Ekvádor má hospodářské potíže, a proto přestane dodržovat dohodu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), jíž je členem, a těžbu ropy bude postupně navyšovat. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ministr ropného průmyslu Carlos Perez.

V televizním vysílání Perez podotkl, že země dohodu kartelu dodržuje zhruba ze 60 procent a že její těžba se nyní pohybuje kolem 545.000 barelů denně. Produkci ropy země sice zvyšovat bude, ale nikoli až do svého plného potenciálu.

Fiskální deficit země se pro letošní rok odhaduje na 7,5 procenta hrubého domácího produktu. Hlavním důvodem je podle vlády pokles cen ropy na světovém trhu.

K dohodě členských i nečlenských zemí OPEC o omezování těžby ropy má Ekvádor přispívat 26.000 b/d.

„V současné době jsme bohužel na zhruba 16.000 b/d. Kvůli zjevným potřebám země uloženou kvótu neplníme,“ prohlásil Carlos Perez.

shale oil rig břidlicová ropa
Ilustrační foto

„S OPEC existuje nepsaná dohoda, která Ekvádoru dává určitou flexibilitu v návaznosti na jeho potřeby, a co Ekvádor dělá nebo nedělá, nemá na celkovou produkci OPEC velký dopad,“ dodal.

Z průzkumu agentury Reuters nicméně vyplynulo, že kvótu, která vešla v platnost 1. ledna 2017, Ekvádor nikdy neplnil víc než z 69 procent.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *