Nově vyvinuté kvasinky mají zlevnit výrobu biopaliv

Vědci z texaské Cockrell School of Engineering, jež je součástí The University of Texas, v rámci svého výzkumu vyvinuli nový typ kvasinek, které by mohly vést k efektivnější produkci biopaliv, což má mít za následek vyšší konkurenceschopnost těchto paliv ve srovnání s konvenčními palivy. Svůj objev publikovali v březnu v online edici časopisu Metabolic Engineering.

Kombinací metabolického inženýrství a přímé evoluce vědci objevili mutantní kvasinky, které mají být kromě výroby biopaliv použity také v biochemii k produkci chemikálií, jež jsou normálně získávány z rostlin, živočišných tuků nebo ropy.

Nově vyvinutá kvasinková buňka má podstatně lepší schopnost přeměny jednoduchých cukrů na oleje a tuky, známé jako lipidy, které mohou být následně použity místo produktů běžně získávaných z ropy.

,,Náš objev poslouží jako odrazový můstek k udržitené a obnovitelné výrobě paliv, jako je biodiesel. Co víc, tato práce přispěje k dosažení souhrnného cíle energetické soběstačnosti,“ komentoval objev profesor Hal Alper, vedoucí vědeckého týmu.

Již dříve Alperův tým úspěšně zkombinoval geneticky upravené kvasinkové buňky s obyčejným stolním cukrem při výrobě, jak Alter popisuje, tzv. ,,obnovitelné verze sladké ropy“ (Pozn. autora: sladká ropa je ropa s obsahem síry menším než 0,5 %), což je prémiový druh ropy. Na základě zkušeností z tohoto vývoje tým nyní použil kombinaci evolučních inženýrských strategií k vytvoření nového mutantního kvasinkového řetězce kvasinky Yarrowia lipolytica.

 

Zdroj úvodního obrázku: biofuel-tech.com

Autor:

Štítky: ,


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *