných zdrojů od začátku minulé dekády do roku 2018 zhruba o třetinu na necelých 236 tisíc.

Zdroj úvodního obrázku: nationalgrid.com

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(36)
pr
6. únor 2021, 14:02

To je škoda. I v DE už zřejmě bují práce na černo úkáčky.

PetrV
6. únor 2021, 14:14

Huliči trávy houbelec, dotace vyschly. Výkon OZE jedno velké lejno.

blaha.p
7. únor 2021, 15:27

Německo výroba 7.2.2021 podle zdrojů:

1. OZE = 600 GWh (podíl 70%)

2. Uhlí = 120 GWh (podíl 13%)

3. JE = 100 GWh (11%)

4. plyn = 66 GWh (7%)

tak velké lejno vyrábí uhlí, JE a plyn dohromady, že

Emil
7. únor 2021, 15:46

... a v devíti hodinách z patnácti platí Němci výrobcům za to, že ji vyrobí, a spotřebitelům že ji spotřebují :-)

Carlos
9. únor 2021, 20:37

Tak to pak chce aby se zvýšil podíl velkých elektrokotlů a PVE, možná by mohli obnovit do plného provozu tu u Drážďan.

PetrV
6. únor 2021, 14:12

OZE postupně chcípne na úbytě. 10x dražší technologie na skutečně vyrobenou MWh ee.

Helmuti pomatení z melounového komunismu zelených, socanů, svazačky s veselým rozkrokem angely. Navíc bezdětné. Toto není budoucnost Evropy.

ijn
6. únor 2021, 14:52

na 10MWe ve VtE je nutné 3 500 m3 betonu 500 t armovací oceli + 700t konstrukční oceli + kevlar + Cu tedy náhradu ETE12 ve VtE spotřebujeme stejně surovin a vyrábíme = jedeme 8000h/ročně proti 1/3 VtE, nemáme dotace !!! Už pochopíme konečně podvody s OZE, kdo s námi vyjebává, kam nás chce zavést, proč zadlužujeme stát ČR??? Vládnou nám grázlové a škůdci vlasti!!! To musíme míti na paměti a nevolit škůdce!!!

pr
6. únor 2021, 15:57

Nikdo jiný než škůdce se zvolit nenechá.

PetrV
6. únor 2021, 17:39

Huliči, mýlíš se. Doba je jiná, zloděje jako ty, pověsí za koule do průvanu.

Carlos
9. únor 2021, 20:37

Troll, nekrmit.

Milan Vaněček
6. únor 2021, 16:26

Je vidět úžasný růst produktivity práce při stavbě velkých FVE, když srovnáváme dobu před 10 lety a nyní.

I to je příspěvek k poklesu "levelized cost of electricity", LCOE) z velkých fotovoltaických instalací,

nejen pokles ceny panelů,

nejen zvyšování účinnosti panelů (a tím i méně kabelů, ocelových konstrukcí, beton se neušetří protože žádný není potřeba, ...),

nejen prodlužování životnosti panelů,

nejen nové obchodní modely zajišťující levné komerční financování (třeba PPA),...

Emil
6. únor 2021, 16:50

Hezký pokus, ale svaz německých odborových asociací vidí příčinu úplně jinde, a to: "Největší podíl měl podle svazu na ztrátě pracovních pozic kolaps v oblasti výroby a instalace fotovoltaických panelů s ohledem na masivní nárůst levné výroby v Číně."

A obává se že k tomu samému dojde i v případě větrných elektráren.

Milan Vaněček
6. únor 2021, 17:44

Ano kolaps v oblasti instalace fotovoltaických panelů. Dřív to dělalo spousta nekvalifikovaných pomocných dělníků, nynObrovský nárust produktivity práce. Jinak letos i přes koronavirovou krizi Němci nainstalovali 5 GW výkonu fotovoltaiky.

Co se týče výzkumu fotovoltaiky, tam se Německo pořád drží na špici,

Co se týče robotů a výrobních linek pro ty čínské výrobní provozy na FV panely, tam jsou spolu se Švýcary absolutní světová špička. To je pro ně vysoce ziskové.

Jen ty PV fabriky zkrachovaly (nebyly schopni vyrábět doopravdy ve velkém, ty čínské jednotlivé továrny už chrlí 10 i více GW slunečních panelů za rok).

Ale v současnosti už jsou rozestavěné i německé fabriky na fotovoltaiku v Německu, plně automatizované, na ty nejvýkonnější bifaciální panely. Jenom v pv-magazine naříkají, že na rozdíl od

baterií, toto nebylo vyhlášeno EU jako prioritní oblast společného zájmu (jako jsou ty autobaterky), takže je dražší financování.

heap
6. únor 2021, 19:42

Číně se těžko konkuruje, když nelegálně těží suroviny v Africe a totálně kašle na ekologii výroby.

Josef
6. únor 2021, 20:18

Na ekologii výroby a to jste slyšel kde ? Od roku 2011 snížila Čína emise SO2 o 87% dnes je má na úrovni saudské Arábie kde žije jen cca 20 milionů obyvatel a nepoužívají uhlí. Čína roku 2021 už není tou Čínou jakou byla před 10 lety a to ani technologicky ani ekologicky. Nezavedly zelenou ideologii a progresivismus jako západ.

heap
6. únor 2021, 23:18

Odsiření uhelných elektráren není vše. Hlavně když jich staví víc než celý zbytek světa dohromady. Jinak se s vypouštěním toxických i radioaktivních látek do volného prostoru moc nemazlí (například město Baotou). A v Africe to mastí ještě líp.

PetrV
7. únor 2021, 08:20

Můžete radioaktivitu rozvést místo komunisticko-progresivistických pindů?

Co jsem se dočetl:

Doly v Bayan Obo jsou celosvětově největším zdrojem kovů vzácných zemin a je zde halda hlušiny.

Pak jsou radioaktivní případy jako je

en.wikipedia org/wiki/Radioactive_contamination_from_the_Rocky_Flats_Plant

A celý seznam. Čína mezi nimi jaksi chybí, huliči trávy.

en.wikipedia org/wiki/List_of_nuclear_and_radiation_fatalities_by_country

Víte kolik hald je u nás v ČR? Stačí zajít k Jílovému na odkaliště po zlatých dolech u Studeného - kyanidové soli jsou hnus a netěsní to. Baia Mare byl odstrašující případ.

Odvaly s lithiem na Cínovci, ve Slavkovském lese a takových míst je u nás stovky.

Extrémní případ zasírání životního prostředí v zahraničí je Bhopál:

en.wikipedia org/wiki/Bhopal_disaster

Zelení komouši jsou zhouba Evropy a USA.

Pověsit je za koule do průvanu.

heap
7. únor 2021, 21:10

Pane PetřeV, místo urážek a keců byste se mohl trochu zamyslet. Já ve svém příspěvku kritizuju, že výroba komponent OZE v Číně je často špinavé jedovaté svinstvo a že mnohými glorifikovaná nejčistší energie není ve skutečnosti tak skvělá jak se může zdát. Pouze to od nás z Evropy nevidíme. Jestli to ve vašich očích ze mě dělá komunistu a progresivistu, tak si je propláchněte. (mimochodem, trávu jsem taky nikdy nehulil, maximálně si občas rád zajdu na pivko nebo 2, na což se opět těším)

U těch dolů to není halda hlušiny, ale kalové jezero. Netvrdil jsem, že tam byla nějaká jaderná havárie, ale že ty vypouštěné jedovaté kaly po těžbě a zpracování jsou i radioaktivní.

Místo nadávání ostatním, byste se měl trochu zamyslet nad vlastním způsobem komunikace. Ještě pár měsíců zpět jste zde vedl celkem zajímavé debaty, které mely hlavu a patu a daly se číst (hlavně s panem Bizonem, kterého považuji za nejrozumnějšího a jednoho z nejslušnějších zdejších diskutérů). V poslední době jste ale sklouznul ke kopírování pořád stejných příspěvků stále dokola (neco jako Blaha nebo Pr) a co hůře k osobnímu napadání a nadávkám.

Peter
6. únor 2021, 22:37

Milan Odpovedám Vám na vašu otázku pre ohľadom COVID

Príčiny ktoré vidím ja.

Imunita. Otužovanie už v materských školách. S chrípkou a teplotou do 38 C sa k lekárovi nechodí. Soplík v škôlke nie je problém.

Lekári vám nedajú antibiotika. 6 x menšia spotreba ako na SK . Od 2007 som ja a moje deti ešte nebrali antibiotika. (Dostatok antibiotík dostanú v bravčovom mäse.) Menej stresu. Obyvatelia sú zdravší a aktívny aj v 70 a 80.

Čistí morský vzduch. Viacej športujú. Behajú a bicyklujú v každom počasí každý deň do práce. Nechápem prečo majú zdravé zuby, lebo coca- colu pijú ako vodu niektorý aj 30 plechoviek denne. Trápi ich skôr nedostatok vit. D a depresie. Produktivita v nemocniciach. Lekári a zdravotne sestry do Dánska prichádzajúci zo Slovenska odchádzajú . Testovanie je zdarma . Na testovanie dostanete presný čas testuje sa od 7 hod do 20.

Toto písali v Plus 7 dni.

Počet testov PRC 11,5 milióna na Slovensku 1,6

Počet laboratórnych testov 11 tisíc na 1 milión obyvateľov na Slovensku 2 tisíc.

Počet úmrtí 1806 na Slovensku 3637

Počet očkovaných 3 % na Slovensku 1,1 %

Milan Vaněček
7. únor 2021, 17:33

Děkuji za odpověď. Asi to bude tím zdravějším životním stylem, mořem a hlavně častým testovánim zdarma a bez ztráty času.

Carlos
7. únor 2021, 21:50

Budu trochu nadávat a stěžovat si, snad to nebude vadit.

Prostě tu je bordel po komunistech, mezi obyvateli obou republik se šíří dezolátství a tahne se destruktivní myšlení, zlo, závist a tak. A minimálně ještě dvacet až třicet let to bude, protože se to bohužel replikuje i na nové generace a máme pyramidy hore nohama. Kdyby v devadesátkách byla porodnost cca 2 děti na ženu, vypadalo by to už jinak. Ale bohužel tomu bylo jinak, tak největší vliv mají pořád generace vychované za komunistů.

Lidem chybí oboje, jak vědomí si toho že jejich život je primárně na nich, tak to že tím co dělají ovlivňují lidi kolem. Jsou tu společnosti ve stavu smrti. To je to. Plné jedu a nedůvěry. Zůstává tu naprosto šílený doublethink a prapodivná kombinace kdy chtějí aby se o ně stát plně postaral zajistil jim dobré bydlo a zároveň se o ně nestaral a oni se nestarali o obec. To nemůže fungovat!

blaha.p
8. únor 2021, 07:15

Jen doplním, že rok 2020 byl z pohledu množství instalovaných solárních panelů 4. nejlepší vůbec za 20 let. Loni se instalovalo cca 5 GW FVE = cca 5 TWh nové EE. Tento rostoucí trend bude nadále pokračovat.

abc
6. únor 2021, 18:50

A to bylo řečí... Nebojte nově nezaměstanní z výroby z fosilních paliv přejdou do "nových, prespektivních míst v OZE". Řekl bych že nepřejdou. Inovace a produktivita výroby, instalece a seřizování je na takové úrovni, že tolik lidí nepotřebuje. A teď co s nimi.

JD
8. únor 2021, 00:46

Rozvoj obnovitelných zdrojů do roku 2030 ve studii Deloitte:

https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/cz/Documents/energy-resources/rozvoj_obnovitelnych_zdroju_do_roku_2030_3.pdf

Různé scénáře máte na straně 10 včetně přehledu pracovních míst na základě investic a provozních kapacit.

Řádově jde o 30 000 pracovních míst.

Miloslav Černý
6. únor 2021, 19:17

Důležitý je, že jim nikdo nebrání (dle možností) se vzdělávat a navíc je nikdo nenechá zemřít hladem (myšleno v pokrokových zemí) na rozdíl od jiných živočichů na tomto světě. Život není pro nikoho zadarmo, o ten je třeba se přičinit a stojí nemalé úsilí pro všechny. Idealismus nemůže být nikdy dosažen.

Petr
6. únor 2021, 20:37

Hlavní podíl na poškození zaměstnanosti mají dotace na zvláště v Bavorsku centralizované polní soláry, pohádky o super decentralizovaných střešních solárních elektrárničkách vydělávajících běžným domkařům, byly jen propagandou korporacemi podplacených zelenisk.

A samozřejmě se to ani nedá ospravedlňovat volnou soutěží a nižšími cenami, protože při aukcích OZE jsou soutěže manipulovány stále v různých kategoriích, ale teď už samozřejmě tak, aby podporovali největší korporace (co nejraději najímají cizince) stavějící největší větrníky centralizované v mořských pustinách za nejvyšší ceny.

Peter
6. únor 2021, 22:49

Máte pravdu. Solárny panel treba 3x ročne umyť, ale kopať uhlie to je  makať niekde na 2 pripadne 3 zmeny.

Zapletal
7. únor 2021, 01:18

Holt teď zvládnou víc produkce s ˇméně pracovními silami. Tím se i OZE zlevní. Pokrok nezastavíte.

Richard Vacek
7. únor 2021, 04:55

Je dobře, že produktivita práce v OZE stoupá. Z údajů v americké energetické ročence za rok 2019 "The 2019 U.S. Energy & Employment Report" totiž vyplývalo, že produktivita práce (MWh/pracovníka) je ve fotovoltaice 30x nižší než v jaderném sektoru.

A to by bylo snad poprvé v historii, kdy by se produktivnější technologie zaměňovala tou méně produktivní.

ijn
7. únor 2021, 13:37

kdy to bylo pouze o produkktivitě, ale i o IN a výkonu,.....+ nižší výkon, .....to jsou zapírané data a podvody v dotacích, podvody politiků, podvody všech, kteří se okolo OZE motají!!!!!!!!

JD
8. únor 2021, 00:50

Tak nějak. Jako by to bylo v historii poprvé.

"Nezavádějme na pole traktory, jenom ničí půdu a berou lidem práci."

https://finlord.cz/2018/06/se-case-meni-zamestnanost-dle-sektoru/

energetik
7. únor 2021, 06:53

Je super že roste efektivita práce.

Například nové střídače, u nich se zkrátil instalační čas 6x.

www solaxpower com/x-ess-g4/

Vinkler
9. únor 2021, 08:45

Se divím. Už léta se střídacě na motory instalovaly de facto samy. Připojilo se výkonově a měření pustilo zadal motor a střídač se nastavil dle motoru sám. Pouze chcete-li kouzla, tak se trochu pozmění konstanty. Síťové se dlouho nastavují?

energetik
9. únor 2021, 09:27

Nenastavují se dlouho a teď již převážně dálkově z tepla kanceláře. Ale podle toho odkazu to vypadá že se nově jen na zem na sebe naskládá několik "kostek" akumulátorů + střídač + rozvaděč a přípojí se to jen kabely AC a DC a je to hotové. Bez vrtání konzol do stěn a propojování jednotlivých částí mezi sebou, ty "kostky" a střídač budou mít mezi sebou konektory které do sebe při skládání zapadnou.

Martin Hajek
7. únor 2021, 14:46

Pracovní místa v sektoru OZE jsou jako louže v poušti. Jamile se trochu utlumí déšť dotací, ihned zmizí.

JD
8. únor 2021, 01:03

Možná, že sektor energetiky by se měl spíše zamýšlet nad přicházející disrupcí, podobně jako například ten automobilový.

Pouze pro ilustraci:

https://www.disruptordaily.com/top-10-smart-energy-startups/

https://www.startus-insights.com/innovators-guide/5-top-renewable-energy-startups-out-of-600

https://www.newenergynexus.com/

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se