Studie: Britské solární elektrárny vyrábí kvůli degradaci až o čtvrtinu méně elektřiny

Ani fotovoltaické elektrárny, stejně jako jiné zdroje elektrické energie, nejsou ušetřeny různých druhů poruch či degradací, které mají vliv na jejich provoz, a tudíž je důležité dbát na jejich pravidelnou kontrolu a údržbu. Podle rozsáhlé studie vědců z Huddersfieldské univerzity totiž takzvané hot spoty způsobují pokles výkonu fotovoltaických elektráren až o 25 %.

Hot spoty, neboli horká místa, jsou oblasti na fotovoltaických panelech s vyšší teplotou ve srovnání se zbytkem panelu. Hot spoty mohou vznikat například při zastínění části stringu, neboli řetězce několika propojených článků. Zastíněný článek se poté přestává chovat jako zdroj elektrické energie, a naopak spotřebovává elektřinu vyráběnou dalšími články, čímž dochází k jeho výraznému zahřívání.

Tento fenomén je jednou z hlavních příčin zrychleného stárnutí fotovoltaických panelů, které často vede k jejich trvalém poškození a snížení účinnosti po zbytek jejich životnosti.

Horká místa na fotovoltaických panelech nejsou běžně viditelná. Jejich přítomnost může snadno odhalit termokamera. Zdroj: www.hud.ac.uk

Horká místa na fotovoltaických panelech nejsou běžně viditelná. Jejich přítomnost může snadno odhalit termokamera. Zdroj: www.hud.ac.uk

Na tuto problematiku zaměřil svou pozornost Mahmoud Dhimish, výzkumný pracovník a vedoucí laboratoře pro fotovoltaiku na britské Huddersfieldské univerzitě. Ve svém výzkumu podrobil zkoumání celkem 2580 fotovoltaických panelů z celého Spojeného království.

Na základě získaných dat vědci dospěli k závěru, že v některých částech Spojeného království tato horká místa na panelech snižují jejich výrobu až o 25 %.

„Tento výzkum ukazuje bezprecedentní hustotu hot spotů na severu Anglie. Přes 90 % hot spotů je na severu a většina z nich se nachází ve vnitrozemí, zatímco u pobřeží je jejich výskyt výrazně nižší,“ říká Mahmoud Dhimish.

Výsledky posledního výzkumu podle Dhimishe potvrzují závěry předešlých studií, které ukázaly, že při částečném zastínění panelů roste riziko výskytu hot spotů. Zajímavější jsou však nové poznatky, které naznačují, že panely instalované v pobřežních oblastech nejsou hot spoty postižené tak často jako panely instalované ve vnitrozemí. Podle Dhimishe na panely v pobřežních oblastech zřejmě pozitivně působí chladný vítr přicházející od moře, který panely lépe ochlazuje, čímž se četnost výskytu hot spotů snižuje.

Na základě svých poznatků tak Dhimish doporučuje pro zvýšení spolehlivosti a životnosti domácích fotovoltaických elektráren články postižené hot spoty urychleně vyměnit, dále instalovat fotovoltaické elektrárny pokud možno v příbřežních oblastech a dále by se solární průmysl podle něj měl hlouběji zabývat problematikou dopadu hot spotů na přesnost současných systémů MPPT (maximum power point tracking), které uzpůsobují provoz fotovoltaických elektráren pro dosažení maximální možné výroby elektřiny.10 odpovědí na Studie: Britské solární elektrárny vyrábí kvůli degradaci až o čtvrtinu méně elektřiny

 1. Petr napsal:

  Aneb solární tunel z předčasného masového nasazení v Česku je s růstem poznání stále horší a horší než si i pesimisté z počátku mysleli.

  • Martin Hájek napsal:

   To se pletete, právě naopak. Menší výroba elektřiny z FVE = menší drancování veřejných rozpočtů.

   • Petr napsal:

    Na tom až tak nezáleží, elektřinu můžou při tom obřím rozdílu cen získávat od jinud a výrobu falšovat.
    Proto to záleží na administrativě a regulaci, a né na tom kolik velké dotované solární elektrárny skutečně vyrábí.

    • Milan Vaněček napsal:

     Naprosté kecy úplných laiků. Samozřejmě, účinnost některých panelů může klesnou i na nulu, když do něj praštíte kladivem. Ale viděl jsem demonstraci oboustranně zasklených panelů, do kterých člověk tloukl palicí a nedokázal je rozbít. Obdobně taky shunty, hot spoty, potential induced degradation, vlhkost která se dostane dovnitř, dovede snížit účinnost panelů. Ale u kvalitního výrobce je typicky garance panelu na 25 let provozu (a samozřejmě panel pak funguje dál, ale morálně zastará, neboť každoročně se zvyšuje v průměru účinnost panelů).
     Tož tak, kupujte kvalitu u top 10 výrobců, ne nejlevnější šmejdy.
     Jinak diagnostika panelů je velmi potřebná, potenciální závady se lehce odstraní výměnou…
     Jinak když se panel moc přehřívá tak to vadí, ale ne tak jako když se přehřeje jaderná nebo jiná tepelná elektrárna.

     • Emil napsal:

      Takže pokud jsou informace v článku i ty od Vás pravdivé, vychází mi jediné možné vysvětlení. Britové záměrně instalují panely od „top 10 výrobců“ v pobřežních oblastech, zatímco do vnitrozemí jedině „nejlevnější šmejdy“.

 2. Josef Krejčí napsal:

  Nevíte vůbec o co jde, vyjadřujte se k tomu ,o čem něco víte. Mám panely na střeše 7 let, jejich výkon se za tu dobu nezměnil. Výkon ovlivňuje nejvíce sluneční svit, teplota, čistota panelů, samozřejmě nemohou být zastíněny ani částečně(např. z jedné poloviny). Souhlasím s názorem pana Vaněčka.

  • Emil napsal:

   To má být reakce na koho? Jinak řečeno, kdo vůbec neví o co jde?

  • BaSta napsal:

   Hmmm sedm let a výkon se vůbec nezměnil …. to je patrně nějaká simulace, ne? Ještě k tomu špatná.

   • Milan Vaněček napsal:

    Na to musíte být profesionálně vybaven, aby jste zjistil zda Vám třeba o 1 či 2% klesl výkon FVE na Vaší střeše. Oslunění za celý rok se každý rok trochu mění, to Vám je snad jasné když zavzpomínáte na minulá léta. Ale samozřejmě každý majitel FVE ví kolik mu každý rok jeho elektrárna vyrobila kWh. Nevím co by měl na tom „simulovat“. 😀

    • TitanovýDev napsal:

     Přesně tak,kolik lidí bez potřebných znalostí a zkušeností se dnes vyjadřuje k problematice solární a potažmo celé sféře,elektromobily počínaje…. a sekundárními články konče…to způsobuje nemalé problémy a zbytečně brzdí rozvoj.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *