Domů
Ropa
Břidlicové ropné pole objevené v západním Texasu je zřejmě největší v USA
Vrt pro těžbu břidlicového plynu
Flickr @ Nicholas A. Tonelli http://www.flickr.com/photos/nicholas_t/

Břidlicové ropné pole objevené v západním Texasu je zřejmě největší v USA

Ropa
7 komentářů
18. listopad 2016, 12:28
ČTK

Američtí geologové objevili v západním Texasu zřejmě největší nekonvenční ropné pole v USA. Břidlicové naleziště v oblasti Wolfcamp v Permské pánvi ukrývá podle nejnovějších odhadů americké geologické služby USGS 20 miliard barelů ropy a 1,6 miliardy barelů zemního plynu. To znamená, že je třikrát větší, než současná největší břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě, uvedla na svých stránkách CNNMoney.

V oblasti Wolfcamp se těží ropa již od 80. let 20. století tradičním vertikálním způsobem.

Nyní však společnosti využívají horizontální těžbu a hydraulické štěpení, tzv. frakování, aby se dostaly k rezervám nekonvenční ropy, tedy takové ropy, která se nachází v nezvyklých formacích, jako je břidlice, a není zde v tradičních oddělených jezírkách, ale je v celé formaci. USGS musí odhadnout, kolik ropy zde ještě může být objeveno a zda je technicky vytěžitelná.

Břidliová ropa
Ilustrační foto

„Dokonce i v oblastech, kde se vytěžily miliardy barelů ropy, je stále potenciál k nalezení dalších miliard,“ uvedl v prohlášení Walter Guidroz z USGS.

„Změny technologie a průmyslových postupů mohou mít významný vliv na to, jaké zdroje jsou technicky využitelné, a to je důvod, proč stále posuzujeme zdroje v USA a ve světě.“

Podle CNN se těžba prostřednictvím frakování podílí na celkové těžbě ropy v USA více než polovinou.

V roce 2000 bylo v USA pouze 23.000 frakovacích zařízení, které vytěžily zhruba 102.000 barelů ropy denně. Loni jich bylo již 300.000 a těžily 4,3 milionu barelů ropy denně. Těžba ropybřidlic v USA způsobila prudký pokles cen ropy od roku 2014 z více než 100 dolarů za barel až na 25 dolarů na počátku letošního roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
C
18. listopad 2016, 20:16

Až trochu mám strach kolik že té ropy a všeho vlastně je.

Na jednu stranu je to dobrá možnost, díky vázanému plynu, jak omezit uhlí v elektroenergetice, také jak omezit cenu a závislost světa na středním východě, potenciálně je to motor k tomu aby se industrializoval i zbytek světa, ono to že se najde tolik polí jen v USA totiž potenciálně znamená možnost nalezení polí v mnoha jiných zemích, trochu je hloupost že u nás byl zastaven i jen průzkum. Je myslím dost slušný potenciál k tomu aby se v rozvojovém světě kombinací OZE a takovýchto zdrojů podstatně zvedla životní úroveň. Ovšem to musí chtít místní vlády. Levná energie bude sto zajistit pitnou vodu z vody slané, stejně tak vodu pro závlahy (ale musí se chtít).

Ovšem vidím nebezpečí v tom že toto může na dlouhou dobu pozastavit rozvoj alternativních technologií, například EV nebo i OZE. Také může hrozit že nově získaná možnost blahobytu povede k tomu že se zdevastuje značná část zbytků přírody.

Ale případné dopady jsou velkou neznámou, jen doufejme že tyto objevy přinesou poněkud vyšší stabilitu světa a možnost zvýšení úrovně života bez neblahých efektů.

Jan Veselý
18. listopad 2016, 21:54

Nebojte, Taxas je zároveň na špici i v solární a větrné energetice. Podmínky pro obojí mají výtečné. Už běžně kontraktují elektřinu z VtE za 20-25 USD/MWh a z FVE za ~40 USD/MWh. Je to levnější než plyn i než uhlí z Wyomingu.

Jen mě mrzí (abych parafrázoval A.Lovinse), že asi padne Obamův plán "těžit" v Detroitské formaci neboli pomocí CAFE standardů stlačit během 10-15 let spotřebu aut a trucků o polovinu. To by znamenalo pro US ekonomiku něco kolem 5 milionů barelů/den navíc. 5x více než dodá Bakken shale.

C
18. listopad 2016, 22:48

Myslíte snížit spotřebu vozidel, chápu-li správně Detroitskou formaci. Důležitější bude jestli se podaří v ložiscích tipu Detroit těžit ve světovém měřítku, byl bych velmi za aby se to podařilo, minimálně přechodem na plug-in hybridy.

O Texas, Alabamu, Lousianu etc. bych strach neměl tento, "dálný jih" má pro oboje dobré podmínky, stejně jako "divoký západ," ale strach bych měl z toho že v globálu by to mohlo mít nedobré důsledky, nízká cena nafty/plynu a přitom vyšší cena OZE nevytvoří spád žádaným směrem, bude třeba zásah vlády.

Nová politika ohledně spotřeby bude dost zajímavá. Myslím že by se mohli, tedy co se dráhy týče, inspirovat v Evropě ohledně elektrifikace (jak to nedělat ve Francii, Polksu a severu Československa, jak to může být v Rakousku, Německu Švýcarsku, Švédsku, Norsku a Dánsku, nebo jak nejlépe na jihu Československa, Maďarsku a dalších zemích používajících moderních 25kV síťové frekvence) co do systému.

U aut to bude složitější, ale také by mohli. Myslím že Trump umí počítat,

Jan Veselý
19. listopad 2016, 00:09

Pikantní je, že ty CAFE standardy pro osobáky požadují stejnou spotřebu jako měla Toyota Prius už v roce 1997. Jenže US automobilky s největší pravděpodobností dosáhnou jejich zrušení, čímž si jen zajistí neprodejnost svých vozů mimo území USA.

V USA je důležité, že "obětován" bude nejspíše další velký kus uhelné energetiky. Tím bude dost místa pro růst obojího. Navíc EIA předpovídá návrat ceny plynu na úroveň dlouhodobého normálu, tj. bude 2x dražší.

Taky bude zajímavé sledovat, jak se budou vyvíjet ceny střešních FV instalací. Z dosti pitomých důvodů jsou 2x dražší než v Německu nebo Austrálii. Pokud půjdou s cenou dolů na německo-australskou úroveň (asi je Trump a nouze donutí), bude ve většině USA střešní FV elektřina levnější než jen samotná doprava z centrálních zdrojů. Asi umíte odhadnout následky?

Je sranda to pozorovat v Austrálii, kde si místní spokojeně instalují na střechy panely bez ohledu na energetickou politiku své vlády a když jsou někde vystaveni finanční šikaně ze strany regulátora a/nebo utilit reagují bateriemi. Australáci jsou splachovací, ale jak by za obdobných podmínek reagovali Redneckové někde z jihu?

C
19. listopad 2016, 01:12

Pokud sestřelí zase uhlí, bude to dobře a bude se tak dát tolerovat i vyšší spotřeba tedy CO2 emise. Jen by mne zajímalo kdy je samotné to trkne, ale a jejich nedaněmi na paliva to bude asi za hodně dlouho, Je to divné myšlení, když by mohli za stejnou cenu být třeba 2x tak daleko, raději spálí víc. MPG je asi moc nezajímá, je to zvláštní.

Myslím že ani EIA nemůže vědět co se bude se cenou plynu dít, jestli budou takové objevy pokračovat a ony s jistou pravděpodobností pokračovat budou, protože i přes moderní technologie zdaleka není vše prozkoumáno, může to cenu ještě chvíli držet dole.

Důvody neznám, víte je? Nemyslím že Trump bude zase tak nebezpečný co se týká emisní politiky. Jasně může zkusit rozhýbat místní ekonomiku, co se týče aut mají zajímavé koncepty, kterým se tady v Evropě ani nepřiblížíme, ne že bychom to neuměli, ale buď to nejde pro regulace, nebo se nechce, ale jinak nic moc neprovede. I růst na silnicích bude kompenzovat, podle mne, předělání elektroenergetiky.

Co by dělali jižani je myslím zřejmé... Myslím že víme jak to dopadlo naposledy.

Jan Veselý
19. listopad 2016, 07:30

Je to kombinace ekonomických faktorů (směšně levné, fakticky dotované palivo) a kulturních faktorů (status, "pocit jistoty a bezpečí") a reklamy (SUV jsou jediný výdělečný výrobek US automobilek).

EIA samozřejmě s cenou plynu jen tápe, předpovídat ceny komodit je dost ošemetná věc, ale těch 2x více (asi 5.5 USD/GJ) odpovídá dlouhodobému normálu a vyrovnání cen plynu v USA se světem po otevření dostatečného množství LNG terminálů.

Co se týká Trumpa, uvidíme. Slíbil všechno všem, jen větrníky nenávidí upřímně. Na rozdíl od Obamy ovšem nemá nepřátelsky naladěný Kongres, alespoň první rok mít nebude.

Josef
26. listopad 2016, 23:22

No pokud máte strach kolik ropy vlastně je, pak se dost bojte , protože uhlí je na 1000 let , plynu tak na 230 a ropy 80-120 let a ropné písky ... jsou to odhady celkových zásob. Pak tu jsou ještě metanhydráty mají minimálně podobnou vydatnost jako všechny fosilní zdroje dohromady. V každém případě posledních zhruba 40 let mají OZE prakticky stejný podíl na celkové spotřebě lidstva. Pokud čtete zelené servery , pak Vám svět přechází na OZE , ale realita je jinde

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se