Domů
Ropa
Zásoby ropy v nejbohatších zemích světa klesly nejvíce od roku 2011

Zásoby ropy v nejbohatších zemích světa klesly nejvíce od roku 2011

Zásoby ropy v nejbohatších zemích světa zaznamenaly nejvyšší měsíční pokles od února 2011. Nárůst produkce surové ropy ovšem letos podle mezinárodní energetické agentury (IEA) pravděpodobně přeroste poptávku. Významný podíl na nárůstu produkce mají mít Spojené státy americké.

Zásoby ropy v nejbohatších zemích světa se snížily z prosincových hodnot o 55,6 milionů barelů na 2,851 miliard barelů. Podle IEA se jedná o nejvyšší měsíční pokles od února 2011. Za rok 2017 se strategické zásoby snížily o 154 milionů tedy o 420 tisíc bpd.

„S takovýmto snížením přebytku by mohl být úspěch dohody o snížení produkce na blízku. Ale nemusí to být nutně pravda, a zásoby mohou ještě změnit svůj průběh vývoje,“ uvedla IEA.

IEA předpovídá nárůst poptávky po surové ropě v roce 2018 o 1,4 milionů barelů za den (bpd) a zvýšila tak svoji původní předpověď o 100 tisíc bpd. Zvýšení hodnoty poptávky proběhlo na základě předpovědi mezinárodního měnového fondu, který zvýšil svůj odhad globálního ekonomického růstu.

Značné zvýšení produkce ropy, zejména v USA, by mohlo překonat nárůst poptávky a začít tlačit nahoru zásoby ropy. Ty jsou nyní přibližně na svém pětiletém průměru.

„V současné době, díky snížení nákladů, se američtí těžaři těší druhé vlně mimořádného růstu, jehož zvýšená produkce by se mohla v roce 2018 vyrovnat globální poptávce,“ uvedla IEA.

Podle vládní agentury Energy Information Administration (EIA) by produkce surové ropy v USA mohla dosáhnout 11 miliónů bpd koncem tohoto roku. Koncem roku 2017 se produkce ropy v USA, během třech měsíců, zvýšila o 846 000 bpd a brzy překoná produkci Saudské Arábie. Koncem letošního roky by mohla překonat i produkci Ruska, a USA by se tak stalo globálním lídrem v produkci surové ropy.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) spolu s ostatními vývozci se shodli na prodloužení dohody o omezení těžby. Tato dohoda je v platnosti již druhým rokem, jejím cílem je zvýšit cenu a snížit zásoby ropy.

Produkce nečlenských zemí OPEC klesla o 175 tisíc bpd v lednu 2018 na 58,6 milionů bpd. Produkce je ale stále vyšší o 1,3 milionů bpd než v loňském roce, zejména díky vysokému nárůstu produkce USA.

Produkce OPEC byla v lednu do značné míry stabilní na 32,16 milionech bpd. OPEC v lednu plnil dohodu na 137% a to i díky ekonomické krizi ve Venezuele, kde došlo ke snížení produkce ropy. IEA odhaduje, že poptávka po OPEC ropě v roce 2018, bude průměrně 32,3 milionů bpd. Dále uvedla, že cena ropy, která se v lednu dotkla $71,by mohla být udržitelná i přes nárůst produkce v USA.

„Pokud to tak zůstane, většina ropných společností zůstane spokojená, pokud ne, historie by se mohla opakovat,“ uvedla IEA.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se