Domů
Ropa
Ceny ropy získaly díky OPEC skoro 8 % za týden

Ceny ropy získaly díky OPEC skoro 8 % za týden

Ropa
5 komentářů
30. září 2016, 20:07
ČTK

Ceny ropy zůstaly dnes bez větších změn, za celý týden ale získaly skoro osm procent a zaznamenaly nejsilnější nárůst za měsíc a půl. Ropu v polovině týdne vytáhlo vzhůru nečekané rozhodnutí ropného kartelu OPEC o prvním snížení těžby za osm let.

Cena severomořské ropy Brent kolem 19:00 SELČ ztrácela 0,3 procenta na 49,10 dolaru za barel, za týden má ale k dobru kolem sedmi procent. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu získávala půl procenta na 48,08 USD za barel a proti minulému pátku přidává asi osm procent. Za celé třetí čtvrtletí ale oba druhy ropy mírně ztratily.

OPEC se předběžně dohodl na snížení těžby na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně z nynějších asi 33,2 milionu barelů denně. Další podrobnosti včetně kvót pro jednotlivé členy organizace dojedná až na svém listopadovém zasedání.

Dnes obchodníci vesměs vybírali zisky z výrazného vzestupu, uvedla agentura Reuters. Klesající trend ale brzdil vzestup akcií na Wall Street a slabší dolar.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

Ilustrační foto
BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 49,10 49,24
New York – Nymex WTI listopad 48,08 47,83

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
C
1. říjen 2016, 13:45

Nejvíce co se jim může podařit udělat je dostat se na +-60$/barel, pak začínají být zajímavé nové technologie a nekonvenční ložiska, kdy se nikdo na OPEC ohlížet nebude.

U plynu bude existovat také limit, pokud vím Japonci se posunuli zajímavým způsobem ohledně těžby hydrátů methanu, v takové situaci se svět může pustit do finálního tažení za univerzálním průmyslovým růstem a relativním blahobytem. K tomu je třeba mít něco co je sto snadno kompenzovat nestabilitu některých OZE, než budou ještě pokročilejší baterie, nezbývá nám než proud vyrábět jinak. K tomu jsou třeba buď spalovací turbíny, nebo pístové motory, ty nespalují uhlí, ale plyn (dobře s další technologií lze využít i uhlí) či benzín (naftu), produkty, které by snad mohly ještě po zajímavou dobu být levné díky nekonvenčním ložiskům. To nám dá čas vylepšit technologii baterií a ještě stlačit cenu primárních OZE dolů, což v konečném důsledku může znamenat možnost vytvoření globálního trhu s nějakým energetickým nosičem, který vznikne za pomoci proudu z OZE.

Jan Veselý
1. říjen 2016, 14:12

Je zajímavé sledovat ten kontrast. V uhelné/ropné energetice, kde je ta těžba stále těžší a problematičtější, člověk slýchá takové dost dystopické předpovědi. Na druhé straně proponenti větrné/solární energie a/nebo baterií na všechny způsoby se každou chvíli holedbají nějakým novým cenovým minimem, za které ty technologie vyrábějí. Logicky z toho vyvozují, že pokud v tom budou pokračovat, bude se svět doslova koupat v obrovském množství levné a čisté (ve srovnání s ropou a uhlím) energie. Očekává se prudká deflace cen energií.

O tom univerzálním energetickém nosiči jsem taky přemýšlel. Velký potenciál mají podle mě methan a methanol. V Dubaji se už pomalu dostávají do situace, kdy jejich stále vyčerpanější ložiska zemního plynu bude moct nahradit syntetický methan produkovaný z vody, vzduchu a FV elektřiny.

C
1. říjen 2016, 16:02

Také jsem si toho všiml, k tomu ještě přidejte poněkud zmatené a v moderním světě ztracené lidi od jádra, kteří poněkud neplní termíny, rozpočty a ani sliby.

Otázka bude který ze zdrojů OZE je perspektivnější, jestli VtE nebo FVE, myslím že u FVE je ještě obrovský prostor pro snížení nákladů, ale možná se od samotných článků brzy přesune do oblasti ostatních položek, jako nosné konstrukce, měniče, rámy a kabely. u VtE je to horší pro vyšší výkon je třeba větší turbína -> více materiálu.

Z lokálního pohledu bude možná výhodnější methan, ten se dá okamžitě ještě ten den spálit v PPE, ale z hlediska dopravy, tam kde se baterie nevyplatí a v přechodném období, také z hlediska světového obchodu bude výhodnější methanol. Nehledě na to že bude moci využít existujících tankerů. Pak bude zajímavé sledovat jaký způsob přepravy bude preferovaný. Také vzhledem k tomu že půjde o přepravu finálního produktu je myslím možné že se opustí i tankery a budou se využívat cisternové kontejnery, což by mohlo zajímavě přispět k oživení železniční nákladní dopravy, protože význam překladišť by velmi vzrostl.

Také bych hádal že se brzy budeme moci těšit na totální zhroucení cen energií a její přebytek, samozřejmě se bude stále objevovat benzín a pod, ale jen jako vedlejší produkt z výroby plastů. Taková situace bude nejspíš znamenat možnost jednak návratu k lokální výrobě energie. Myslím že by buď v kombinaci s dobrými motory, nebo palivovými články na methanol mohla vzniknout touha ušetřit, zejména u menších firem, a obejít se bez rozvodných závodů, které budou i při klesající ceně přidávat zbytečné náklady. Ale to by vážně vyžadovalo velmi levnou produkci methanolu.

Milan Vaněček
1. říjen 2016, 18:24

Větrné a fotovoltaické elektrárny bych nestavil proti sobě, krásně se doplňují. Fotovoltaika má ale ještě jednu výhodu do budoucnosti oproti všem tepelným elektrárnám (a i vůči větru).

Zatímco účinnost tepelných elektráren je blízko svému termodynamickému limitu, běžné FV panely stále mají účinnost pod 20%, přitom prakticky dosažitelný termodynamický limit je nad 60%, takže je obrovský prostor pro zlepšování účinnosti a tedy i snižování ceny za watt.

C
1. říjen 2016, 18:41

Stavím je proti sobě jen z pohledu, řekněme, ekonomického, nikoliv výrobního. VtE mohou být super zdrojem pro SRN, Británii, Norsko, Švédsko, Polsko, Holandsko, Belgii, Finsko a Pobaltí, Portugalsko, Španělsko u nás mohou být místně zajímavé, výborné pak v průsmyku Tehachapi atd. do sítě budou dodávat pěkná množství proudu a budou se doplňovat s FVE (byť je to často spíše překrytí) a hydroelektrárnami, zejména velkými, na druhou stranu mají cenový limit daný minimálně materiálem.

Naproti tomu FVE, byť nedodávají stabilně, na druhou stranu relativně předvídatelně, mohou být levnější zejména v oblastech bohatých na sluneční záření, ať už to bude severní či jižní Afrika, Arizona, Nové Mexiko, Mexiko, Chile nebo Austrálie či třeba pobřeží Kaspického moře nebo Aralská poušť. V takových se myslím spíš vyplatí FVE s tím že budou exportovat přebytky ve formě methanu nebo methanolu.

No termodynamická účinnost pro FVE (překvapuje mne že víte že na to také jaksi platí Carnotův cyklus, moc často se o tom nemluví), je dokonce někde u 90%! Hádám že problém bude ve spektrální šířce, kterou panely umí zpracovat. Tam se může ztrácet poměrně dost energie.

Ale je podle mne úžasné že i s tak "mizernou" účinností došlo k takovému boomu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se