Nizozemsko přestane kvůli zemětřesením těžit zemní plyn v Groningenu

Nizozemská vláda oznámila společnostem těžícím zemní plyn v Groningenu, že mají čtyři roky na zastavení své činnosti z důvodu rostoucího výskytu zemětřesení v oblasti. Souvislost mezi těžbou plynu a výskytem zeměstřesení byla známa již od 90. let, nicméně k omezení činnosti přistoupilo Nizozemsko až v roce 2014. K plánu na kompletní zastavení těžby pak vláda přistoupila po zemětřesení o síle 3,4 Richterovy škály, které oblast zasáhlo na počátku ledna.

Dvě stovky největších nizozemských společností obdržely od vlády upozornění, že do čtyř let mají zastavit dodávky plynu pocházejícího z největšího nizozemského plynového pole z důvodu rostoucího výskytu zemětřesení. Těžbu zemního plynu v Groningenu, který je jedním z nejbohatších evropských nalezišť, zajišťují společnosti Royal Dutch Shell a ExxonMobil. Od roku 2014 je ovšem těžba omezena právě z důvodu seismické činnosti v oblasti.

„Ministerstvo s vámi bude v kontaktu, abychom tuto otázku prodiskutovali a dospěli ke společnému rozhodnutí. V nadcházejícím období chce vláda spotřebu ukončit ještě rychleji, aby do roku 2022 velcí průmysloví zákazníci nepoužívali plyn z Groningenu,“ uvedl Eric Wiebes, nizozemský ministr hospodářství.

Posledním incidentem, který inicioval plán na zastavení těžby, bylo zemětřesení na počátku ledna, které dosáhlo 3,4 stupňě Richterovy škály a stalo se tak druhým nejsilněším zemětřesením zaznamenaným v oblasti nalezišť plynu a největším za posledních pět let.

Konec největšího naleziště plynu

Zemní plyn byl v nizozemském Groningenu objeven v roce 1959 a v té době se jednalo o největší naleziště zemního plynu na světě, dlouho se pak Groningen řadil mezi největší ložiska v Evropě. Vzhledem k zemětřesením však byla už v minulosti těžba snížena více než o polovinu. Obyvatelé z okolí dlouhodobě protestují proti těžbě plynu, která jim měla dle žaloby, kterou podali k soudu, způsobit škodu okolo miliardy eur.

V dubnu navíc nizozemský soud nařídil prošetřit provozovatele ložiska, kteří údajně nesprávně zhodnotili rizika po roce 1993, kdy byla prokázána spojitost mezi těžbou a zemětřeseními. Od 90. let přitom došlo v oblasti k více než tisícovce zaznamenaných zemětřesení.8 odpovědí na Nizozemsko přestane kvůli zemětřesením těžit zemní plyn v Groningenu

 1. Lubos napsal:

  Nie moc presny preklad, Holandska vlada poslala dopis 200 najvacsim odberatelom aby si nasli but iny zdroj plynu alebo investovali do udrzatelneho zdroja energie. Proste najprv musia znizit zavyslost na nizkokalorickom plyne z pola Groningen, az potom ho mozu uzavriet.

  • Martin Hájek napsal:

   On totiž není zemní plyn jako zemní plyn a bude potřeba přizpůsobit průmyslová zařízení ruskému plynu s vyšší výhřevností. A také je otázka kapacit, jak do oblasti dostat plyn z druhé strany.

   • Lubos napsal:

    Je viac sposobov ako prizpusobit infrastrukturu: Od vstrekovania dusika do vysokokalorickeho plynu v bode spotreby, cez Upravu/vymenu konecneho zariadenia za nove, vysokalorickemu plynu prispusobene zarizeni, nebo uplny odklon od plynu. Vsetky budu vyzadovat hodne drahe investicie do Infrastruktury a myslim, ze preto dali odberatelom 4 roky aby zhodnotili moznosti a ekonomicku rentabilitu toho ktoreho riesenia a neboli prekvapeny ked v 2022 Groningen zatvoria.

    Inak nemyslim, ze plyn bude nejako dominantne Rusky… Mozno sa tam nejaky skrz Nord Stream 2 dostane ale myslim, ze to bude vacsinou Norsko, a potom LNG od vsadial.

    • Martin Hájek napsal:

     Nemyslím si, že Norsko je schopné zvyšovat dodávky do EU. Navíc je to zase jiný plyn. Samozřejmě LNG to být částečně může.

     • Lubos napsal:

      Tak Nizozemsko davaza potrubim Norsky plyn uz 30 rokov, takze by to nemal byt az taky problem. Tiez si myslim ze Nord Stream 2 vytlaci cast Norskeho plynu z DE, takze Norsku ani nebude treba zvysovat celkove dodavky do EU. Ale to su

  • Martin Pácalt napsal:

   Všimněte si, že autor článku zcela správně používá celou dobu přívlastek „nizozemská“. Je to tím, že Nederland (Nizozemsko) je celý státní útvar. Holandsko je jen část Nizozemska ;-).

 2. Josef napsal:

  Síla 3.4 ° není žádný bezpečnostní problém . Škody musejí být mizivé a těžební společnost je může snadno zaplatit. Navíc ložisko už je roztěžené , takže je velmi pravděpodobné ,že zastavení těžby plynu nezastaví tato malá zamětřesení a dotřásat se to může klidně 30 let. Zastavením těžby nedostanou obyvatelé nic , kdežto pokračováním těžby by mohli brát kompenzace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *