Litvínov rafinérie

Rafinérii v Kralupech čeká nejrozsáhlejší odstávka v její historii

Rafinerii v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku čeká od 27. března do 9. května nejrozsáhlejší odstávka v její historii. Skupina Unipetrol chce provést pravidelnou údržbu všech zařízení v areálu. Servisní a investiční práce budou oproti minulosti mnohem obsáhlejší a budou se týkat klíčových zařízení, sdělil dnes ČTK mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Ačkoliv bude výroba přerušena, počet pracovníků i provoz po vnitřních i vnějších komunikacích se zvýší. V areálu bude pracovat vedle 350 zaměstnanců dalších 1500 pracovníků externích firem. Celkové náklady dosáhnou 1,1 miliardy korun. Zhruba 700 milionů Kč je určeno na vlastní zarážkové práce a 400 milionů na investiční rozvojové projekty.

„Zarážka je plánované zastavení výroby, jehož primárním důvodem je pravidelná údržba všech technologií v areálu dle legislativních a technicko-technologických požadavků. Je to také příležitost realizovat investiční projekty a technologické změny, které bychom jinak museli provádět za provozu nebo při částečné odstávce, což by mohlo mít dopad na plynulost a ekonomickou efektivitu provozu,“ uvedl výrobní ředitel rafinerie Jaroslav Hacko.

paroplynová elektrárna Lausward v německém Düsseldorfu, zdroj: Siemens

Ilustrační foto

Firma má sestavený detailní plán a harmonogram všech úkonů tak, aby vše stihla v termínu a zároveň byl minimální dopad na okolí. Kvůli bezpečnosti bude například přechodně omezena rychlost na příjezdové komunikaci k areálu. Předchozí zarážka se uskutečnila na podzim 2013.

Na jednotce fluidního katalytického krakování se podle ředitele počítá s výměnou reaktoru a části spalovací komory.

„Modernizací projde také reformingová pec. Z rozvojových investic stojí za zmínku například instalace twistovaných výměníků či nová výplň ve striperu reaktoru na jednotce fluidního katalytického krakování,“ uvedl.

Údržba a modernizace pomůže k zefektivnění výroby, lepším výtěžkům a souladu s legislativními požadavky EU i ČR na zavádění nejlepších dostupných technik.

Paroplynový blok. Německé paroplynové elektrárny v ohrožení. Ilustrační fotografie

Ilustrační foto

Utlumování výroby začne 20. března. Úplné zastavení a předání zařízení do údržby bude 27. března, ukončení prací a následné zahájení postupného najíždění výrobních jednotek se předpokládá 9. května.

„Půjde-li vše podle plánu, plného výkonu opět dosáhneme 16. května,“ dodal Hacko.

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v České republice, významným výrobcem pohonných hmot, plastů a hnojiv a vlastníkem sítě čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 402 stanic největší sítí v Česku.

Přivezenou ropu zpracovávají v Česku dvě rafinérie skupiny Unipetrol – v Kralupech nad Vltavou a v Záluží u Litvínova, kde je umístěna i návazná výroba petrochemických produktů. Celkový objem dodávek ropy do České republiky dosahuje osmi milionů tun ročně, z čehož zhruba třetina je zpracovávána v rafinérii v Kralupech nad Vltavou.

Autor:9 odpovědí na Rafinérii v Kralupech čeká nejrozsáhlejší odstávka v její historii

 1. Hariprasad napsal:

  A nešlo by tu odstávku protáhnout donekonečna? Výrazně by ubylo v Kralupech a okolí zánětů horních cest dýchacích, astmatu a rakoviny plic.

 2. Vinkler napsal:

  Zastavit průmysl? možná je lépe umřít v 75. na astma než v 25. na podvýživu. Nevím čemu vy dáte přednost. Na něco musíme umřít.

  • Hariprasad napsal:

   Jaké zastavování průmyslu máte na mysli? Kvůli jedné rafinerii se průmysl nepoloží. Ostatně, přecházíme na elektriku. za pár let jí stejně zavřou, ale nechci vidět ten účet za sanace. Promořená půda a spodmí vody ropnými produkty a stovky, možná tisíce barelů nejrůznějších jedů.
   Vaše rétorika ohledně zdraví je také zavádějící. Jako lidi máme nárok zemřít ve 100+ psychicky i fyzicky zdraví. A ne, abychom ve 40-ti běhali s karcinomem po doktorech. Počkejte, až vás to potká, uvidíte sám, jaké to je a jak si pak budete vážít života.

   • Vinkler napsal:

    Samozřejmě neříkám, že se má zas…ovat prostředí bez uzardění. Vždy je něco o něčem. V Kalahari není průmysl. Je vhodné se tam odstěhovat? Porovnejte věk dožití v různých zemích a porovnejte s korelací na rozvinutý průmysl. Dožití závisí na životní úrovni. Jak ji dosáhnout bez průmyslu není známo.

   • Vinkler napsal:

    Odstavování začíná útokem na 1 rafinerii a pak pokračuje…a pokračuje…..

 3. Vláďa napsal:

  Už se vysvětlilo proč došlo k haváriím?

  • Petr napsal:

   Manažment maximálně šetřil na fyzicky pracujících středně kvalifikovaných zaměstnancích a údržbě.
   Ze stejného důvodu poslední roky propuká po republice tolik průmyslových požárů.
   Pokud se tahle místa masově zalepí nekvalifikovanými (nebo klidně vysokoškolskými, ale v jiných oborech) Ukrajinci, tak se to ještě násobně zhorší.

   Prostě Západní školství a ti je napodobující jedou už desetiletí špatným směrem, je třeba mnohonásobně víc investovat do techniků a mistrovských řemeslníků.
   Já nevím jestli spoléhali na to, že jim to bude navždy levně vyrábět Čína, nebo dokonce naivně mysleli, že když tak zvládnou ty odborníky z Číny přetáhnout do multikulturních ghet ve svých metropolích.

   • Vláďa napsal:

    Každé zařízení má svůj provozní předpis. V žádném provozním předpisu není možnost používat pojišťovací ventil jak redukční ventil – viz ukazovaní visualice utřesených spojovacích šroubů. Provoz musí zásadně probýhat tak aby provozní parametry byly pod nastavení pojišťovacího ventilu. Předváděný popis vzniku netěsnosti je na zavření toho kdo k takovému způsobu dal souhlas nebo ho přikázal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *