Domů
Elektřina
Projekt přenosné větrné elektrárny na sebe vydělal za 1 den (video)
Malá větrná elektrárna řady Trinity

Projekt přenosné větrné elektrárny na sebe vydělal za 1 den (video)

Elektřina
1 komentář
28. září 2015, 08:49
Dian Hrozek

Pouhý jeden den stačil crowdfundingové kampani k získání financí pro spuštění projektu na výrobu přenosné větrné elektrárny. Během půl roku tak na trh přijde nová společnost s nabídkou levné větrné mikroelektrárny.

Větrné elektrárny jsou obvykle velká zařízení, viditelná ze vzdálenosti desítek kilometrů s rotorem větším než celé fotbalové hřiště. Americká společnost Janulus se sídlem v Minnesotě se však rozhodla přijít s inovativním řešením malé přenosné větrné elektrárny. Pro získání dostatečných prostředků využili zakladatelé společnosti crowdfundingový projekt Kickstarter a jen během prvního dne se jim podařilo získat 43 000 USD z plánovaných 50 000 USD, potřebných pro spuštění projektu.

Kickstarter

Trinity-50-and-2500-537x358Na internetových stránkách Kickstarteru vytvořili zakladatelé společnosti nabídku, kde mohli potenciální zájemci buďto přispět drobnou sumou peněz k realizaci projektu, nebo přímo zakoupit jeden ze čtyř modelů elektrárny. Princip Kickarteru přitom spočívá v tom, že pokud daná nabídka dosáhne požadovaného cíle, jsou její vystavovatelé povinní naplnit své sliby a daný projekt zrealizovat a kupujícím zájemcům elektrárnu zaslat.

Elektrárna a baterie

Technicky jde o větrné elektrárny malých rozměrů, které jsou jednoduché k užívání a provozovatelům nabízí množnost využít obnovitelný zdroj pro potřeby menších odběrů. Produktová řada nazvaná Trinity přichází ve 4 velikostech. Modely elektráren s 50, 400, 1 000 a 2 500 W jsou doplněny Li-ion bateriemi v rozsazích od 7 500 do 300 000 mAh, které se neliší od baterií dnes užívaných např. v elektromobilech.

Nejmenší 50W model váží pouhých 650 g a díky kompaktní velikosti není problém elektrárnu vzít například do batohu. Ideálním pomocníkem se tak elektrárna stane při delších výletech, nebo pro jednoduché nabíjení drobných zařízení v oblastech, kam není zavedená elektřina. Největší 2,5kW model je již dostatečně výkonný pro napájení celé domácnosti, ale přitom stále kompaktní, například na umístění do kufru auta, díky čemuž jde elektrárnu převézt na místo produkce energie.

Přenosná větrná elektrárna řady Trinity. Zdroj: janulus.com

Kdy a za kolik?

Podobné projekty malých větrných elektráren nejsou ojedinělé a na trhu se nachází i jiná, ovšem často poměrně drahá řešení. Výhodou společnosti Janulus je tak primárně cena. Vývojáři si za nejmenší 50W model řekli o podporu ve výši 369 USD (9 000 korun), se slibem, že pokud kampaň dosáhne plánovaných 50 000 USD, tak budou tito zájemci přednostně obslouženi a elektrárnu dostanou jako první. Podle plánu by se první zásilky přenosných větrných elektráren měly objevit ve schránkách podporovatelů začátkem dubna 2016.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
MILOŠ ZUMMER
28. září 2015, 22:25

Super na chatu moc se mi to líbí

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se