Domů
Obnovitelné zdroje
Větrné elektrárny bez rotorů a lopatek již příští rok
Bezlopatková technologie větrných elektráren společnosti Vortex. Zdroj: vortexbladeless.com

Větrné elektrárny bez rotorů a lopatek již příští rok

Pohled na horizont lemovaný desítkami stožárů s rotujícími lopatkami se již stal v dnešní době standardním a nikoho nepřekvapí, ale co když existuje jiná cesta získávání energie z větru? Touto otázkou se začal zabývat španělský startup, společnost s názvem Vortex Bladeless, jejíž větrné elektrárny vypadají spíše jako stonky chřestu trčící ze země.

Namísto přeměny energie větru na rotační pohyb za využití rotoru s lopatkami přichází společnost se sloupy, které se díky vírům vytvořeným prouděním větru okolo konstrukce rozechvějí. Je to opačný přístup, než který se využívá při konstrukci budov a mostů, kde se stavební inženýři snaží tomuto jevu zcela zabránit.

V minulosti ovšem nebylo vždy na tento jev myšleno a odtud také přichází inspirace k vytvoření nového typu větrných elektráren. Společnost hovoří konkrétně o Tacoma Narrows Bridge, mostu, který byl postaven roku 1940 a jehož konstrukce byla natolik špatně navržena, že se při vyšších rychlostech větru celý rozvlnil, což nakonec vedlo k jeho zřícení.

 

 

Taková konstrukce může být optimalizována pro kmitání při specifických frekvencích pouze při určité rychlosti větru, Vortex ovšem tvrdí, že za pomoci magnetů lze elektrárnu překonfigurovat za běhu tak, aby využívala co nejvíce energie větru bez závislosti na jeho rychlosti. Jakmile začne konstrukce kmitat, alternátor v základně přemění mechanický pohyb na elektřinu.

Proč se vůbec zabývat nahrazením tradičních větrných elektráren? Na tuto otázku má společnost hned několik odpovědí.

Prototyp bezlopatkové větrné elektrárny společnosti Vortex. Zdroj: Vortex Bladeless
Prototyp bezlopatkové větrné elektrárny společnosti Vortex. Zdroj: Vortex Bladeless

Zaprvé Vortex prohlašuje, že elektřina vyrobená v nově navržených elektrárnách bude okolo 40 % levnější než elektřina pocházející ze současných větrných elektráren. Velká část snížení nákladů je způsobena údržbou – Vortex elektrárny nemají pohyblivé části a převody a měly by tedy vydržet déle bez nutnosti pravidelného mazání. Jednodušší konstrukce rovněž znamená, že výrobní náklady se budou pohybovat okolo poloviny nákladů tradičních větrných elektráren.

Společnost připouští, že její elektrárny zachytí zhruba o 30 % méně energie oproti klasickým turbínám, ovšem na stejnou plochu lze osadit více elektráren, a navíc je bezlopatková technologie tišší.

Vortex pracuje na několika různých velikostech. Model „Mini,“ vysoký zhruba 12,5 metru s maximálním výkonem 4 kW, by měl být k dispozici pro komerční využití příští rok, zatímco průmyslový model o výkonu 1 MW je plánován na rok 2018. Pokud vše půjde podle plánu, už za několik let se může vzhled větrných parků značně změnit

 

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se