
Zázračný materiál může umožnit fotovoltaické články ve spreji
Budoucnost, ve které je možné nasprejovat fotovoltaické články na okna mrakodrapů, na střechy automobilů, a to vše za cenu mnohem menší ceny oproti současným křemíkovým panelům. To vše není tak přitažené za vlasy, jak se na první pohled zdá. Výzkumníci a výkonní ředitelé v solárním odvětví věří, že je dobrá šance, že celé solární odvětví se promění díky materiálům zvaným Perovskity.
Právě perovskity, které mohou být připraveny ve formě kapalných roztoků a následně naneseny na širokou škálu povrchů, by mohly hrát zásadní roli pro rozšíření využití solární energie. Jednotlivé články by přitom měly dosahovat stejné efektivity jako v současnosti hojně využívané články křemíkové.
Vývoji technologií využívajících perovskitů se věnuje značná pozornost. Oxford Photovoltaics Ltd, britská společnost, která je jedním ze světových lídrů ve výzkumu a komercializaci těchto materiálů, očekává, že první komerční tenkovrstvé perovskitové články budou k dispozici koncem roku 2018.
„Očekáváme, že koncem roku 2017 budeme mít produkt, který by splňoval požadavky průmyslu. Pokud připočítáme čas na kvalifikaci, certifikaci a výrobu, tak by náš první produkt měl být komerčně k dispozici ke konci roku 2018.“ – Frank Averdung, výkonný ředitel Oxfors Photovoltaics
Perovskit byl ze začátku spíše ignorován
Nápad využít perovskit pro výrobu elektřiny ze začátku nikam nevedl. Struktura perovskitu byla málo chápána a průmysl v té době přijal křemík jako nejlepší materiál pro tyto účely. I křemíkové články mají ale své limity a nevýhody, například obrovskou energetickou náročnost jejich výroby. I díky tomu se na perovskit úplně nezanevřelo. Velkým průlom nastal v roce 2012, kdy efektivita přeměny sluneční energie na elektrickou poprvé stoupla nad hranici 10 %.
Efektivita přeměny energie nejmodernějších perovskitových článků přesahuje v současnosti v laboratorních podmínkách hranici 20 %.
Pro skutečně masivní využívání perovskitu je třeba vyřešit několik problémů
Jedním z problémů, které musí výzkumníci vyřešit, je zajištění dlouhodobé stability materiálu ve venkovních podmínkách. Zároveň je třeba vylepšit metody nanášení materiálu.
„Perovskity nejsou připraveny k oficiálnímu uvedení. Degradují příliš rychle.“ – Robert Armstrong, ředitel Energetické iniciativy na MIT
Zdroj úvodního obrázku: University of Oxford Press Office
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se