Dodávky ropy OPEC

IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě v loňském roce

Světový trh s ropou se pomalu stává napjatější, protože poptávka roste a investoři čekají, zda se naplní slíbené snížení těžby, na kterém se dohodl ropný kartel OPEC a další producenti. Uvedla to ve své pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která současně díky vyšší spotřebě zvýšila odhad růstu poptávky po ropě za loňský rok o 110 000 barelů za den na 1,5 milionu barelů za den. V roce 2015 růst poptávky po ropě stoupl na pětileté maximum 1,8 milionu barelů za den.

Navzdory zpomalení proti roku 2015 je loňský růst poptávky nad průměrem z tohoto století, který činí 1,2 milionu barelů za den.

IEA upozornila, že dohoda o snížení těžby oznámená Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a nečlenskými zeměmi OPEC v listopadu vstoupila do zkušebního období a zatím je příliš brzy na hodnocení, zda země slib plní. OPEC slíbil snížit v prvních šesti měsících letošního roku těžbu o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně a další země, jako Rusko, Omán a Mexiko, přislíbily snížení o dalších 558 000 barelů.

Poptávka po ropě se mezitím podle IEA zvyšuje a od oznámení dohody o snížení těžby rostou i ceny ropy. To ale naopak přimělo USA a některé další země mimo OPEC začít zvyšovat těžbu.

Cena ropy Brent se nyní pohybuje kolem 55 dolarů za barel. V listopadu byla v rozmezí 40 až 50 dolarů za barel, napsala agentura Reuters.

Autor:Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *