Domů
Přenos elektřiny
ČEPS v desetiletí investuje do soustavy 8,4 mld. Kč ročně, zaměří se i na OZE
Vedení VVN

ČEPS v desetiletí investuje do soustavy 8,4 mld. Kč ročně, zaměří se i na OZE

Státní provozovatel přenosové soustavy ČEPS má v tomto desetiletí naplánovány investice za zhruba 8,4 miliardy korun ročně. Podobnou částku firma vyhradila i pro letošní rok, přičemž peníze jdou hlavně do modernizace vedení či transformoven. Investice se zaměří také na posilování soustavy kvůli očekávanému rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí státního podniku Lukáš Hrabal. ČEPS v těchto dnech slaví 25. výročí svého vzniku.

Letos ČEPS podle mluvčího pokračuje v investicích, které se zaměřují zejména na modernizace transformoven a vedení přenosové soustavy. „Plánované investice budou dosahovat výše cca 8,3 miliardy Kč,“ uvedl Hrabal.

Finančně nejnáročnějším projektem letošního roku je stavba dvojitého vedení v lokalitě Vernéřov/Hradec u Kadaně – Vítkov. Zprovozněno by mělo být v červnu příštího roku, v roce 2025 firma ještě plánuje nátěry stožárů. Investice na projekt by měla činit 4,3 miliardy korun. Nové dvojité vedení za 2,9 miliardy korun ČEPS letos připravuje také mezi Prosenicemi a Nošovicemi. Další větší investice jsou hlavně modernizacemi, jde například o vedení z Řeporyjí na Mírovku nebo nejdelší vedení v Česku mezi Hradcem u Kadaně a Mírovkou. Miliardy korun plánuje ČEPS použít také na rekonstrukce a rozšíření některých transformoven. Letos má skončit víceletá rekonstrukce v Kočíně, příští rok pak v Prosenicích.

V obdobném rozsahu chce ČEPS investovat do soustavy i v příštích letech. „V desetiletém výhledu předpokládáme průměrnou roční investici cca 8,4 miliardy Kč do obnovy a rozvoje přenosové soustavy,“ podotkl Hrabal.

Investice přitom budou reagovat také na předpokládaný výrazný nárůst obnovitelných zdrojů energie.V současnosti je přenosová soustava podle mluvčího připravena bezpečně přenést energii vyrobenou ve stávajících fotovoltaických a větrných elektrárnách. Pro další rozvoj má ČEPS několik scénářů, podle nichž bude v příštím desetiletí postupovat. „V našem investičním programu máme zahrnuta potřebná posílení, abychom byli schopni zajistit i rozvoj fotovoltaických a větrných elektráren podle predikovaných scénářů a přenosová síť nebyla limitujícím prvkem pro tento rozvoj ani do budoucna. Transformační vazba bude posílena zejména v lokalitách Vernéřov, Výškov, Chotějovice, Přeštice a Horní Životice,“ uvedl Hrabal.

Právě kvůli masivnímu rozvoji obnovitelných zdrojů energie musel ČEPS letos o Velikonočním pondělí provést dosud ojedinělý krok. Z důvodu nevyrovnaného výkonu v elektrizační soustavě odpojil na dvě hodiny od sítě stovky tuzemských fotovoltaických elektráren.

I kvůli podobným případům budou v budoucnu náklady na rozvoj a posílení přenosové soustavy a distribučních sítí zřejmě dál růst. Důvodem jsou podle expertů nutná opatření na zajištění stability sítě při postupující dekarbonizaci a zvýšení spotřeby elektřiny.

sip ktp

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
15. říjen 2023, 11:08

A ještě více Investuje ČEPS do přenosu plynu , že. Jak jsem zde řekl před měsícem už to začíná oslavné články o investicích mají ospravedlnit drastický růst cen distribuce elektřiny. Přitom je naprosto jasné z jakých peněz se plynová síť koupila - bylo to z peněz odběratelů elektřiny.

PS: je samozřejmé že ČEPS musí zdražit svoje služby i proto , že ČR méně vyváží elektřinu to znamená , že ČEPS má menší celkové přenosy a proti tomu je nucen investovat do přenosu nárazového výkonu o OZE k tomu ještě hrazené ztrát kdy cena je přímo úměrná ceně el. energie ale ztráty alespoň jaulovy rostou s kvadrátem proudu a proto nárazové přenosy jsou ztrátovější než přenesení stejného výkonu v delším čase. V každém případě s tím nákupem plynových rozvodů stát způsobil dramatický růst ceny distribuce a navíc je ještě rozděluje velmi nespravedlivě. Navíc je tu umožněno fungování společnosti EGD , která ovládá sítě v JČ a JM a snaží se co nejméně investovat a zisk odvádět do NSR. Jesli se něco mělo stát , pak to mělo být znárodnění el. sítě. tam totiž trh nikdy fungovat nemůže , stejně jako u dalších liniových staveb.

De Carbon
15. říjen 2023, 15:36

Mozna me poucite, ale kdo nese naklady za prenosove ztraty? Ja bych si tipnul, ze CEPS to asi nebude. Ztraty zrejme plati obchodnik. Ten koupi urcite mnozstvi od vyrobcu a pak urcite mnozstvi proda zakaznikum. A ten ponese zrejme i naklady za ztraty. Mozna ze je tam take nejaky celorepublikovy koeficient a ten se rozpocita mezi obchodniky podle dodavky. Nebo mate jasnou odpoved?

Pravoslav Motyčka
15. říjen 2023, 18:54

Náklady na ztráty nese distribuce , výrobce vyrobí elektřinu , pošle jí do sítě a někdo si jí koupí v ceně distribuce jsou ztráty.

De Carbon
18. říjen 2023, 02:52

ČEPS provozuje prenosovou soustavu a tudiz neni distributor. Ten provozuje distribucni soustavu. Ted jsem cetl, ze stat hradi ČEPSu ztratu z prenosu elektriny. To je trochu na hlavu padle. To je jako by ŘSD platilo zvysenou spotrebu meho auta kdyz je na dalnici hustsi provoz.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se