Domů
Obnovitelné zdroje
První tendr na přeshraniční financování OZE v EU byl přeplněn. Vznikne díky němu 400 MW solárních elektráren
Solární elektrárna
Zdroj: Pixabay

První tendr na přeshraniční financování OZE v EU byl přeplněn. Vznikne díky němu 400 MW solárních elektráren

O první tendr, který se konal v rámci mechanismu EU pro financování energie z obnovitelných zdrojů, byl značný zájem. Podporu si nakonec vysoutěžily projekty solárních elektráren ve Finsku o celkovém instalovaném výkonu 400 MW, což byla maximální poptávaná hodnota. Celkový nabízený výkon v tendru činil 516 MW. Finanční prostředky na udělenou investiční podporu poskytne Lucembursko.

Jak uvedla na svém webu Evropská komise, do tendru se mohly přihlásit projekty na výstavbu solárních elektráren s instalovaným výkonem od 5 MW do 100 MW umístěné ve Finsku. Finanční prostředky pro daný tendr ve výši 40 milionů eur poskytlo Lucembursko.

Dalším krokem má být podle Evropské komise vyhodnocení proběhlého tendru a následný podpis smlouvy o přidělení podpory. Projekty budou muset být následně realizovány do dvou let od podpisu uvedené smlouvy.

Propojení zemí s vhodnými podmínkami se zeměmi ochotnými projekty financovat

Mechanismus EU pro financování energie z obnovitelných zdrojů byl zaveden na konci roku 2020 a jeho implementace stále probíhá. Jeho cílem je podle Evropské komise hospodárnější rozvoj obnovitelných zdrojů energie v celé EU, zejména v oblastech, které mají lepší přístup k přírodním zdrojům nebo jsou pro to vhodnější z geografického hlediska.

"[Mechanismus] Spojuje země, které dobrovolně na mechanismus přispívají (přispívající země), se zeměmi, které souhlasí s vybudováním nových projektů na jejich půdě (hostitelské země). Mezi přispívajícími a hostitelskými zeměmi však neexistuje žádná přímá vazba ani neprobíhá vyjednávání, jak to vyžadují jiné mechanismy spolupráce EU," vysvětluje Komise.

Podle Komise přináší mechanismus výhody jak pro přispívající země, tak pro hostitelské země. Ty přispívající "mohou financovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie jinde, kde jsou pak tyto projekty potenciálně hospodárnější, než by byla obnovitelná energie vyrobená na jejich vlastním území." Typicky se tak například nabízí možnost těžit z výhod projektů větrných elektráren instalovaných na moři pro vnitrozemské státy.

Zřejmě hlavním benefitem pro přispívající zemi je však to, že si může díky těmto projektům pomoci při plnění cílů pro růst spotřeby energie z obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě.

Hostitelské země mohou zase získat dodatečné místní investice pro projekty obnovitelných zdrojů bez zatížení vlastního rozpočtu. Mohou také podpořit zaměstnanost, zlepšit kvalitu ovzduší či snížit závislost dané země na dovozu energetických komodit.

Kromě členských států EU mohou v rámci uvedeného mechanismu poskytovat finanční prostředky také soukromí investoři, kteří na oplátku získají záruky původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Emil
6. říjen 2023, 07:17

"Cílem je podle Evropské komise hospodárnější rozvoj obnovitelných zdrojů energie v celé EU, zejména v oblastech, které mají lepší přístup k přírodním zdrojům nebo jsou pro to vhodnější z geografického hlediska", takže Finsko bylo pro umístění solární elektrárny jasná volba. :-)

Petr prochaska
6. říjen 2023, 09:37

Pokles výroby oproti nám není zase tak velký. Největší rozdíl je ale v zimě. Ale jinak souhlas.

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Pravoslav Motyčka
6. říjen 2023, 23:43

Pane Procházko děkujeme za odkaz až někdy nebudeme mít co dělat , tak si zkuste simulovat podle programu kolik vyrobí FVE ve Španělsku s panely otočenými na sever ( 35 stupňů) - je to více než v tom Finsku , když otočíte panely na jih. :)

Pravoslav Motyčka
6. říjen 2023, 23:38

Skvělý program , navrhuji aby Finové na oplátku investovali v Maďarsku do off shore větrných elektráren , výstavba by mohla probíhat na Balatonu jsou tam super větrné podmínky podobné jako pro FVE ve Finsku....

Josef
7. říjen 2023, 13:34

Pane Motyčko, oni ti Maďaři mají 2x větší podíl větru v mixu než ČR

richie
9. říjen 2023, 15:01

ano, matematika .. akurat ked si pozrieme realne hodnoty, tak objem vyrobnej EE z VTE je v Madarsku rovnaky ako v CR .. akurat ze CR vyrobi viac ako dvojnasobne celkove mnozstvo EE, preto zastupenie VTE v CR tvori necele 1% vyroby a v Madarsku az takmer 2% ..

Petr Turek
6. říjen 2023, 11:02

Tak si tak představme, že arabském světě vznikne jakási obdoba EU a tamní potentáti rozhodnou, že v Saudské Arábii v poušti bude realizován společný projekt pěstovat pšenici...

Není lepšího srovnání s pitomostí stavět FVE ve Finsku, co takhle příště po dohodě s Putinem v zemi Františka Josefa ??? Také blbost, že ?

sabi
6. říjen 2023, 13:09

Přesně tak. Ve srovnání Lucemburska a Finska jsou výhody zcela jasně na straně druhé země, a to především v zimním období...

Emil
6. říjen 2023, 13:31

Faktu, že v některých částech Finska zapadá slunce jen jednou za rok, prostě Lucembursko nemůže konkurovat. :-)

Milan Vaněček
7. říjen 2023, 13:25

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Pane Procházka, to je "úroveň" většiny diskutujících. Neznají základní fakta z astronomie, jsou líní si to nasimulovat když jim dáte možnost nebo si ani nepřečtou to Vaše shrnutí v pár slovech, a jen si melou to svoje (neznají fyziku dvojice Slunce-Země).
.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se