Domů
Obnovitelné zdroje
Francouzská vláda usiluje o akceleraci rozvoje obnovitelných zdrojů. Pomoci má nový zákon
Emmanuel Macron
Zdroj: Evropský parlament
Zdroj: Evropský parlament

Francouzská vláda usiluje o akceleraci rozvoje obnovitelných zdrojů. Pomoci má nový zákon

Francie v rozvoji solární a větrné energetiky dlouhodobě zaostává za evropskými lídry. Kritika země za neplnění závazků a energetická krize v minulém roce nicméně donutila vládu chopit se kormidla a jasně určit směr. Výsledkem je několik iniciativ, zejména nový zákon, který usiluje o odstranění bariér současného systému. Macronova vláda si od změn slibuje, že přinesou akceleraci výstavby obnovitelných zdrojů energie na souši i na moři.  

V předešlých letech rozvoj obnovitelných zdrojů energie ve Francii zaostával daleko za vládními plány. Ačkoliv instalovaný výkon větrných i fotovoltaických elektráren rostl meziročně stabilně, zemi se dlouhodobě nedaří rychlost rozvoje významněji akcelerovat. Ke zvrácení tohoto stavu nepomáhal ani nejednoznačný přístup francouzské vlády.

V důsledku nejasného postoje státu, přebujelé administrativy a dalších faktorů země v minulosti nebyla schopná splnit závazek stanovený Národním energetickým a klimatickým plánem z roku 2019. Tedy pokrýt 23 % celkové hrubé konečné spotřeby energií z obnovitelných zdrojů.

Navíc začalo převládat přesvědčení, že země zaostává i v plnění cíle pro rok 2030 - mít alespoň 32 % své spotřeby pokrytou energií z obnovitelných zdrojů. Ten byl stanoven evropskou směrnicí 2018/2001/EU o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů.

Za nesplnění závazku byla Francie kritizovaná na půdě evropských institucí. Kritici začali upozorňovat na absenci jasné politiky a legislativy, kterou by vláda eliminovala rizika a bariéry pro další rozvoj obnovitelných zdrojů.

V reakci na to francouzský parlament na začátku tohoto roku schválil tzv. zákon pro akceleraci obnovitelné energie (Renewable Energy Acceleration bill). Návrh Zákona předložila vláda pod taktovou prezidenta Emanuela Macrona. Ta se do jeho utváření horečně pustila po energetické krizi.

Francie OZE Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, Francie 1990-2021. Zdroj: IEA

Akcelerační zóny mají zkrátit povolovací procesy z roků na měsíce

Zákon má dva hlavní cíle: zjednodušit a urychlit proces získávání povolení k výstavbě a jasně definovat preferovaná místa pro výstavbu solárních panelů a větrných elektráren. Právě na pomalé povolovací procesy a množství administrativy upozorňoval při projednávání zákona ve vládě i samotný prezident Macron.

Jedním z klíčových nástrojů, jak tyto cíle podpořit, má být vytváření akceleračních zón v oblastech, které mají díky hojnému záření nebo vhodné větrnosti vysoký potenciál. Ty sice nebudou moci ani nadále být na území národních parků nebo přírodních rezervací, jejich vyhlašování ale bude určovat samotná samospráva, tedy nejčastěji obec.

Podle nového zákona se projektům v akceleračních zónách značně zkrátí doba nutná pro posouzení příslušných povolení. V současné době trvá ve Francii v průměru 5 let úspěšné splnění administrativních postupů pro vybudování solárního parku, 7 let pro větrnou farmu na pevnině a 10 let pro větrnou farmu na moři. Dle nových pravidel by většina povolení pro projekty v akceleračních zónách měla být vydána v rámci 3 měsíců.

Solární panely na polích, střechách i parkovištích

Zákon taktéž zavádí definici „agrivoltaiky“, tedy solárních elektráren, které jsou instalované na zemědělské půdě a jejichž provoz probíhá v souladu se zemědělskou činností. Dnes v mnoha zemích Evropské unie zákon takovou možnost neumožňuje. Až donedávna byl rozvoj komplikovaný i ve Francii. Přibližně 52 % francouzského území přitom zabírá právě zemědělská půda. Stanovení rovných pravidel tak umožní stavbu solárních elektráren na dříve nedostupné půdě, jejíž rozloha je více jak 3,5krát větší než celá Česká republika. Potenciál je tudíž enormní.

Kromě Francie se agrivoltaika rozvíjí i v sousedním Německu. Foto: Hofgemeinschaft Heggelbach

Kromě zemědělské půdy zákon taktéž zavádí mechanismy na podporu fotovoltaických panelů na střechách budov a parkovištích. Ty se mají stát nutností a ne možností. Obchodní, průmyslové, řemeslné nebo administrativní budovy, které mají rozlohu alespoň 500 metrů čtverečních, budou nově muset mít alespoň nějakou formu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Parkoviště o rozloze větší než 1 500 metrů čtverečních zase budou muset mít minimálně na polovině své plochy solární tepelné nebo fotovoltaické zařízení na výrobu energie.

Vláda si slibuje boom výstavby větrných elektráren na moři

Jednou z hlavních oblastí, kde se očekává, že nový zákon a větší podpora vlády pomůže rapidně nastartovat růst ročního instalovaného výkonu, jsou větrné elektrárny na moři. Jejich výstavba stagnuje ve francouzských vodách dlouhodobě. Při pobřežím dlouhém cirka 3 500 kilometrů je momentálně v provozu pouze 480 MW instalovaného výkonu (přibližně 30krát méně, než měla v roce 2022 Velká Británie). Vzhledem k množství oznámených projektů v posledních letech, se ale již dnes zdá, že investoři na aktivní politiku vlády reagují.

Uskutečněné a vybrané plánované projekty větrných elektráren u francouzského pobřeží Zdroj: bilan-electrique-2020.rte-france.com

Francie si stanovila ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2030 18 GW instalovaného výkonu větrných elektráren na moři (pevně instalovaných na dně i plovoucích). Splnění takové hranice se bez dodatečné podpory a přenastavení dosavadního systému pravděpodobně neobejde. Toho jsou si francouzští představitele očividně vědomi. Nový zákon proto přináší řadu opatření, která mají povzbudit investory. Příští rok má zároveň být finalizován 10letý plán pro rozvoj větrných elektráren na francouzském pobřeží.

Seznam nových opatření:

  • Nově se nebude muset schvalovat ve veřejném projednání každý projekt zvlášť, pokud se jednotlivé projekty budou nacházet ve stejné lokalitě
  • Zákon zavádí jednotný právní režim pro francouzské námořní oblasti, který spojuje veřejnou pobřežní námořní oblast a větší výlučnou ekonomickou zónu.
  • Zákon poprvé vytváří nový právní režim pro umělé ostrovy a plovoucí zařízení a struktury. Ty jsou klíčovou infrastrukturou pro projekty dál od pobřeží.

V zájmu podpory rozvoje vláda také v letech 2021 a 2022 vypsala pět aukcí na šest nových větrných elektráren o celkovém instalovaném výkonu ve výši 4,2 GW (z toho 750 MW na plovoucí větrné elektrárny). Aukce v zemi fungují už od roku 2011 a cílem Francie je od roku 2025 dražit minimálně 2 GW nového instalovaného výkonu ročně. Dosud bylo vysoutěženo nebo se připravuje celkem 7 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
18. prosinec 2023, 19:14

článek je od základu nepravdivý

1) Francie rozvíjí OZE pro výrobu elektřiny tempem 10,7% ročně ( průměr 10 ti let ) ve stejném období má EU průměr 7,3% , takže tempo rozvoje OZE ve Francii je o 46%. rychlejší než v EU.

2) Ve stejném tempu se mění i snižování emisí CO2 Francie -2,2% ročně EU -1,7% ročně akže Francie snižuje CO2 o +29%. rychleji než EU

3) co je asi nejdůležitější je absolutní výše emisí CO2 na obyvatele, Francie 3,95 t/obyvatel EU 6t/ obyvatel takže EU má o 51% vyšší emise CO2 na obyvatele než Francie !!!

Pro srovnání ČR : růst výroby z OZE 3,5% ročně; tempo snižování emisí CO2 1,4% ročně , emise CO2 9t/ obyv.

závěr:

Pokud by ČR snižovala emise tempem 1,4% ročně dosáhne dnešních měrných emisí Francie někdy okolo roku 2080.

Kdo si ještě myslí že Francie je pozadu ?

hlpb
18. prosinec 2023, 19:57

Francie je pozadu s přechodem na OZE a to hodně:

Francie letos instalovala jen 3 GW FVE o trochu víc než malé Rakousko = 2,2 GW

Nizozemí = 4,5 GW

Polsko = 4,6 GW

Italy = 5 GW

Španělsko = 8,1 GW

Německo = 14,1 GW

Podíl VTE+FVE je ve Francie jen = 15%

Polsko = 23%

Itálie = 23%

EU = 27%

Španělsko = 42%

Německo = 45%

Karásek
19. prosinec 2023, 01:14

Ve Francii by měli pochopit, že budou muset něčím nahradit dosluhující jaderné elektrárny. Ani při velkém jaderném boomu by nestihli postavit takový výkon v jádru který doslouží.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se