Domů
Ropa
Mero vybralo dodavatele techniky pro rozšíření ropovodu TAL, práce začnou v létě
 Zdroj: www.think-energy.org Plynovod:
Zdroj: www.think-energy.org

Mero vybralo dodavatele techniky pro rozšíření ropovodu TAL, práce začnou v létě

Ropa
2 komentáře
25. říjen 2023, 17:59
ČTK

Státní společnost Mero vybrala dodavatele technologií a komponentů pro připravované rozšíření kapacity evropského ropovodu TAL. Dodají moderní pumpy, čerpadla a další techniku. První instalace jsou naplánovány na červenec příštího roku. ČTK o tom dnes informovalo Mero. Jména dodavatelů firma neuvedla. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země bude tak možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. ČR by se tím měla stát nezávislou na ruské ropě.

Ropovodem TAL proudí ropa z italského Terstu do bavorského Ingolstadtu, odkud pokračuje do Česka ropovodem IKL. Další část ropy Česko nyní čerpá ropovodem Družba z Ruska.

„Práce na projektu TAL-Plus jsou v plném proudu, důsledně plníme harmonogram aktivit a platí, že Česko bude od roku 2025 nezávislé na ruské ropě. Nyní se podařilo vysoutěžit a podepsat smlouvy s dodavateli důležitých technologií a komponentů, kterými budeme kapacitu ropovodu TAL navyšovat,“ uvedl předseda představenstva společnosti Mero Jaroslav Pantůček.

Konkrétně jde zejména o výběr moderních pump a čerpadel, které budou zajišťovat dopravu ropy z Terstu přes Alpy do Německa. Jejich výkon bude podle Pantůčka srovnatelný s elektrickými lokomotivami. Spolu s tím už společnost vybrala také dodavatele průtokoměrů, frekvenčních měničů a bezpečnostních uvolňovacích ventilů, což jsou technologie důležité pro zajištění spolehlivého chodu ropovodu. První instalace a úpravy přímo na ropovodu TAL jsou naplánovány na červenec příštího roku a pokračovat budou až do konce roku 2024.

„Pracujeme také na projekční přípravě kompletních potrubních úprav a stavebních činností. Jedná se například o vybudování betonových základů, zastřešení či elektroinstalace. Technologickými změnami bude muset projít i Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi,“ podotkl Pantůček.

Ropovod TAL by se po rozšíření měl podle Mera stát jedním z nejvýkonnějších v Evropě. Technologické úpravy na ropovodu se uskuteční v Itálii, Rakousku, Německu a v České republice. TAL začíná v Terstu, kam je ropa dovážena z řady zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky. Mero od roku 2012 vlastní pětiprocentní podíl na ropovodu TAL. Náklady na rozšíření ropovodu zaplatí Mero.

V roce 2022 přiteklo do rafinérií v Česku 7,4 milionu tun ropy, z toho 56 procent bylo z Ruska. Další část dodávek ropy do Česka zajišťuje ropovod IKL z Německa, který navazuje na ropovod TAL. Přes IKL je možné dopravit až 11 milionů tun ropy ročně, takové využití však nyní neumožňuje vytížení aktuálních kapacit ropovodu TAL.

sip rot

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Roman Kosařík
25. říjen 2023, 20:18

Je celkem škoda, že u nás moc ropy není. Neví někdo, jak dopadlo to údajně obří ložisko plynu na Hodonínsku, které objevilo MND?

Miroslav
26. říjen 2023, 11:41

Momentálně řeší těžební legislativu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se