Bloomberg: USA udělí osmi zemím výjimku na dovoz ropy z Íránu

Spojené státy umožní osmi zemím, včetně Japonska, Indie a Jižní Koreje, nakupovat ropu v Íránu i poté, co na tuto zemi Washington teď opět uvalí sankce. S odvoláním na zdroje z administrativy prezidenta Donalda Trumpa to dnes uvedla agentura Bloomberg. Výjimky by měl ministr zahraničí USA Michael Pompeo oznámit ještě dnes.

Jakkoli je cílem Trumpovy administrativy oslabit íránskou ekonomiku, výjimky jsou udělovány výměnou za snižování dovozu tak, aby nevedly k růstu cen ropy. Další zemí, která dostane výjimku, je podle zdrojů zřejmě Čína, o níž se ale stále jedná. Zbylé čtyři státy jmenovány nebyly.

„Očekáváme, že dovoz íránské ropy bude v každé zemi snížen na nulu, v opačném případě na ni budou uvaleny sankce,“ prohlásil už dříve ministr Pompeo.

Současně ale připustil, že s některými státy z Blízkého východu, pro jejichž energetický sektor má íránská ropa klíčový význam, se jedná o výjimkách.

Těžba ropy

Ilustrační foto

Kvůli spekulacím, že některé státy výjimku od Spojených států dostanou se cena klíčové ropy Brent minulý měsíc snížila z více než 85 dolarů za barel asi o 15 procent. Přispěly k tomu ale rovněž signály Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), že hodlá výpadky na trhu nahradit. Dnes dopoledne se barel Brentu pohyboval kolem 73 dolarů.

Druhá série amerických sankcí proti Íránu vstoupí v platnost 4. listopadu. Kromě energetického sektoru se budou týkat lodní dopravy nebo íránského bankovního sektoru.

Autor:

Štítky: ,


5 odpovědí na Bloomberg: USA udělí osmi zemím výjimku na dovoz ropy z Íránu

 1. Milda napsal:

  Ti amíci si dělají co chtějí. Ostatní suverénní státy musí ta nabubřelost zákonitě štvát

 2. Carlos napsal:

  USA nemají co nařizovat kdo bude nebo nebude od koho ropu kupovat.
  Ale žádný strom neroste do nebes. a dnešní doba vše spaluje rychleji než v minulosti.

 3. Josef napsal:

  Amerika má stále tu výhodu ,že drží světovou měnu. Nicméně její vliv za posledních 10 let prudce klesá. Kdyby nedošlo k rozvoji břidlic, pak by USA už přišli o svoje výsadní světové postavení. Místo aby toho času využili k rozvoji spolupráce mezi národy využívají toho k sankcím na svoje spojence i konkurenci a k neférovému prosazování svých zájmů a harašení zbraněmi. Američani si tím na sebe šijí velký bič , protože za 15 let bude mít Čína nejméně dvojnásobné HDP než USA , Americký dolar ztratí svoje postavení rezervní měny – 300 mil obyvatel proti ekonomice s 1,5 mld. obyv. nemůže vyhrát. A díky chování USA nebudou mít ve světě příliš spojenců – dělají totiž sankce na každého – =Čínu , Rusko , Indii , Irán i EU. Nenávidí je celá jižní Amerika. V Africe je také odmítají. Do 5 let bude Čína s Ruskem výrazně silnější než USA i vojensky. Čína nikomu nevyhrožuje válkou ani sankcemi jen Vám nabízí svoje zboží , které si svobodně můžete nebo nemusíte koupit a považuje jiné národy za sobě rovné i ve vlastní zemi má 2 politické systémy. Má dobré vztahy se svými sousedy a ostatním nabízí obchod, při kterém vydělává každý co může USA proti Číně světu nabídnout kromě útlaku ?

  • Carlos napsal:

   Jenže blok Čína-Rusko může být jen manželstvím z rozumu, nedávno to mezi nimi zaskřípalo a když na to dojde, tak Číně by vyhovovala možnost uzmout Sibiř.

   Co bych si já celkem přál je vyvázání se evropských politiků ze závislosti na USA, to nemá smysl dále takto udržovat, ne v situaci v jaké jsme, to „Elko“ nakreslené současnou politikou kolem EU se mi ani za mák nelíbí. EU potřebuje samostatnou obranou a ekonomickou politiku. Problém, rozkol, ale asi bude opět na Rýnu mezi bývalými koloniálními mocnostmi a státy, které si musely vystačit jen s tím co bylo doma.

   Jeden velmi chytrý člověk, když jsme se na toto téma bavili, mi řekl toto: Velmoci se bojí spojení Ruských zdrojů a Německého průmyslu. Jakkoliv je to dnes nemyslitelné politicky, tak jestli by na světě existovalo „ultimátní kombo“ k jeho ovládnutí, tak je to právě unie Mitteleuropy a Ruského prostoru.

  • loudil napsal:

   Plně souhlasím. Nevím, proč neuznat možné ruské či čínské velmocenské zájmy ve světě. Jsou to přeci velmoci. USA mají po světě asi 500 vojenských základen ve 100 zemích. Pokud ale Rusko nebo Čína budují svou JEDNU !!!! novou, tak naše propaganda vřeští jako posedlá ! Není to snad : „Dvojí metr“ ?? USA můžou, ostatní nemůžou ? Čína někoho naposledy napadla roku 1979 /Vietnam/ = 40 let. To se o USA rozhodně říci nedá !! 1999 – Srbsko, 2001- Afganistán, 2003- Irák, 2011 – Lybie, 2013- Sýrie. Nyní USA vyhrožují zase Iránu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *