Domů
Obnovitelné zdroje
USA: Nový 400MW offshore větrný park má úzce spolupracovat s přečerpávací vodní elektrárnou
Greater Gabbard

USA: Nový 400MW offshore větrný park má úzce spolupracovat s přečerpávací vodní elektrárnou

Americká společnost Deepwater Wind v úterý oznámila své plány na přípravu a sestavení základů pro výstavbu přímořského větrného parku u jižního pobřeží státu Massachusetts. Projekt Revolution Wind má být 400MW větrnou elektrárnou spojenou s existující přečerpávací elektrárnou. Podle společnosti se má jednat o „největší kombinaci přímořské větrné elektrárny a úložiště energie na světě“. 

Projekt Revolution Wind má vyrůst necelých 20 kilometrů na jih od ostrova Martha’s Vineyard, tedy necelých 50 kilometrů od pevniny. Projekt je momentálně posuzován státními a komunálními úředníky. Podle společnosti by výstavba, v případě jejího povolení, mohla začít v roce 2022, elektrárna by pak měla být zprovozněna v roce 2023. V lokalitě již probíhají průzkumné práce.

Společnost chce vytvořit přes 2 000 pracovních míst

Společnost se zavázala, že pro svůj projekt využije místní pracovní sílu a vytvoří lokální dodavatelský řetězec. Společnost tak chce vytvořit přibližně 2 300 pracovních míst. Podle prohlášení již identifikovala 3 lokální města jako možné lokality pro montáž a přípravu základů. Společnost zároveň aktivně hledá návrhy od místních stavitelů lodí na sestrojení účelových plavidel pro Revolution Wind.

„Není společnosti, která by byla více odhodlána vybudovat lokální pracovní sílu pro přímořské větrné elektrárny. Nastartovali jsme americký průmysl s přímořskými větrnými elektrárnami přímo na našem dvorku. Známe správnou cestu, jak v USA vybudovat přímořské větrné parky, náš chytrý způsob bude tím nejdostupnějším řešením pro stát Massachusetts.“ – Jeffrey Grybowski, výkonný ředitel Deepwater Wind.

Offshore větrný park a přečerpávací elektrárna

Projekt má být schopen dodávat energii do sítě v jakýkoli okamžik, nejen pouze v době, kdy fouká vítr. To má být umožněno pomocí unikátního partnerství se společností FirstLight Power, a její přečerpávací elektrárnou Northfield. Ta byla postavena v roce 1972 a má jmenovitý výkon 1 143 MW.

Větrný park má být zároveň propojen se speciální elektrickou sítí, která má být první svého druhu. Síť má umožnit své případné další rozšíření a má sloužit i případným dalším podobným projektům v okolí. I projektům stavěným konkurenčními společnostmi. Budoucí projekty by tak namísto budování celé nové sítě mohly využívat již té existující a snížit tak náklady na výstavbu.

Zdroj úvodního obrázku: Department of Energy and Climate Change [closed account]

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Milan Vaněček
31. březen 2018, 10:44

Tady má Ondra příklad větrné elektrárny s dodávkou elektřiny 24 /365, s pružnou změnou výkonu a bez nezbytného zálohování po dobu výměny paliva

Radek
2. duben 2018, 06:30

Tak hlavně ta přečerpávačka už existuje, takže nenabídne vyšší stabilizaci sítě, není to nic nového.

Co myslíte, jaký je potenciál pro skutečně masivní výstavbu přečerpávaček, které by něco řešily (zálohu aspoň v týdnech)? Minimální, že?

Petr
2. duben 2018, 20:17

Potenciál je, jenom se na Západě musí změnit stavební zákony a mechanismus výkupů pozemků, ale co vím tak se to v dost státech chystá v rámci podpory reindustrializace.

C
2. duben 2018, 20:38

Nebo by mohli přestat laškovat s takovými zhovadilostmi a spojit si jezera u Niagarských vodopádů, 30km dlouhé tunely půjdou, postavit malou regulační hráz u Buffala a mít tam 5.5-150GW PVE, záleží na délce cyklu. Jestli měsíc, nebo den.

Milan Vaněček
31. březen 2018, 10:46

Taky Vláďa zde najde odpověď na své opakované otázky

Vláďa
31. březen 2018, 11:01

To myslíte vážně? Udělejte si bilanci a skutek utek.

Petr
31. březen 2018, 11:03

To těžko ta přečerpávačka je může zachránit maximálně na 2 dny, a né když někdy týden i dva nefouká.

Kompatibilnější k větrníkům jsou velké sériové přehrady na řekách, ke kterým se přidá možnost zpětného toku. Nebo nejednodušeji už vybudované plynové fosilní elektrárny, které hlavně dodávají USA sítím tu obří pružnost, ale kdyby šly dotace jen do OZE, tak se stále masověji nárazově používané plynovky přestanou stavět a i když je někdo v bankrotech získá levně, stejně se nejpozději do 20 let se začnou rozpadat.

C
31. březen 2018, 11:31

Spíš za kratší dobu.

Nebo se dá k přehradním kaskádám dodat přečerpávání z jiného toku, to by šlo u nás na Vltavě. Eventuálně, ale to by byla spíš jenom klasická PVE, kdyby se někdo rozhodl využít Dyji, buď podle plánů z 20.-30. derivační elektrárnou, nebo ji přestavět jako Lipno, tedy s elektrárnou hluboko pod zemí a odpadním kanálem do Znojma, ale nevím jestli by se to vyplatilo, doba provozu by byla asi 4h čerpání 4h výroby z přečerpávání a asi 4h z akumulace, když by to šlo dobře a byla voda, to by ve Znojmě vynutilo ale kolísání hladiny o 3m pravidelně během dne. Spojit za sebe ale Vltavskou kaskádu nezle bez velkého prohloubení Vltavy od Kamýku po vhodné místo ve slapské přehradě, hladiny prostě nevycházejí. A kolísání hladiny by bylo dost značné.

Když už by se hodně plácli v Americe přes kapsu a chtěli jít na zeleno, tak mohou mít malou regulační hráz na odtoku z Erijského jezera a přečerpávat mezi Erijským a Ontarijským jezerem. Vzdálenost mezi St. Catharines a Port Colborn je asi 34km. Je to sice už v Kanadě, ale to je tak nějak jedno tam, sítě se dají propojit. Při dobu běhu měsíc a změně hladiny o 1m je to na výkon asi 5 200MW při odhadovaném spádu nějakých 80m. Pokud by to mělo běžet maximálně jeden den, tak je to nějakých 158 000MW, což je nevím kolik procent jejich sítě ale hádal bych že celkem dost. Horniny by mohly být celkem dobré a toto, pokud se nepletu tak tam jsou relativně měkké usazeniny.

Petr
31. březen 2018, 12:13

Můžete umístit uzavřenou trubku do řeky.

Skutečně nemá cenu dělat draze krátké rezervy jen na noc, soláry se u nás na severu s velkou oblačností masově v síti díky přednostní globální poptávce minimálně 30 let nemají šanci prosadit, maximálně se tu dostaví kapacity na aktuálně používané klimatizace.

Je potřeba něco vodního s kapacitou více dnů, aby jsem zvládli vyrovnávat německé větrníky.

Milan Vaněček
31. březen 2018, 12:26

Globální světová poptávka po solárních panelech není problém ale naopak nutná věc pro další rozvoj protože kapitalismus nemá problémy s nedostatkem výroby ale jen s nadvýrobou.

Jinak do 10 let už budou i pro nás panely velmi levné a velká většina lidí bydlících ve vlastním je bude chtít mít na své střeše. Tomu ČEZ nemůže dlouhodobě bránit.

Petr
31. březen 2018, 12:53

Je možné, že jednou v budoucnosti jestli vyvinou soláry do podoby fólií nebo nástřiků tak i u nás bude v létě ve dne čistě elektřina zdarma, ale ČEZu budou muset lidé pořát plati podobné peníze celoročně za připojení, aby mohli získávat elektřinu i v zimě.

V USA mají v mnoha oblastech taky bez měřáků placení domácností za vodu jen čistě na připojení, a dlouho jim ten model bez problémů fungoval, jen musejí teď častěji v létě zakazovat kropení trávníků.

C
31. březen 2018, 13:36

Ve Vltavě to nepůjde, trochu jsem se s tím hrál, leda tak separátní čerpací stanice, ale ani tou si nejsme jistý jestli by stačila. Problém je že při těch průtocích jsou to trubky spíš rozměrů tunelů.

Právě proto tu často mluvím o PVE Lipno-Dunaj, ta by dala i týden. Pak, ale to možná napíši už článek by se hodilo takto doplnit Vltavskou kaskádu, ale tam při plnění bude dost režijní produkce elektřiny, minimálně si to ukousne kolem 150MW z akumulace větrníků když nebudeme chtít babrat energii na starém korytě. Prostě se to musí dostat z Lipna do Orlíku. Tady nepomůže ani přepouštěcí ventil do odpadové štoly elektrárny Lipno I. Musely by se přestavět všechny splavy od Lipna po Hněvkovice a vybavit je pořádnými hydroelektrárnami na nějakých 20-30m3/s, jinak se vybabrá až 200m spádu. I tak se jich dost vybabrá, ale třeba to bude už o poznání méně. Musel bych to fakt propočítat celé. Nicméně každý metr orlíku znamená 12,5 hodiny provozu na elektrárně Orlík a tedy 4,5GWh, a 22 hodin na Slapech a tady 3GWh, pro 10m je to pak 45 a 30GWh. Málo ale lepší než nic. Ale je to tak na samostatný článek a pořádné propočty.

C
31. březen 2018, 13:39

Jen mimochodem, fóliové solární články existují, nebo minimálně ve formě ohebných plachet.

Je ale otázka jestli to že na globálním jihu, jak říkáváte, bude možné instalovat hodně výkonu FVE, navíc když tam je hodně velká část populace, znamená že musíme jít do finančně riskantních JE, když oni budou postupně likvidovat spalování fosilních paliv a tím i emise a uvolňovat zdroje energie. Pak pokračování o dekádu či dvě u nás, pokud to bude vyváženo patřičně zrychleným poklesem třeba v Texasu, Brazílii, SA... , nebude snad problém.

Wolf
31. březen 2018, 13:48

Akurát že garantovaný dodávaný výkon 24/365 bude někde kolem 20MW.

Milan Vaněček
31. březen 2018, 18:31

Pro skutečný odhad potřebujete analýzu povětrnostních dat z dané lokality po dvě či tři desítky let, takové výpočty už v USA dělají. Když ale přidáte do systému další prvek OZE, třeba bioplyn z bioodpadu tak si řešení zjednodušíte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se