ropná plošina, autor: Enrico Strocchi

Ropa dál ztrácí, dohady o prodloužení omezení těžby nepomohly

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v poklesu, severomořský Brent se drží jen těsně nad hranicí 51 dolarů za barel. Ke stabilizaci nepomohly ani nejnovější spekulace, podle nichž by Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohla prodloužit dohodu o snížení těžby. Investoři nyní čekají na údaje o vývoji zásob ropy ve Spojených státech.

Brent kolem 18:00 SEČ vykazoval pokles asi o jedno procento na 51,10 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela asi 1,2 procenta a nacházela se v blízkosti 48,30 USD za barel.

Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od 1. ledna na šest měsíců sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny. K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558.000 barelů denně.

Zdroje agentury Reuters uvedly, že členové OPEC jsou čím dál víc nakloněni tomu, aby byla dohoda prodloužena. Požadují nicméně, aby se k tomu připojily i nečlenské země.

„Považujeme za velmi nepravděpodobné, že se Rusko bude na prodloužení (dohody o snížení těžby) aktivně podílet,“ uvedli analytici Commerzbank.

Těžba ropy

Ilustrační foto

Investoři by podle nich neměli k prodloužení dohody upínat své naděje.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 51,10 51,62
New York – Nymex WTI květen 48,30 48,91
Autor:

Štítky: ,


Jedna odpověď na Ropa dál ztrácí, dohady o prodloužení omezení těžby nepomohly

  1. C napsal:

    Nemyslím že má cenu takovéto drobné výkyvy pořád medializovat, jednou je to nové maximum, pak to zase spadne, už to není zajímavé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *