Domů
Plynárenství
AGGM: Poplatky za vývoz plynu z Německa jsou v rozporu s právem EU. Ty prodražují i dovoz plynu do Česka
Plynovod
Zdroj: Ken Kistler / Creative Commons / CC0 1.0

AGGM: Poplatky za vývoz plynu z Německa jsou v rozporu s právem EU. Ty prodražují i dovoz plynu do Česka

Zvláštní poplatek za přepravu plynu, který Německo vybírá na hranicích, není podle ředitele rakouské AGGM v souladu s unijním právem. Poplatek země zavedla za účelem pokrytí nákladů, které vznikly z důvodu plnění zásobníků plynu v roce 2022. Od začátku roku přitom výše poplatku vzrostla o více než čtvrtinu, což prodražuje dovoz plynu do okolních zemí, včetně Česka.

V průběhu vrcholu energetické krize v roce 2022 vznikly řadě vlád a veřejných společností dodatečné výdaje, které se snaží pokrýt. Jedním z příkladů mohou být i náklady na plnění německých zásobníků plynu poté, co ruský Gazprom přišel o rezervovanou kapacitu. Za účelem naplnění zásobníků před zimou tak německý operátor trhu nakupoval plyn v létě 2022, kdy ceny dosahovaly enormních hodnot.

Německo následně začalo vybírat nový poplatek za vývoz plynu ze země, kterým chce dodatečné náklady z roku 2022 zpětně pokrýt. Podle Bernharda Painze, člena představenstva rakouské AGGM, která spravuje část tamního trhu s plynem a distribuční soustavy, je však tento poplatek v rozporu s legislativou EU. Vysoký poplatek podle něj omezuje přeshraniční obchod a rozšiřuje cenové rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

AGGM je podle Painze překvapená, že proti tomuto poplatku nezasáhla Evropská komise, která je s podrobnostmi obeznámená.

"V této situaci se nemůže rozvinout ani krátkodobé obchodování, ani dlouhodobé závazky na dodávky plynu z Německa," uvedl Painz podle serveru Argus Media s tím, že je pravděpodobné, že tyto poplatky v budoucnu dále porostou.

Vývoz plynu z Německa loni oslabil

V loňském roce v případě Německa nepoklesl pouze vývoz elektřiny, podobně tomu bylo i u zemního plynu. Důvodem byl další meziroční pokles dodávek z Ruska, jelikož po část roku 2022 do Německa proudil plyn plynovodem Nord Stream. Zatímco v roce 2022 Německo podle Argus Media vyvezlo téměř 500 TWh plynu, loni export činil pouze 187 TWh.

"Reakce účastníků trhu na poplatek by mohla znamenat, že celkové náklady, které budou muset uživatelé německé plynárenské soustavy zaplatit, by mohly být ještě vyšší, než kdyby se poplatek na přeshraničních bodech neuplatňoval," dodal Painz.

Vyšší poplatky za vývoz plynu tak v posledních měsících zřejmě snižují i objem plynu tekoucího z Německa do Česka. Především od posledního loňského čtvrtletí je patrný pokles v tocích z Německa, naopak plyn do Česka teče i přes Slovensko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
JVr
12. leden 2024, 08:36

"Reakce účastníků trhu na poplatek by mohla znamenat, že celkové náklady, které budou muset uživatelé německé plynárenské soustavy zaplatit, by mohly být ještě vyšší, než kdyby se poplatek na přeshraničních bodech neuplatňoval"

A jako co, nebyly ty náklady náhodou vynaloženy za účelem toho, aby "uživatelé německé plynárenské soustavy" měli v zimě dost plynu a nemrzly jim uši? Každá země si plnila pro sebe, proč by to teď Němcům měli platit uživatelé z jiných zemí?

Jiří
15. leden 2024, 16:23

Na tomto případě je názorně vidět jak funguje a k čemu je náš Energetický regulační úřad. Rakouská AGGM se umí postarat o své zájmy. Náš český úřad spí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se