Domů
Obnovitelné zdroje
Sdílet elektřinu mezi sousedy půjde už příští rok. Některé komunity začaly před dvěma lety a jsou připraveny
Školu zásobuje 456 fotovoltaických panelů. Foto: Ecoten
Zdroj: Ecoten

Sdílet elektřinu mezi sousedy půjde už příští rok. Některé komunity začaly před dvěma lety a jsou připraveny

Přestože Češi sdílet elektřinu ještě nemohou, první energetická společenství vznikají v tuzemsku již několik let. Brzy by společná výroba pro obecní budovy, podniky i rodinné domy mohla začít fungovat. Vláda minulý týden poslala do Parlamentu potřebnou novelu.

Jedno z prvních českých energetických společenství vzniklo před dvěma lety na Opavsku. S přípravami na komunitní energetiku jsou dále než ve zbytku republiky. Zatímco dnes musejí jeho členové přebytečnou elektřinu často nevýhodně prodávat do sítě, příští rok si vyrobené kilowatty nejspíš budou mezi sebou posílat.

„Už před čtyřmi roky jsme v regionu získávali skoro třetinu elektřiny bezemisně. To je nadprůměrné číslo na Českou republiku,“ říká předseda opavského společenství Jiří Krist. Ze slunce, vody nebo větru v tuzemsku totiž pochází v průměru pouze 12 procent elektřiny.

Sever Moravskoslezského kraje má pro komunitní energetiku dobré předpoklady. „Sledovali jsme, jak u nás vzniká obrovská základna zelených zdrojů. Najdete tady všechny technologie od malých solárů přes větrné turbíny až po velké vodní elektrárny,“ dodává Krist.

Spojují se obce, firmy i živnostníci

Vlastní zdroje na severu Slezska začaly budovat obce. V nevelké vesnici Mikolajice poblíž hranice s Polskem, která má necelou stovku domů, zásobuje kotel na dřevěné pelety teplem a elektřinou obecní úřad, hasičskou zbrojnici a obchod. Podobný přístroj napájí základní školu, městský úřad a kulturní dům v nedalekém Budišově nad Budišovkou. V Litultovicích, které s Mikolajicemi sousedí přes kopec, mají na mateřské školce fotovoltaiku.

Logickým krokem bylo všechny projekty spojit do jednoho. Místní starostové a firmy proto v roce 2021 založili Enerkom Opavsko. Z původních 17 zakládajících členů se počet rozšířil na padesát. Patří mezi ně vesnice i větší města, malé podniky i živnostníci. Ke společenství se začalo přidávat čím dál více lidí v průběhu minulého roku. „Marketing nám udělala krize způsobená ruskou agresí na Ukrajině,“ popisuje Krist. Nicméně přestože ceny zase klesly, nemusí to tak zůstat.

Z chaty do bytu bez spolku

Na sdílení v Enerkomu Opavsko a dalších podobných projektech stále čekají, české zákony ho prozatím nepovolují. Kabinet Petra Fialy ale minulý týden ve středu schválil novelu známou pod názvem LEX OZE II, která rozjezd komunitní energetiky umožní. Oproti původnímu návrhu, který ministerstvo průmyslu a obchodu představilo loni v listopadu, přináší současná podoba několik změn.

Mimo základní definici dvou různých druhů společenství (energetické společenství a společenství pro obnovitelné zdroje) obsahuje návrh zákona také jejich práva a povinnosti. Zájemci si založí spolek, družstvo nebo právnickou osobu a zároveň se registrují u Energetického regulačního úřadu.

Fotovoltaický panel. Autor: h080
Ilustrační foto

Každý bude podle LEX OZE II moci být vždy pouze v jedné komunitě. Zároveň každý člen bude moci mít maximálně 10 procent hlasovacích práv nehledě na jeho prvotní investici. A mezi sebou si členové budou moci rozdělit pouze třetinu zisku.

Nová pravidla přináší návrh také pro ty, kteří si budou posílat vyrobené kilowatty například ze solárních panelů na Šumavě do pražského bytu. Aktivní zákazníci, jak je LEX OZE II označuje, budou moci elektřinu dodávat až do dalších deseti odběrných míst, aniž by museli společenství zakládat. Sdílet mezi širší rodinou nebo mezi několika pobočkami podniku bude možné od poloviny příštího roku, pokud novela včas projde Parlamentem.

Za tři roky přijdou větší projekty

Do společenství se nově má mít možnost zapojit nanejvýš tisíc členů. Omezená je i oblast, ve které se ke komunitě půjde připojit. Sdílet půjde pouze v rámci tří obcí s rozšířenou působností, nebo na území hlavního města Prahy.

Od července roku 2026 by ale měla přestat zmíněná dvě omezení platit. Za tři roky by tak mohly začít vznikat větší projekty. Do té doby by se Česko na komunitní energetiku mělo dostatečně připravit.

Solární panel na střeše
Ilustrační foto

Sdílení se hlavně musí uzpůsobit distribuční síť. Pravděpodobně totiž přibyde větší počet malých elektráren, jejichž nápor by současná infrastruktura nemusela zvládnout.

Vznikne rovněž Elektroenergetické datové centrum, díky němuž bude jasné, kdo a kolik za elektřinu zaplatí. O jeho vybudování se postarají provozovatelé regionálních distribučních soustav společně s provozovatelem přenosové soustavy ČEPS.

Tisíc členů je pro Opavsko málo

LEX OZE II v Enerkomu Opavsko vítají, přesto některé nově zařazené podmínky podle nich přinesou problémy. „Jelikož působíme na území čtyř obcí s rozšířenou působností (Opava, Ostrava, Vítkov a Bruntál), budeme muset rozdělit sdílení elektřiny mezi členy Enerkomu do dvou zón tak, abychom vyhověli zákonu,“ popisuje předseda Krist.

„Dle mého názoru je to zbytečný byrokratický požadavek, který snad bude v dalším legislativním procesu odstraněn. V případě nutnosti se s tím vyrovnáme, stejně jako s omezením počtu odběrných míst na tisíc, což je pro spolek naší velikosti málo, dodává.

Další nová pravidla jako komplikace nevnímá. „Nevadí nám omezení hlasovacích práv jednoho člena na 10 procent nebo omezení rozdělovaného zisku. Tato ustanovení máme už od založení spolku v našich stanovách,“ vysvětluje Krist.

Velký krok s pár nedostatky

Novela má platit od začátku příštího roku. Z vlády ale ještě putuje do Poslanecké sněmovny, pak ji projedná Senát a nakonec ji musí podepsat prezident. Vzhledem k tomu, že Parlament čekají prázdniny, je málo pravděpodobné, že se návrh schválí včas.

„Do vzniku novely jsme zapojili co nejširší veřejnost od expertů z nevládních organizací přes distributory až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Výsledná podoba představuje funkční a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás, uvedl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.

Unie komunitní energetiky společně s expertní skupinou Frank Bold upozorňuje na byrokratické problémy spojené s omezením hlasovacích práv a dělením zisku, přesto novela bude podle unie znamenat zásadní krok dopředu.

„I když lze na návrhu kritizovat řadu ustanovení, dá se na něm stavět a poslanci mají nyní šanci zbývající zásadní nedostatky odstranit. Podobně jako komunitní zahrady, sdílená kola nebo sousedské komunity budou už brzy i energetická společenství běžným způsobem, jak být efektivnější, ušetřit a propojit místní komunitu, říká právnička a expertka na energetiku z Frank Bold Laura Otýpková.

Svaz moderní energetiky doporučuje spouštět sdílení po jednotlivých fázích, podobně k tomu přistoupilo sousední Rakousko. „Rozumným řešením je komunitní energetiku v Česku budovat postupně, evolučně, aby systém prošel zátěžovým testem a mohli jsme pak těžit z prvních zkušeností při budování robustnějšího systému. V horizontu jednoho až dvou let ale bude dobré, když stát omezení počtu členů komunity zruší a nechá řízení počtu vlastních členů přímo na komunitách,“ hodnotí LEX OZE II Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Převzato z internetového portálu EkoNews.cz, webu o byznyse a udržitelnosti.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(22)
Petr Zelený
3. červenec 2023, 17:28

Jestli jim je 1000 odběrných míst málo, tak si můžou l mohou už teď založit obchodníka s energiemi. Existují desítky obchodníků s méně odběrnými místy, než tisíc. A mohli by svoji energii dodávat svým zákazníkům a co chybí dokoupit, ale to to by nemohli okrádat lidí mimo sdružení, což je hlavním cílem tohoto tunelu. Jinak to ekonomické perpetuum mobile fungovat nemůže - společenství vykoupí od výrobců za vyšší cenu než na burze, dodá svým členů za nižší cenu než na burze a rozdíl zaplatí všichni ostatní a ještě k tomu se bude financovat datacentrum a spoustu lidí. V součtu za silovou elektřinu všichni víc. Sdileči méně, my ostatní více. A ti ještě lobujilí za součtové měření místo po fázích, aby další náklady za distribuci přenesly na ostatní. Kdo tohle zarazí ?

Pravoslav Motyčka
3. červenec 2023, 20:22

Nechápu motivaci vstupovat do nějaké komunity - výrobce prodá za burzovní cenu , spotřebitel si za burzovní cenu kupuje , takže kde je ta výhodnost nějakého sdílení ?? V maržích obchodníků jedině ta je podle ceníků 72 haléřů /kWh mezi nákupem a prodejem je to dost peněz, ale takové sdružení taky nebude fungovat zadarmo. Ani nemůže. Jediné v čem je asi výhoda je ve stabilitě cen a jejich predikci na rozdíl od burzy , ale i na to jsou produkty mohu kupovat za stabilní cenu a za stabilní cenu zase prodávat opět je to otázka proč by mělo být sdružení lepší než trh. Sdílení nebylo uděláno kvůli nějaké ekonomice to je kvůli ideologii environmentalismu máte využívat regionální produkty i elektřinu, prostě ta patologická víra v zelenou ideologii. Nikomu to nic nepřináší fyzicky se elektřina spotřebovává stále stejně ale je to "zelené"

Emil
3. červenec 2023, 20:32

Hezky sepsáno zde: seznamzpravy. cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-kdo-nebude-mit-na-strese-fotovoltaiku-bude-bity-233242

Pravoslav Motyčka
4. červenec 2023, 00:58

Jo neprosto zcestný článek. El. energii z FVE prodáte fixně za 3,5kč bez ohledu na aktuální počasí den v roce nebo cenu na burze. Tyto články sponzorují dodavatelé elektřiny a jsou to bludy FVE se vyplatí každému kdo postaví FVE rozumné velikosti a může prodávat nebo má větší spotřebu. řeči o tom jak bude levná elektřina a že se to nevyplatí jsou nesmysl. Žádná levná elektřina nebude protože kdyby byla pak z její povahy, že nahrazuje jiné zdroje drasticky stoupne odběr. Podíl elektřiny je pod 20% celkové spotřeby a FVE v tom bude vždycky malým zdrojem. Dnes se hodně mluví o důchodové reformě - spořit si na důchod u nějaké banky se blbost protože o peníze akorát přijdete protože Vám je sežere inflace a ten zbytek zdaní stát, pokrýt si střechu pomocí FVE je mnohem lepší , protože můžete mít energie do konce života prakticky zadarmo a tím ušetříte několik důchodů ročně - nebudete je potřebovat. Stejně tak když se panelák osvobodí od teplárny pořídí si tepelná čerpadla a FVE na střechu. To je také důchodové pojištění obyvatel toho domu. Samozřejmě že se to dodavatelům tepla nelíbí tak píší svoje trapné články.

Petr Zelený
4. červenec 2023, 06:16

Klidně si oslovte dodavatele a nikdo Vám 3,50 Kč nedá, loni ano, dnes ne. Jako důchodové pojištění bych FVE a částečně ani čerpadlo nebral. Nezapomeňte, že výhodnost je dána aktuálními pravidly a zvýhodnění těchto zdrojů, které může, resp. musí být za pár let jinak. Když na stadionu všichni sedí a jeden si stoupne, tak má super výhodu, druhý taky super, ale když to časem udělá většina, tak jsou na tom hůř - vidí stejně špatně jako před tím a ještě sedí. A s tou FVE je to podobné - pokud ji je relativně málo, je to výhodné a efektivní. Za pár let ale přebytky neprodáte - nebude komu, všichni budou mít přebytky a místo na 1000 hodin se bude rozpočítávat cena elektrárny na méně a bude klesat výhodnost. U čerpadla platíte malou distribuci, co když Vám ji zvednou na trojnásobek ? Ti co elektřinou topí a není jich zatím moc, platí výrazně menší distribuční poplatky. Když jich bude víc, musí poplatky zdražit - někdo to zaplatit musí a máte to jako na tom stadionu. Když díky FVE bude levná elektřina v létě samý přebytek a klasické elektrárny v létě budou ve ztrátě, tak si to musí kompenzovat v zimě a elektřina v zimě bude o to dražší. Teoreticky mohou zavřít úplně, ale to by v zimě nebyl proud. Lidi ale radši budou platit v zimě 10 Kč za kWh než nemít v zimě elektřinu vůbec. Že je něco výhodné teď neznamená, že za 8 let to bude pořád, když to je samá dotace ať přímá nebo nepřímá.

Emil
4. červenec 2023, 07:08

"Neprosto zcestný" není článek ale váš příspěvek. Elektřina levná bude, ale jako na potvoru jen zrovna v době kdy máte co prodávat, protože to mají zrovna i všichni ostatní. A to je z celého roku jen relativně malá část, zbytek bude drahá.

Žádám odkaz na ceník obchodníka, kterému je možné" z FVE prodat fixně za 3,5kč".

Petr prochaska
4. červenec 2023, 10:46

Přebytky z FVE opravdu neprodáte za 3,5 Kč / kWh. V budoucnu bude cena elektřiny v době kdy hodně svítí nulová a snad se najde někdo, kdo si ji zadarmo vezme a nebudou se muset FVE odpojovat.

Možná si říkáte, tak kdo by potom FVE instaloval. Jenže FVE bude povinná při stavbě jakékoliv budovy nebo rekonstrukce střechy. Nebude FVE, nebudete moci stavět. Takže lidi si FVE budou muset pořídit. Navíc s FVE má člověk částečnou nezávislost na síti, což se také hodí.

hellokitty
4. červenec 2023, 14:10

v dobe "levnej" elektriny si vsetci zapoja na nabijacky svoje elektromobily, takze sa zrazu vyrovna vyroba a poptavka a ziadne "zaporne" ceny elektriny sa konat nebudu, uvazujte trochu v suvislostiach, ja viem, ze sa to na beznej skole neuci, ale staci sa chvilu zamysliet

VK
4. červenec 2023, 15:48

Za 3.50 aktualne vykupuje Centropol.

Neni to fix na dlohou dobu, muzou to dalsi mesic zmenit.

Nicmene od zacatku roku stale drzi cenu 3.50 Kc/kWh a porad nabiraji dalsi vyrobce.

Petr Zelený
3. červenec 2023, 21:22

Princip je ekonomický, když máte FVE, tak Vám burza dá výkupní cenu ve váženém průměru nějaké vyšší desetihaléře za kWh, ale komunita Vám dá klidně třeba 2,50 Kč za kWh, tu pak prodá jinému členu komunity třeba za 3 Kč. To sice na první pohled výhodný nákup, když si na burze můžu koupit za ty desetihaléře, ale je. Původně totiž v Lex OZE II bylo spravedlivé ustanovení, že obchodník může jednostranně zákazníkovi upravit při vstupu do komunity ceník, to teď není (byla by to prý diskriminace) a obchodník dostane jen anonymizovaný součet kolík se nasdilelo a musí Vám slevit průměrnou cenu přes cely rok, tedy tu fixní co máte v ceníku, tedy určitě víc než ty tři koruny a ne pouze nikoli cenu dle dané hodiny, za kolik by to koupil na trhu a s čím pro Vás počítal. Ztrátu pak rozpočte na všechny ostatní zákazníky. Jinak by to bylo to perpetuum mobile. Je to jako karty o peníze, když někdo vydělá, jiný to musí zaplatit.

Pravoslav Motyčka
4. červenec 2023, 00:46

Blbost el. energii z FVE prodáte fixně za 3,5kč a nebo jí prodáte na burze za aktuální cenu zítra třeba okolo 2,5kč večer pokud byste akumulovat 4,1kč /kWh. Stejně tak si tu el. energii z burzy můžete koupit buď přes měsíční tarif Elimon Tedom a další mraky dodavatelů a nebo za hodinové ceny pokud máte měření typu B. Nevidím motivaci pro sdílení ani výroby ani spotřeby.

Petr Zelený
4. červenec 2023, 06:01

Smlouvu na prodej energie fixně za 3,50 Kč z FVE jste mohl uzavřít loni, letos ani náhodou a s každou novou FVE půjde výkupní cena z FVE ještě níže. Akumulace pro prodej do sítě za vyšší cenu v pozdější době se Vám nezaplatí nikdy. Vezměte si kolik Vás stojí 1 kWh baterie, kolik vydrží cyklů. .. Akumulace má ekonomický smysl jen s dotací a jen pro vlastní spotřebu, kdy ušetříte ještě distribuci. Samozřejmě, že si můžete koupit elektřinu z burzy, přes komunitu ale dostanete levnější cenu, než na burze a u zdroje dostanete v komunitě dostanete lepší výkupní cenu než na burze. Unikl Vám totiž hlavní smysl mého komentáře - zatímco dříve zřízené OZE jsou dotovány přes poplatek za obnovitelné zdroje, který je vidět na faktuře a lidi dráždí, tak komunitní lepší ceny než na burze budou také dotovány ostatními, jen poplatek nebude vidět.

David Kupec
4. červenec 2023, 09:08

Oni si mohou energii sdílet mezi sebou. Zaplatí si dohodnutou cenu nebo taky nic. Dle dohody. Distribuci pak zaplatí za distribuci. Problém nastává při sdílení v rámci např.: Jednoho vchodu u panelového domu. Zde bude distribuce poškozena, neboť nepřenese žádné množství. A závěrem nám všem zdraží distribuční poplatky (ty fixní), protože na množství se už nelze spoléhat.

Richard Vacek
4. červenec 2023, 04:56

Ekonomický zázrak současné EU, jak malí švecové dokáží vyrábět elektřinu levněji než Baťa.

energetik
5. červenec 2023, 20:30

"Podnikatelské začátky

V roce 1894 se nechali Tomáš, bratr Antonín a sestra Anna vyplatit svým otcem z rodinného podniku. Od své zesnulé matky dostali věno 800 zlatých, se kterým ve Zlíně založili obuvnickou živnost, ohlášenou na nejstaršího sourozence Antonína Baťu ml. Podle tehdejších norem nebyl totiž Tomáš ještě plnoletý. Původně žádali o povolení obuvnické živnosti v Uherském Hradišti, kde jim město jejich záměr provozovat živnost na výrobu obuvi a vybudovat obuvnický podnik nepovolilo.........."

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Ba%C5%A5a

Jan Veselý
6. červenec 2023, 12:15

Že elektřinu vyrábí jen několik supercentralizovaných zdrojů, je situace ekonomicky dost nepřirozená, vzniklá a udržovaná v českých zemích i jinde uměle, díky zásahům státní moci.

Není důvod, aby nemohl existovat pestrý mix malých, středních a velkých producentů elektřiny.

To, že někdo umí vyrobit levně elektřinu v Dukovanech, ještě neznamená, že ta jeho elektřina bude nejlevnější v Andělské Hoře uprostřed Jeseníků nebo ve fabrice v Kvasinách.

De Carbon
4. červenec 2023, 14:00

Argumentace nekterych je v kostce takova, ze kdyz slunko sviti, bude elektriny nadbytek a ceny nizke = to je spatne. Bude svitit malo, bude vysoka cena = take spatne. Pry bude vsechno drahe. Jenom zapominaji, ze kdyz bude cena v urcite dobe nizka, tak budou z toho profitovat vsichni. V souctu bude elektrina levnejsi diky zastrihnuti kridelek monopolistum a zaroven se usetri drahocenna paliva.

Pravoslav Motyčka
4. červenec 2023, 22:04

Co se týče FVE pak tvrzení že se to nevyplatí je stejně chytré jako tvrzení že se nevyplatí bydlet ve vlastním, ale je super platit nájem. Pánové nevěřte na duchy teplo je výhodné si vyrábět v tepelném čerpadle a elektřinu ve FVE není výhodné být napojený na teplárnu nebo mít plynový kotel a kupovat všechnu elektřinu. Co se týče budoucnosti pak EU stahuje povolenky tempem 4% ročně do systému ETS spadne za 3,5 roku veškerá spotřeba fosilních paliv , přitom cena povolenek poroste , do plynu se bude míchat drahý vodík aby se ušetřil CO2. Možnost prodejů výkonu do sítě bude naopak ubývat , takže čím déle bude kdo čekat tím hůře na tom bude....

Emil
4. červenec 2023, 22:39

Úplně nejméně chytré je paušalizovat že se něco všem vyplatí nebo všem nevyplatí bez ohledu na konkrétní situaci u konkrétního spotřebitele.

Pravoslav Motyčka
5. červenec 2023, 21:59

Zrovna FVE pokud můžete prodávat a máte to kde postavit se vyplatí téměř každému tedy pokud postavíte alespoň 10kW.... - kdo nemá spotřebu tak bez baterky

Emil
5. červenec 2023, 23:09

To je stejný nesmysl jako ta rada vyhazovat plynový kotel.

Petr Zelený
6. červenec 2023, 18:10

Neříkám, že se čerpadlo při současných podmínkách nemůže někomu vyplatit, ale NENÍ to investice na důchod. Na to mi to přijde příliš rizikové. Při současných podmínkách je třeba opravdu lepší prodat byt a bydlet v nájmu, protože úrok je násobný proti nájmu, ale podmínky se mohou změnit ...

A stavět teď FVE jako investici na důchod je ještě rizikovější.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se