Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto

ČT: Těžba ropy u Kostelan po půl století končí

Společnost Moravské naftové doly (MND) ukončuje těžbu ropy u obce Kostelany na Kroměřížsku. Z třiceti čerpacích sond zůstává na dobývacím území posledních sedm, informovala dnes Česká televize. Důvodem je vyčerpání ložiska. Od roku 1968 težaři z vrtů získali 150.000 metrů krychlových ropy.

Ještě před rokem mělo dobývací území u Kostelan rozlohu 18,5 kilometru čtverečních, zatímco v současnosti má podle televize pouhých 300 metrů. Společnost MND tak ušetří na poplatcích, které musí odvádět státu a obcím. Jejich výše se pohybuje okolo 100 až 1000 korun za každý hektar z dobývacího prostoru.

O konci těžby ropy na Kroměřížsku svědčí osud vrtu Lubná číslo 18. Denně vydá nanejvýš 1,5 metru krychlového ropy a v provozu je pouze v některé dny, řekl ČT provozní ředitel skupiny MND Michal Sasín.

Těžba ropy

Ilustrační foto

Těžba ropy v okolí Kostelan ještě pokračuje východně od obce. Na okraji přírodního parku Chřiby zůstává několik průzkumných vrtů, z nichž nejhlubší má 1500 metrů.

Pro Kostelany má konec těžby ropy i ekonomické důsledky. Těžaři dříve do obecního rozpočtu posílali kolem 400.000 korun ročně jako kompenzaci za pozemky v dobývacím prostoru. Příspěvky se postupně měnily a od roku 2010 se téměř každý rok snížily o několik desítek tisíc, uvedla televize.

Na jižní Moravě zůstávají v současnosti už jen tři místa s intenzivnější těžbou ropy, všechna na Hodonínsku – Dambořice, Uhřice a Žarošice. Podle údajů České geologické služby se v Česku v roce 2014 vytěžilo 147.000 tun ropy a a 198 milionů metrů krychlových zemního plynu.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *