ropná plošina, autor: Enrico Strocchi

Ropa kvůli dalšímu růstu těžby slábne, Brent je mírně nad 55 USD

Ceny ropy dnes na světových trzích klesají, hlavním důvodem je zvyšování těžby ve Spojených státech, které zastiňuje i zprávy o snížení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a v dalších zemích. Investoři jsou také nervózní před dnešní zprávou o vývoji zásob v USA.

Severomořská ropa Brent kolem 17:10 SEČ ztrácela oproti předchozímu závěru skoro jedno procento a prodávala se za zhruba 55,40 dolaru. Americká lehká ropa WTI odepisovala ve stejnou dobu 1,2 procenta na 53,40 USD.

Členové OPEC se koncem loňského listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu celkem o 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili ceny.

K dohodě se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které by měly produkci omezit o dalších 558.000 barelů denně. V lednu již země plnily slíbené snížení těžby z 90 procent.

Spojené státy se ale k dohodě o snížení těžby nepřipojily a těžba v USA se dál zvyšuje. Za týden do 17. února zvýšili těžaři produkci na více než devět milionů barelů denně a provozovali 602 vrtů, což bylo nejvíce od října 2015.

Dodávky ropy OPEC

Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent duben 55,38 55,93
New York – Nymex WTI duben 53,39 54,05
Autor:4 odpovědí na Ropa kvůli dalšímu růstu těžby slábne, Brent je mírně nad 55 USD

 1. Josef napsal:

  Během 6 měsíců USA zvýšila těžbu o 600 tisíc barelů denně. Pokud to takto půjde dál pak v srpnu dosáhne těžba historického maxima. Nicméně zásoby břidlicové ropy v USA jsou omezené růst těžby se proto zastaví , daleko dříve než bude pokryta Americká poptávka po ropě. Cena ropy by musela vystoupat hodně přes 100 USD , aby se Američanům vyplatilo těžit tolik , aby byly samostatní nicméně jejich samostatnost by byla jen přechodnou záležitostí. Z dlouhodobého hlediska bude svět čím dál více závislý na ropě ze středního východu.

  • Martin Hájek napsal:

   Každý rok zmizí 3 miliony barelů ropy denně kvůli vyčerpávání otevřených konvenčních ložisek (to je produkce Iráku). Saudové dobře vědí, že stačí chvíli počkat. Při dnešní ceně ropy se nová prospekce prakticky zastavila, off-shore těžba je mrtvá atd. Poptávka se s nabídkou vyrovná, o tom není pochyb, jen díky nárůstu těžby v USA to bude trvat o něco déle. Ale doba drahé ropy zase přijde a nemusí to trvat déle než několik málo let.

   • Josef napsal:

    Ano mát pravdu , ale myslím , že nás už ta vysoká cena ropy tolik nezasáhne. Letošní rok je OK , protože růst těžby pokryje USA a další země , příští rok bude následovat růst těžby Ruska a OPEG pravděpodobně ukončí letošní dohodu , takže ceny porostou až v roce 2019 a teprve v roce 2021-22 bude cena přes 100 USD, ale to už bude poměrně dost rozjetá el. mobilita , takže takové ceny už patrně minimálně přechodně zastaví růst poptávky po ropě. Svět bude sice závislejší na ropě ze středního východu , ale střední východ si bude muset dávat velký pozor , aby cena ropy výrazně nepřesáhla cenu alternativ. Myslím si proto , že dlouhodobě nevzroste cena ropy nad 80 USD a v delším horizontu bude cena spíše klesat, právě z důvodu obav o udržení dominantního postavení ropy v energetice.

 2. Martin Pácalt napsal:

  Mrzí mě, že stát dotační politikou nepodporuje (vedle CNG a elektromobility) i LPG pohon. Jakmile by propan-butan tvořil významnou část motorizace ve státě , rozhodně by jsme se v budoucnu mohli vyhnout výraznému zvýšení tržních cen paliv . LPG je sice navázán na těžbu ropy jako její nejlehčí složka, v současnosti je ale zbytečně spalován nazdařbůh všude tam, odkud nevede potrubí k závodu na jeho zpracování. Emisně sice o tak výrazný rozdíl proti benzínu při jeho používání v motorech nejde, ale spálen je v každém případě – s užitkem nebo bez užitku. Navíc pokud si LPG, CNG a elektro budou navzájem konkurovat, přirozeně bude omezen i skokový nárůst pořizovacích cen aut na ten který pohon.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *