Nový prototyp větrné turbíny ve Španělsku

Společnost Gamesa uvedla do provozu prototyp své nové turbíny G114 s výkonem 2,5 MW v Alaize, oblasti Navarre ve Španělsku. Instalovány byly celkem dvě turbíny, které již vyrábějí elektřinu. Zkušební provoz dvou prototypů má sloužit hlavně k namáhavému procesu schválení turbín a získání všech potřebných certifikátů, což by se mělo podařit Gamese na konci letošního roku.

Roční výkon jedné G114 turbíny by měl podle odhadů zajistit dodávku elektrické energie pro 2250 domácností a ušetřit naše životní prostředí před vypuštěním 6 tisíc tun CO2 ročně. Větrná turbína byla navržena pro větrné oblasti typu II a proto má delší lopatky a výkon 2,5 MW, čím se dosahuje nejvyšší možné účinnosti a výnosnosti. Oproti předešlému modelu turbíny G97 od Gamesy turbína G114 vyrobí o 29 % více elektrické energie a zároveň sníží cenu za energie o 10 %.

Gamesa a její větrné turbíny rozhodně nejsou žádným nováčkem v oboru. Vývoj G114 o výkonu 2,5 MW je založen na osvědčené technologii z modelů o menších výkonech. Turbíny s výkonem od 2 MW do 2,5 MW patří k nejspolehlivějším větrným turbínám na současném trhu a jsou instalovány celkem ve 34 zemích. Společnost už teď při začátku zkušebního provozu prototypu dostala několik objednávek na turbínu G114-2,5 MW. První objednávka šesti turbín poputuje do Švédska, druhá objednávka sedmi turbín do Belgie a zatím největší objednávka je na 94 turbín do Skotska.

G114-2,5 MW je první turbínou tohoto výkonu v portfoliu nové generace turbín společnosti Gamesa. Právě turbíny od Gamesy způsobují změnu trendu v ceně elektřiny z větrných elektráren. Vývoj nové generace turbín trval inženýrům z Gamesy přes tři roky.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *